• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yönetim Paylaşım kültürü ve sitenin geleceği

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Firma
ABL Group
Sevgili Meslektaşlarım,

Öğrencilik yıllarımın sonlarına doğru, birçok yeni mezunun yaşadığı kaygıları hissederek, daha iyi bir iletişim platformu kurma fikriyle yanıp tutuştum. Ancak, bu süreçte bazen olumsuz geri dönüşlerle karşılaştım. "Mühendis" kimliğimizle bu durumu aşmamız gerektiğini düşündüm ve meslektaşlarımızı bir araya getirme kararı aldım. 2006'da bu düşünceyle "CevreKulubu" mail grubunu kurarak ilk adımımı attım. Ancak zamanla, daha etkili bir platform olan forum sistemlerine geçiş yaptım.

Bu yolculuğumda, bazı meslektaşlarımın şüpheci ve umursamaz tavırlarıyla karşılaştım. Ancak ben, meslektaşlarımız arasında daha güçlü bir dayanışma ve paylaşım kültürü oluşturmanın önemine inanıyordum. Ve bu inançla, sitemizi Türkiye'nin en tanınan "Çevre Mühendisleri" platformu haline getirdik. Bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ederim. Yıllar içinde, sadece üyelerimiz değil, birçok kişi ve kuruluş sitemizi takip etti ve destekledi. Bu süreçte, binlerce meslektaşımızla tanışma ve sıcak muhabbetler kurma fırsatı bulduk.

Şimdi önümüzdeki en büyük görev, bu bilgi ağını korumak ve daha da ileriye taşımaktır. Elbette eksiklerimiz ve hatalarımız olacaktır, ancak bu duvarları birlikte aşabiliriz. Meslektaşlarımızın, ticari kaygılardan ve bireysel düşüncelerden sıyrılarak birlikte hareket etmeleri ve bu platforma katkıda bulunmaları büyük önem taşımaktadır. Hep birlikte, bilgiyi paylaşarak ve dayanışma içinde olarak mesleğimizi daha da ileriye taşıyabiliriz.

Saygılarımla,
Fatih ÖZCAN
CMNet'in Kurucusu

Son düzenleme:
Fatih Bey, ilk defa bir forum sitesi kullanıyorum, ancak, CMnet'in bilgi amaçlı araştırmalar yaparken denk geldiğim diğer forum sitelerinden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum. Şahsım adına yeni tecrübeler edindiğim ve özel bir bir "danışman" gibi kullandığım bu siteden dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca, gerçekleştirmekte olduğunuz misyonunuz ve vizyonunuz için de sizi tebrik ediyorum.

Arkadaşlar artık BEN değil BİZ deme zamanı geldi diye düşünüyorum. Sitede çeşitli zamanlarda bilerek yada bilmeyerek oluşuna kırgınlıklar, kızgınlıklar yada küskünlükler olabilir artık tüm bunları kenara bırakarak birlik olalım.

Fatih bey gerçekten bu forumu kurarak gerçekten büyük bir başarıya adım attı şimdi sıra bizde hazır olmasın herşey bizde uzmanlık alanlarımız içinde bir şeyler yapalım tek ricam var oda bir döküman paylaşırken yanlış mı doğrumu bizde gözden geçirelim. kirli bilginin önüne geçmiş oluruz.

Her şey yoluna girer, su akar yatağını bulur demişler. Bu kadar çevre mühendisinin ve aramızdaki diğer branşlardaki arkadaşların teknik bilgileri, yeterlilikleri ve paylaşımları arasında da bu suyun akarına girmemesi mümkün değil diye düşünüyorum:harika:... Yoksa bir şey öğrenemedik mi derslerden, iş hayatından ve en önemlisi arkadaşlıklardan o_O! Paylaşıma, desteğe arkadaş gerekli ise biz de geldik buradayız... Selamlar herkese :hhhhhh:

Üniversitedeyken bu mesleğin aslında ne olduğunu farkettiğim de çok sevmiştim ve bir şekilde de diğer branşlardan farklı olarak Çevremize olan sorumluluğu yerine getirdiğimize inanıyordum. Ama öğrenimim boyunca çoğu arkadaşımın maalesef bunun bilincinde olmadığını ve birbirlerinden kopuk ve bireysel kaygılarla hareket ettiklerini gördüm. Ben bu bölümü belki de yalnızca kendi isteğimle okudum, şu anda diğer mesleğimi icra ediyorum. Ama gerek üniversite arkadaşlarımdan gerekse çalışma hayatımdan bu alanda danışabileceğim ve konuşabileceğim kimsenin bulunmamasından bu ortamın eksikliğini hissetmeme vesile oldu. Dilerim bir takım problemler çözüme ulaşır ve Çevre Mühendisleri çalışma hayatında hak ettiği yeri bulur.

