paslanmaz bir malzmeyi gazlı bir ortamda nasıl kesebiliiriz

  • Konuyu başlatan ADEMKONUK
  • Başlangıç Tarihi
A

ADEMKONUK

#1
arkadaşlar digester hattı üzerinde 2 adet çamur hattı var. 1-fazla çamur hattı, 2- taşkan hattı, taşkan hattı paslanmaz 150 lik bir boru ve bazı sebeplerden dolayı bu borunun boyunu kısaltmamız gerekiyor fakat sizlerinde bildiği üzere metan gaz içeriği olan bu ortamda spiral vs.kullanamayız, önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...
 

MÇK

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
16 Temmuz 2010
Mesajlar
179
Beğeniler
83
Şehir
DENİZLİ/MERKEZ
#2
Paslanmaz boruları kısalttıktan sonra argon kaynağı ile ya flanş kaynatacaksınız yada kestiğiniz yerden kaynatacaksınız.Kaynakta metan gazının yoğun olduğu ortamda riskli.Zaten boruyu keserkende oksijen veya spiral kullanmak zorundasınız.Aklıma gelen 2 seçenek var.Ya boruyu flanşlı bağlantılarından söküp açık havaya çıkartır,işlemlerinizi orada yaparsınız yada büyük vakum pompalarıyla içerideki metan oranı yüksek havayı tahliye edeceksiniz.
 

Çağatay Çetinkaya

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
31 Mart 2010
Mesajlar
108
Beğeniler
15
#3
Hat üzerinde herhangi bir vana, flanş vs. bağlantı parçası olmadığı için sanırım burada bu sorununuzu paylaştınız. :) Benim aklıma digesterın devre dışı bırakılıp metan gazının tahliyesinden başka birşey gelmiyor. Buda digesterda herşeyi sıfırlamak gibi olur herhalde. Gerçekten zor bir duruma benziyor.
Boru boyunu neden kısaltıyorsunuz? Kısalacak boruya burada çözüm bulsak daha kolay olur herhalde.
 

Ahmet Başpınar

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
20 Ocak 2011
Mesajlar
34
Beğeniler
16
#4
Eğer hattın ucunu dış ortama açık bırabiliyorsanız hatta bir saat civarında su basın. Ondan sonra istediğiniz kaynağı da kesmeyi de yapabilirsiniz.
Saygılar.
 

Yukarı Alt