• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

özgeçmiş - cv üzerine tavsiyelerim

hakanmaden

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
OYAK
cv hazırlama ile ilgili piyasada o kadar çok bilgi kirliliği var ki anlatamam, zamanım yok.
Ama sizler için "kendi görüş ve düşüncelerimi" paylaşmak isterim.
Cv danışmanlığı için şirketler kurulmuş. İnceleme ve hazırlama ile ilgili ayrı ayrı paket teklifler sunuluyor sizlere.
Bunlara gerek yok. Bazı önerilerimi dikkate alın yeter.

• cv'nizi oluşturduğunuz dosyayı lütfen isim ve soy isim ile adlandırın. Örneğin; "hakanmaden-cv"
  • cv içerisinde tek bir font belirleyin ve tüm içeriklerinizde sadık kalın. Örneğin; Calibri
  • cv içerisindeki ana başlıkların boyutları farklı, alt içeriklerin boyutları farklı olabilir. Ama başlıklarda benimsediğiniz biçimi diğer tüm başlıklarla aynı olmasına özen gösterin. Örneğin; İLETİŞİM BİLGİLERİM ... Başakşehir...
  • bilgilerinizin bir akış dahilinde olmasına önem gösterin. Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, öğrenim bilgileri, deneyimler-stajlar-projeler-sertifikalar vs. gibi bir sıra benimsenebilir.
  • sayfa düzenine ve satır aralıklarına riayet edin. Gereksiz taşmalar ile sayfa sayısının artmadığından emin olun. Şablonunuzun bozulmamasından emin olmak için pdf olarak kaydedebilirsiniz.
  • Önyazınız olacak ise ilk paragrafta yer almasında fayda var. Bu ön yazınızda da cv'nizde yer almayan özelliğiniz, özel durumunuz ve/veya şirkete/pozisyona uygunluğunuz ile ilgili argümanlar sunabilirsiniz. "Eğitim geçmişim ve kişisel özelliklerime uygun..." cümleleri gibi benzer cümleler kullanılacaksa önyazı yazmamak daha avantajlı olabilir.
  • resminizi koymak isterseniz sayfa boyutunda kapsadığı oranının çok fazla olmamasına dikkat edin. Örneğin; 2x2cm veya 3x3cm idealdir.
  • TC no, daire no gibi detaylara kadar kişisel bilgilerinizi paylaşmamanızı öneririm. Yine ekli olarak paylaşacağınız sertifika ve belgelerdeki bilgilere dikkat etmenizi tavsiye ederim.
yorumlar ekleyerek önerilerimi sürdürmeye devam edeceğim.
sizler de sorularınız ve görüşleriniz ile katkı sağlayabilirsiniz.

@Çeçilya Saktan ın mesleğe katkısı ve kariyer.net'ten CV göndermesi arasındaki bağlantıyı kuramadım ama yetersizliğimdendir. Neyse, herkes her firmaya özel CV hazırlayamaz. Kimse kusura bakmasın, böyle bir beklentiye düşmeniz zaten şaşırtıcı. Apple mısınız? Sanırım o bile özel cv beklentisinde değildir. Profesyonel IK avcılığı iyi yapar. Baştan 3 tane kilit soru gönderir (ki form doldurmasını istersiniz başvuranın) o soru üzerinden zaten CVlerin büyük bir kısmı elenir. Mesela bu ücret beklentisi olur, atıyorum 4000 TL üzeri yanıt verenleri sistem siler, ardından ikametgah sorarsınız, mesela 3 semt koyarsınız buralarda mı oturuyorsunuz, dünya kadar CV eler, bir de uzmanlık alanını sordunuz mu hedefinize çok daha rahat yaklaşırsınız ve buna harcayacağınız süre yalnızca sistemi oluşturmaktan ibarettir. Bundan sonrasında bu soruların sorulmasına ve yanıtlarının alınmasına, elenmesine 0 kadarlık bir zaman birimi harcarsınız. Böylece 9 x10329009 CV için harcanan zaman da ilgilendiğiniz CVlere kalmış olur... Nacizane...

@hakanmaden Merhaba ben de forumu aktif kullanan biriyim. Size ve yazılarınıza rastlamam da ilk çevre mühendisliği ücret araştırmasını hazırlamanızla oldu. ücret araştırması için verdiğiniz linke tıkladım. web sayfanızı inceledim. Mezun olalı 4 yıl olmuş mesleğin başlarında sayılabilecek bir arkadaşımızsınız. Şuanki işinizden çıkarıldığınızda veyahut ayrıldığınızda "iş arayan" pozisyonunda oluyorsunuz. Ve sizi de büyük ihtimalle işe girişte ilk basamak olan insan kaynakları departmanı mülakata alacaktır. Empatiye davet ediyorum. "sıkılıyorum okumuyorum, şunu da okumuyorum, bunu da okumuyorum tarzında düşüncelerinizi dışa vurumunuz yanlış ve irrite etmiş belliki insanları. Belki doğru düşünce( ki bence tartışılır.) ama ifade ediş biçimi yanlış. Ciddi konularda ciddi tavsiyeler veriyorsanız olabildiğince hoşgörülü ve herkeste ilgi ve saygı uyandıracak bir üslup kullanmanız gerekir. Bu da benim düşüncem.