Merhaba Arkadaşlar;
öncelikle forumda katkıda bulunan arkadaşlara teşekkür ederiz. Bu forum bildiklerimizi paylaştıkça ihtiyacı olan kişilere ulaştıkça çok daha iyi yerlere gelecektir. Sizlerden ricamız forumu kullanırken biraz daha özen göstermeniz.

Şöyle ki bir kaç gündür bazı arkadaşlarımız sorularına cevap bulabilmek için kendilerince uygun olan her konu başlığına kopyala -yapıştır yaparak aynı mesajı defalarca yazıyorlar. Forumda gördüğünüz üzere son paylaşılan konular ekrana düşmektedir. Mesajlarınızın görülmeme ihtimali yok denecek kadar azdır. Zaten çoğu kişi kendisinin ilgilendiği konu başlıklarında yeni konular paylaşıldıkça bakıyorlar. Aynı gün içinde tekrar tekrar aynı mesajı paylaşmanıza gerek yok. Paylaştığınız mesaj ekranda görüleceği için mesajınıza cevap vermek isteyen, ilgilenen, bilen arkadaşlar zaten cevap da verecektir. Sorunuza cevap alamıyorsanız bunun 2 açıklaması vardır. Ya bu konuya cevap verecek bilgili bir kişi üyelerimiz arasında yoktur ya da bu bilgili kişi foruma girmediğinden mesajınızı henüz görmemiştir. Dolayısıyla siz aynı mesajı 5 kere de paylaşsanız cevap verecek kişi o gün ve sonraki günlerde forumda değilse 5 mesajınız da cevapsız kalacaktır. ''sorularınızın altına ''cevap veren yok mu'' ''hu hu size soruyorum cevap versenize'' gibi mesajlar yazmayınız lütfen. Cevap yazmak isteyen varsa bile sizin mesajınızdan sonra cevap vermek istemez. Ayrıca forumda bir bilgiye ulaşmak isterken nasıl ki gündelik hayatımızda birinden bir şey isterken görgü kurallarına uyuyorsak bu forumda da buna dikkat etmeliyiz. '' hop birader bana da bir çay getir'' der gibi bir şey istemeyiniz.

Ayrıca bir ricamız daha var. Lütfen konu başlıklarında bahsedilen konuların dışına çıkıp da birbirimize tekrar tekrar teşekkür ederek mesaj kalabalığı yapmamaya özen gösteriniz. Paylaşılan konulardan çok memnun kaldığınızda bunu ''beğen'' yada ''en iyi cevap'' butonlarını kullanarak belirtebilirsiniz. mutlaka teşekkür edecekseniz de özel mesaj yoluyla ya da kişinin sayfa duvarına mesaj bırakabilirsiniz.

Bir başka ricamız da lütfen bir konu paylaşmadan önce aynı ya da benzer konu başlığı daha önce paylaşılmış mı kontrolünü yapmanız. Eğer varsa o konu başlığını kullanınız eğer yoksa tabi ki yeni bir başlık açmanızda sakınca yoktur.

Mesajlarınızın tamamını büyük harfle yazmayın lütfen. Forum kurallarını unuttuysanız okumanızı rica ediyoruz.

Dip not: Forumda çalışanlar olduğu kadar işverenler de bulunmaktadır. Bir çok işveren hakkımızda bilgiler toplamakta. Hepimiz eğitimli bilgili kişileriz. Konularımızı hangi konu başlığında paylaşacağımızı irdeleme potansiyeline sahibiz. Konuların yanlış konu başlıklarında paylaşılması işverenlerin gözünden kaçmıyor ne yazık ki onlar durumun gayet iyi farkındalar. Konuyu yanlış başlık altında açan kişileri ya da konunun uygun başlığı olmasına rağmen forum yardım başlığını kullanıp işin kolayına kaçan kişileri işverenlerin tercih sıralamasında sona bıraktıklarını çalışmak istemeyeceklerini unutmayınız. Bu hususta biraz özen göstermemiz gerektiği kanısındayız.

Forum kuralları gereği yukarıda yazdığımız hususlarda dikkat edilmemesi durumunda üyelerimize ceza puanı uygulanacağını tekrar hatırlatmak isteriz.

Saygılarımızla..