Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

P&I diyagramı

Konu, 'ARŞİV' kısmında superjax tarafından paylaşıldı.

 1. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  arkadaşlar elinde elektrik-mekanik-borulama şeklinde herhangi bir P&I diyagramı olan var mı?yoksa bile P&I diyagramını hangi programla yapabilirim?
   
 2. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Autocad 2012 p&id bu iş için en ideal programdır. Bununla kolayca, hızlı bir şekilde profesyonel P&ID çizimleri yapabilirsin. Aynı zamanda kurallara uygun bi şekilde çizdiğin bu P&ID ları 3D olarak sunabilirsin. Altta programın bir kaç ekran görüntüsünü veriyorum..

  [​IMG]

  [​IMG]

  İYİ ÇALIŞMALAR..
   
 3. superjax

  superjax CMNet Üyesi

  diyagram çiziminde nereden başlayarak ne şekilde çizmeliyim acaba?
   
 4. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Eğer bu programları kullanacaksan işin çok kolay, Herkesin çalışma şekli farklıdır ama bana kalırsa önce sistemde kullanacağın ekipman ve cihazları boş sayfaya yerleştir. Daha sonra çıktı alacağın kağıt boyudunda (yada oranında ) bir dikdörtgen çiz. Bu ekipmanları bu dikdörtgen içinde düz gün bir şekilde dağıt. Sonra uygun borulama ve fittingsler ile bağlantıları oluştur. Böylece hem kağıt üzerinde hoş bir görüntü elde edersin hemde çalışma esnasında ki silip tekrar çizmeler yada yer değiştirmelerin önüne geçerek zaman kaybetmezsin..

  İYİ ÇALIŞMALAR..
   
 5. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  http://www.environment-agency.gov.uk/static/documents/Leisure/typical_pfd_1_1408083.pdf

  http://www.environment-agency.gov.uk/static/documents/Leisure/typical_pid_1_1408108.pdf

  (çöp sızıntı suyu arıtma ile ilgili p&i diyagramları.)

  ben de bu tür işler için Dia isimli programı kullandım bir iki defa ama başka program kullanmadığımdan kıyaslayıp şu özelliği iyi şurası kötü diyemiyorum. linklerini verip geçiyorum:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Dia_(software)
  http://live.gnome.org/Dia
   
 6. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Dia adlı programı inceledim, program P&ID den daha çok Akış Şemaları vs. için yapılmış bi programa benziyor. Profesyonel P&ID ler yapmak zor gibi. Kayıt türü ne acaba ? DWG mi ?
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  evet detaylı karmaşık işlerde yetersiz kaldığı yerler var galiba. kendi kayıt formatı var, dwg olarak kaydedemiyor son çıktıyı hatırladığım kadarıyla, sadece resim dosyaları olarak veriyor. kimyasal proses ekipmanları açısından yeterli denebilecek hazır çizimleri var. tesisat elemanları da işime gerektiği kadarıyla yeterli sayılır diyebilirim. il çevre orman'a verdiğim bazı ptdlerde işime yaradı şimdiye kadar. daha profesyonel işte kullanmadım. nihai notum 7/10 :)
   
 8. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici CMNet Üyesi

  Denemeye değer o zaman, yalnız resim olarak kayıt etmesi kötü tabi :( Demek ki vektörel bi program değil. Çıktı boyutu büyüdüğünde pixelleşmeler olacaktır. Küçük ve hızlı işler için kullanışlı uygun bi çözüm olur yada çizime müdahale eilmesinin istenmediği duurmlarda işe yarar. Gerçi DWG de de DFX var ama :) Freeware ise süper. Hemen denicem Programı bilmiyorudum paylaşımın için Teşekkürler Klape..
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları