• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Paletlerin çevre izindeki yeri.

Orhan Şeker

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇAK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş. (LTB)
Merhaba arkadaşlar palet atıkları hakkında bir kaç sorum olacakrı. Firmamız palet leri yakarak kullanıyor fakat buna denetcıler karsı cıktı.

Paletlerı ambalaj olarakmı degerlendırmemız gerekıyor yakma olarak kullanamazmıyız arkadaşlar.

@Yasemin Aslantürk

Fakat, Atıkların Yakılmasına İlişkin Yönetmelik derki ;

Madde 5

(1) Yakma veya beraber yakma işlemine tabi tutulmadan önce atığın tehlikeli atık olup olmadığı, atık içeriğinde radyoaktif madde bulunup bulunmadığı belirlenir. Tehlikeli ve tehlikesiz atıkların yakılmasına veya beraber yakılmasına ilişkin aynı emisyon limit değerleri uygulanır.

(2) Yakma ve beraber yakma işlemi sırasında üretilen ısının, elektrik enerjisine dönüştürme, üretim sürecinde kullanma ya da bölgesel ısıtmada kullanma gibi yöntemlerle en elverişli biçimde geri kazanılması esastır.

(7) Bir yakma veya beraber yakma tesisi için Bakanlığa yapılan lisans başvurusunun değerlendirilmesinde aşağıda belirtilen hususlar dikkate alınır:
b) Yakma ve beraber yakma işlemi sırasında üretilen ısının, elektrik enerjisine dönüştürme, üretim sürecinde kullanma veya bölgesel ısıtmada kullanma gibi yöntemlerle en elverişli biçimde geri kazanılmasına öncelik verilir.

Madde 9

(3) Kendi tesisinde oluşan atıkları, tesis içinde beraber yakan endüstriyel tesisler ve işletmeler, bu Yönetmelikte yer alan işletmeye ilişkin hükümlerin yerine getirildiğini Bakanlığa belgelediği takdirde, birinci fıkrada belirtilen atık kabulüne ilişkin hükümlerden muaf tutulur.

peki siz yaktığınızda yanma sonucu oluşan emisyon için bir tedbir alıyor musunuz? Denetçiler belki de bunun için yakmanıza karşı çıkmıştır.

@rft1319
Sonuçta yakılan madde ahşap yani bildiğimiz palet emisyon oluşumu yok denecek kadar az. Bunun yerine kömür yakılsa emisyon u siz düşünün :)

AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
İKİNCİ BÖLÜM
Genel İlkeler, Görev, Yetki ve Yükümlülükler
d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.
e) Sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanması esastır. Ambalaj atıklarının bu Yönetmelikte tanımlanan toplama sistemi dışında bir yöntemle toplanması ve ayrılması yasaktır.

benim öğrenmek istediğim de ben geri kazanım firmasına vermeden bünyemde değerlendirebilir miyim . Beraber Yakma kriterlerini kullanarak sanırım değerlendirebilirim şimdi o kriterleri araştırıyorum. Ama şöyle birşeyde var attığımız taş ürküttüğümüz kurbaya değermi :)

@cm_orhan

Şimdi siz halen kullanıyorsanız 'atık' kapsamına girmez zaten. Bir ürün ambalaj olarak defalarca kullanılabilir (sağlık açısından sakıncası yok ise). Fakat ahşap paletlerin bir dayanım sınırı vardır ki bu dayanım sınırına dış koşullar etki edebilir. Yönetmelik atık kapsamındaki palet ile ilgilenir...

@arif
Bana gelen malzeme palet le geliyor malzememi alınca paletle işim kalmıyor ve normal koşullarda kızgın yağ kazanında yakıyor idik ta ki denetime kadar, bize yakmayın dediler.

@cm_orhan

Orada bir muamma var işte yönetmelikte boşluk mu desek ne desek. Yani herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan (kırık dökükler hariç) tekrar kullanılabilir bu paletler. Ancak bu paletlerin satılması konusunda sorun teşkil eder mi bilmiyorum. Sonuçta atık değil ama fatura ile satıldığı zaman ticari sicil gazetesinde bu faaliyetin yazması gerek. Taş gibi paletlerin toplama ayırmaya verilmesi ne derece mantıklı tartışılır. Sizin yakma olayını hiç hesaba katmıyorum ülke ekonomisine balta vuruyorsunuz :p

@arif
paletler bozulunca (kırılınca vs) toplama ayırma tesisleri bunları almıyorlar. ancak kışın sobada yakar ısınırım, başka da bi işe yaramaz diyorlar. N'apcaz bilmem???

