• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Pet kırığından granül üretimi hakkında

Atakan Fazlı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Kocaeli KOBİ OSB
Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar diliyorum. Merak ettiğim ve çok tecrübem olmayan bir konuyu tecrübelerinize dayanarak sizlere sormak istiyorum. Pet kırığından granül elde etmek için geri dönüşüm lisansı gerekli midir? Geri dönüşüm lisansı olmadan bir geri dönüşüm firmasından pet kırığı ürün olarak alınarak granüle çevrilebilir mi?

Atakan FazlıÜstadım Merhaba,

Atık Ön İşlem ve Geri Kazanım Tesisleri Lisans Uygulama Rehberi kapsamında 4 durum vardır. Bunlar;

1- Bir firma plastik atığı kırıp elde ettiği çapağı atık olarak geri kazanım firmasına gönderecekse toplama ayırma lisansı alması gerekir.

2- Bir firma plastik atığı kırıp elde ettiği çapağı ürün olarak granül üreten veya başka bir malzeme üreten firmaya gönderecekse geri kazanım lisansı alması lazım.

3- Bir firma plastik atıktan granül elde edip bunu plastik masa/sandalye üreten firmalara gönderecekse geri kazanım lisansı alması gerekir.

4- Plastikten yapılmış malzeme üreten tesisler ise üretmiş olduğu ürünleri piyasada ürün elde eden firmalara gönderecekse geri kazanım lisansı alması gerekir.

Screenshot_20220804-145801_Drive.jpg

Önceki cevapları görüntüle…
Olgaç SürmelihindiFirmanın 2 adet tesisi varmış. Birinde çapak üretimi yapıyorlar. Bizim burada da çapaktan granül üreteceklerini söylüyor fakat geri dönüşüm lisansı almayacaklarını söylüyorlar. Bu konuyu anlamış değilim. Çapak ürün olarak alınıp granüle dönüştürülürken lisansa tabi olması gerekiyor. Yani en azından yönetmelikte yazanları ben bu şekilde yorumluyorum. İşin içinden çıkamadık :)

Olgaç SürmelihindiUygulama rehberinde kafamızı karıştıran tek birşey var. Çapakları ürün olarak kullanıp plastik esaslı malzeme üretimi yaparsa geri kazanım lisansına tabi değil diyor. İl çevreden görüş aldıklarında onlar da lisansa almanıza gerek yok demişler. Biz çapakları ürün olarak da alsalar granül üretimi yapacakları için lisans almaları gerektiğini düşünüyoruz ama il çevrenin bu konuda böyle bir görüş vermesi bizi de şüpheye düşürüyor.

Peti granüle çekerken hem makinanız biraz farklı oluyor hemde ciddi ustalık gerektiriyor. Ani ısı düşüşlerinde malzeme şiştiği için cidden risklidir. Yatırımı duman edebilir bir usta 😊