@Ayse Gul her firma için özel CV hazırlayın talebinde değilim, CV isimlendirilsin en azından.

Filtrelere de karşıyım, her CVyi incelerim. İkametgah Kadıköy olur fakat ön yazısında taşınabilirim diye belirtir, onu kaçırmak istemem.
Çalışma şart ve koşullarımız, bizim sana katacaklarımız şunlar şunlar derim ücret beklentisini de düşürebilirim.
Filtre kurbanı olduğum için de kimseyi kurban etmek istemem.

@dyg 2010 mezunuyum, yeni değilim bu alanda.
Copy paste ifadelerden sıkıldığımı ve okumadığımı belirttim.
İfadelerim rahatsız etmiş olabilir özür dilerim.

@hakanmaden başvurana avantaj sağlamak istiyorsanız her şekilde bunu yapmak mümkün. yeter ki isteyin. yazımda belirttiğim sorular ''misal'' verilmiştir, siz ikametgah sormazsınız, hedefe götüren soruları sizin bilmeniz lazım. ben ancak misa verebilirim...

@Hüseyin Can Ceylan vahim bir durum dediğiniz için söylüyorum.
Ben adaylarımdan bu yönde bir şey duymadım ama şunu çok duydum, asgari ücret üzerinden sigorta yapıldıkları, asgari ücret altı ücret teklifi aldıkları ve bu fiyatlara çalıştıkları.

@hakanmaden ama şimdi 15-20 üniversite ye sponsor olduğunuz konuşma yaptığınız vs vs söylüyor iseniz destek vermedğiniz den dolayı da bende vahim bir durum dedim.
İyi yaptığınız işleri tebrik ediyorsak olumsuz davranışları da eleştirmek ve bu eleştirileri sizin değerlendirmeniz bence daha iyi olmalı.
birde sorum olacaktı siz çevre mühendisi misiniz yoksa iş alanı olarak mı bu alandasınız?

@Hüseyin Can Ceylan üniversite etkinlikleri için bütçem var ve bunu sponsorluk olarak kullanıyorum. Sponsor olduk diye şimdi adaylara neden destek olmadığımız ile ilgili tepki alıyorum.
Vahim olan bu değil, vahim olan patronları çevre mühendisi olup çalışanlarını asgari ücret altı çalıştıranların varlığı. Benim de mücadelem bu.
Çevre mühendisi değilim, çevre sektöründe çalışıyorum.

Hakan bey, düşüncelerinizi açıklıkla dile getirmeniz, İK bakış açısının nasıl olduğunu bilmeyen meslektaşlarımıza çok güzel örnek oluyor. Bu şekilde bilgilendirmeler yaptığınız için teşekkür ederiz.

İK çalışanının elinde olmayan bazı şeyler hakkında size yüklenilmesini doğru bulmuyorum. Fakat ülkemizde genel bakış açısı tamamiyle tarif ettiğiniz yönde olup, İK'nın gelecek dönemlerde (arkadaşların da eleştirdiği gibi) insan odaklı bakış açısına geçmesi temenni ederim.

(Yanlış anlasılmasın diye) Mevcuttan farklı olarak insan odaklı bakış açısından kastım;
-Mevcutta biryerde çalışan insanların daha çok tercih edilmemesi,
-Yeni evli diye doğum iznini düşünüp kadınlara haksızlık yapılmaması,
-Görüşme tarihi belirlenirken tek bir tarih sunmayıp, müsait değilse başka uygun tarihler için planlama yapılması,
-Çalışan insanların iznini çalıp, 1 görüşme ile de yetinmeyip, sonunda komik rakamlar teklif edilmemesi, gereksiz zaman çalınmaması,
ş görüşmesine tek taraflı seçim gözü ile bakılmaması,
-Şirketteki gelişim yollarının, beklentilerin, çalışma şartlarının iyi anlatılması, sonradan olumsuz süprizler yapılmaması,
-Görüşmeler sürecinde ve sonrasında dürüst bir şekilde süreç hakkında bilgilendirme yapılması vb.

Çok güzel ifade etmişsiniz, teşekkür ederim.
İK ya da işveren tarafında bu tarz eksiklikler olabilir ama bu tek taraflı olmadığı gibi aday tarafında da eksiklikler söz konusu.
Benim de burada var oluş sebebim bu noktalarda destek olabilmek.