@Merve Özkan

Haklısınız şimdi bu işin birde ekonomik yönü var. Misal toplama ayırma tesisi aldığı atığı geridönüşüm tesislerine gönderiyor. Geridönüşüm tesisleride son ürün olarak satıyor. Alınan ürünün getirisi az ise kimse almak istemez. Bu iş çevre aşkı ile yapılan bir iş değil, para için yapılan bir iş. Onlarda kendilerince haklılar. Yönetmelikler bu kadar katı olunca sonuç olarak bizler çıkmaza giriyoruz. Özellikle de palet söz konusu olunca belli bir dayanım gücü olması gerekir ve kırık parçaları birleştiremezsiniz. Ancak uygun boyutlarda ek yaparsınız. Ayrıca piyasada bu kadar sağlam paleti alıp karlı şekilde satmak varken kimse kırıklarla uğraşmak istemiyor. Bide kaç tane lisanslı ahşap ambalaj tesisi var allah aşkına?

@arif
Hmm ülke ekonomisi diyorsunuz :) Bedelsiz alacak diye ibare var yönetmelikler de para meselesi firmaların aç gözlülüğünden. Ama şimdi adam onları yakıt olarak kullanmak istiyor anlatamıyorsun firma sahibine onada masraf sonuçta.

@arif
d) Ambalaj atığı üreticileri, ambalaj atıklarını, bağlı bulundukları belediyenin ambalaj atıkları yönetim planına uygun olarak, diğer atıklardan ayrı biriktirmek ve belediyenin toplama sistemine bedelsiz vermekle yükümlüdür. Ancak, organize sanayi bölgeleri yönetimleri, organize sanayi bölgeleri bünyesinde yer alan sanayi işletmeleri ve diğer sanayi işletmeleri, satış noktaları ve alışveriş merkezleri, belediyenin yönetim sistemi dışında kalan sivil hava ulaşımına açık hava alanları ile bu hava alanları bünyesinde yer alan tüm tesisler, belediye mücavir alan sınırları dışında kalan ambalaj atığı üreticileri 23 üncü maddede belirtilen şartları sağlamaları durumunda, oluşan ambalaj atıklarını çevre lisanslı/geçici faaliyet belgeli toplama ayırma tesisine veya belediyenin toplama sistemine bedelsiz şartı aranmaksızın verebilirler.

Pardon yanlış yorumlamısın sanrım :) Ama bu cumleyi buraya yazıyorsa bedel koşullarınıda ayarmaları lazım kafalarına göre düşünmeden yazıyorlar.

Şimdi önceki yönetmeliğe göre bedelsiz veriliyordu. Ancak mücavir alan sınırları için sadece belediye ile atık yönetim planı oluşturan TAT lar alabiliyordu lisansı. Son yönetmelikte bedelsiz şartı kaldırıldı ve 31 aralık 2011 resmi gazete ile atık yönetim planı zorunluluğu EK-3B den çıkarıldı. Bu ne demek oluyor? Yani isteyen TAT kurabilir ve belediye ile atık yönetim planı yapma zorunluluğu yok. İstediği fabrikadan atık ambalaj alabilir. Ancak belgelendirme yapamaz!!! Yani belgelendirme için belediye ile atık yönetim zorunlu. Piyasada herkez atık alacak ve belgelendirmeyi sadece atık yönetim planı olanlar yapacak. Şöyle bir hesap yapalım:

10 TAT var. Eksiden bu 10 TAT mutlaka atık yönetim planı yapmak zorundaydı. 100 ton atık topladılar diyelim. 10 TAT'ın 10'uda belgelendirme yaparak ambalaj atığı yönetim planına göre gerikazanım hedefleri doğrultusunda piyasaya sürenlerin ihtiyacını karşılayacaklardı.

Şimdiki durumda ise 10 TAT'ın 2 sinin atık yönetim planı var. 100 ton atığın 20 tonu belgelendirilecek 80 tonu belgelendirilemeyecek!!! Sonuç faiş belgelendirme fiyatları ve karşılanamayan yönetmelik hükümleri!!!