Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Paket arıtma yüksek koi

Konu, 'ARŞİV' kısmında Yasemin Karadiş tarafından paylaşıldı.

 1. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  İşletmemizde evsel atıksuların arıtılması için paket arıtma bulunmakta. kapasitesi 10m3/gün. deşarj standartlarımız 21.1 e göre. yapılan analizlerde özellikle koi değerim çok yüksek çıkmakta. en son analizimde 1000 civarındaydı. bir analizimde boi koiden yüksekti ve bir analizimde çıkış girişten daha yüksekti. dolayısıyla laboratuvarda bir sorun olabileceğini düşündüm değiştirdim ama sonuç gene değişmedi. hiç bir şey yapmamış olsam sadece bekletsem bile doğal arıtmaya girecek ve çıkış değerleri daha düşük olacaktır. birde çamur miktarı var tabi uygun olanı nedir? şu an tesisi tamamen boşalttım yeniden işletmeye alacağım. değerli yorumlarınızı bekliyorum.
   
 2. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  Aritmaniz biolojik sanirsam. Baslangic icin bakteri uremesinde ne kullanacaksiniz. Cunku eger seker kullanirsan KOİ degerlerin yine yukselir. Ben sizin gibi bir paket aritmayi sifirdan baslattim. Bakteri uremesini once dogal surece biraktim. Fakat eger surec uzarsa bakteri ekimi yap. Eger KOİ inde yine yukselis varsa giren su kalitesini dikkate al derim. Fazla detarjanli su girdisine dikkat et.
   
 3. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Yasemin arkadaşım, senin giriş suyunda problemler olduğunu düşünüyorum. Bir yerden yağ, mazot,yoğun deterjan, kimyasal vb gelme ihtimallerini araştırdın mı ? Bakterilerin ölmüş zaten çıkışının yüksek çıkması da bu yüzden, ekstra kirlilik ölü bakteri ortamından geliyor. Sen giriş suyuna gelebilecek atıksu bağlantılarını baştan sona kontrol etmelisin. Mutfağına da ayrıca bir seperatör yerleştirmen lazım, varmı bilmiyorum. Arıtmaya Atölye veya laboratuvardan bağlantı varmı kontrol etmelisin. Varsa hemen kesmelisin. İlk etapta giriş suyunu bir hafta boyunca analiz ettir. İçeriğine detaylı bak , yağ da baktır. Daha bir çok parametrede baktırabilirsin ama tesisini tam bilmediğim için birşey diyemem. Sebepleri bulup önlemini aldıktan sonra havuzlarını komple boşaltıp tekrar aktif hale getirmen ve bakteri aşılaman gerekiyor.

  10m3 tesis küçük bir tesis, bunu kontrol altına almak zor olmasa gerek. Diğer bir soru olarak şunuda sorabilirsin kendine; acaba gelen atıksu miktarı için bu kapasitedeki bir arıtma tesisi yeterli mi? Bunuda eşdeğer nüfus hesaplarıyla bulabilirsin. Eğer kapasite yeterli değilse , atıksu geldiği gibi gider ...
   
 4. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  Fatih Çoban bey Arıtmaya mutfak tuvaletler çay ocağı yer yıkama bağlı. Mutfakta herhangi bir pişirme işlemi yok ama bulaşık yıkama işlemi yapılmakta. İşletmede hemen hemen her gün temizlik yapılmakta. Deterjan girişi olmakta dolayısıyla. Atölye v.b. yerlerde herhangi bir bağlantı yok. Kullanma suyu olarak kuyu kullanıyoruz onuda analiz ettirdim değerler gayet normal çıktı. Herhangi bir atıksu karışması varmı diye bağlantı hatlarını açtırıp kontrol ettirdim o da yok. Aşı çamuru alıp yeniden işletmeye alacağım. Nagihan Arat hanım şeker ile besleme mi arıtma tesisini yapan arkadaşlar tavsiye ettiler.
   
 5. Nagihan Arat

  Nagihan Arat CMNet Üyesi

  Yasemin. Hanim evet seker kullanilan bir yontem ,etkilide . fakat dozunu iyi ayarlamadiginizda kalici KOİ ye neden olur.
   
 6. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  1kg - 1.5kg arası şeker kullandım
   
 7. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Direk şeker yerine ; şeker fabrikalarından "melas" almayı deneyin. Bakteriler için daha besleyicidir. Aşılama yapmadan önce tüm havalandırma bölümünü boşaltmanız iyi olacaktır ayrıca.

  Yoğun deterjan girdisi tesisinizi etkileyebilir, ama bana göre : Tesisin kapasitesi sanki işletmedeki kullanımlar için yeterli değil gibi . Hesaplama yaptınız mı ? Kaç kişi çalışıyor işletmenizde ve kaç vardiya ?
   
 8. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  İsletmede toplam 130 kisi civarinda. 90-100 arasi gunduz 30 35 civari gece calisiyor. İzsu ya dilekce yazdim. Asi camuru istedim. Asi camuru gelince yeniden isletmeye alicam.
   
 9. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Personel sayısı çok değilmiş. Tesisi tam kafamda canlandıramadığım için fazla birşey söyleyemem. İşletmeye alınca umarım düzene girer. Kolay gelsin.
   
 10. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  A.A.T. Akis Semasi.JPG
  Teşekkürler Fatih Bey. Bende düzene girmesini umuyorum. Ekte atıksu akış şemam var. Basit bir sistem aslında.
   
 11. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  10 m3/gün kapasiteli arıtma 100 kişi için çok küçük, 10 m3 max 50 kişiyi kaldırabilir. KOI si 1000 çıkan evsel atıksu hiç görmedim, kaçak giriş olması muhtemel. Mutfakta kullanılacak dezenfektan ve deterjanları arıtmayı olumsuz etkilemesi muhtemel. Bir keresinde tesisimizde her şey olması gerektiği gibiyken sürekli problem çıkıyordu, meğer yüksek miktarsa klor girişi oluyormuş temizlikten ötürü.
   
 12. Yasemin Karadiş

  Yasemin Karadiş CMNet Üyesi

  Bizde şüphelendik yetmiyor mu acaba diye ama hesaplamaları tekrar yaptık yetiyor. Zaten proje onay dosyasında da 10m3 yazıyor.
   
 13. İbrahim Uysal

  İbrahim Uysal CMNet Üyesi

  kişi başı su tüketimini ben genelde 200 lt/kişi.gün alıyorum. 100 kişiden hesaplanırsa arıtma tesisi kapasitesi 20 m3 olması lazım. bence :)
   
 14. Fatih Çoban

  Fatih Çoban CMNet Üyesi

  Yasemin Hanım , akım şemasına bakınca sisteminizin kesikli olması gerektiği görülüyor. Sizde öylemi kullanıyorsunuz, yoksa akış sürekli mi ?

  Kesikli sistemde; bekletme havuzundan belli bir süre su alacak, daha sonra havuzdan su alma duracak havalandırma belli bir süre çalışacak, daha sonra havalandırmada duracak aktif bakterilerin çökmesi beklenecek, sonrasında ise belli bir süre aktif çamur çökme yüksekliğinin üstündeki bir pompadan atıksu deşarjı yapılacak. Bu sistemin efektif uygulanması için atıksu bekletme havuzunuzun yeterli büyüklükte(atıksuyun taşmaması için) olması ve ayrıca havalandırma havuzu deşarjı içinde pompa gerekmekte. Umarım yazdıklarım anlaşılmıştır :)
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...