• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Petrol İstasyonlarında Çevre Mühendisi Çalıştırılması Zorunluluğu

Özgür Tırınk

Kayıtlı Kullanıcı
İyi Günler Arkadaşlar;

Yeni düzenleme ile artık petrol ofislerinde de çevre mühendisi bulundurma yada hizmet satın alma zorunluluğu getirilmiştir. (Sorumlu Müdürlük ile Karıştırılmasın)

düzenleme ile alakalı bir bilgim yok ama Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Ekipleri Çevre Mühendisi Bulundurmaları konusunda denetimde bulunuyorlar ve çevre mühendisi bulundurulmasını istiyorlar.
İlk uygulayan yer galiba Yozgat İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü.

ÇEVRE KANUNUNCA ALINMASI GEREKEN İZİN VE LİSANSLAR HAKKINDA YÖNETMELİK
Ek-2
10.29. Endüstriyel nitelikli diğer atık sular (sulu baca gazı arıtım sistemi kullanan tesisler, tutkal ve zamk üretim tesisleri, benzin istasyonları, içmesuyu filtrelerinin geri yıkama suları, su yumuşatma, demineralizasyon, rejenerasyon, aktif karbon, yıkama tesisleri, soğutma suyu ve benzeri tesisleri),

bu konuda tam bılgısı olan arkadas varsa daha detaylı bır acıklama yaparsa cok ıyı olur..

yıkama ve yağlama servisi bulunan benzin istasyonları zaten yönetmelik kapsamında ilgili madde de bunu söylüyor zaten bunun dışında bir düzenleme olduğunu sanmıyorum.

@Fatih Közen
tamam da benzin istasyonuna nasıl izin alcan ki adamlar zaten kanalizasyon şebekesine bağlı (şehir içi olanlar tabi ) uygulanması mucavir alan içinde olanlar için çok zor dışarda olanlarada zaten il çevre gitmez gidemez arabaları yok :D en azından burda ve bi kaç arkadasımın çalıstıgı illerde

Tekirdağ'da bu çalışmaları takip ediyor. Akaryakıt istasyonlarının izin alma konusunda ve bildirimleri konusunda, çevre hizmeti almalarıyla ilgili bilgilendirildiğini duydum...

Kanalizasyon şebekesine bağlıysa eğer Belediyeden aldığı yazıyla İl Müdürlüğüne başvuru yapacak, ilgili İl Müdürlüğü de gelip denetimini yapacak.

denetim yapcaklarını sanmıyorum belediyenin verdiği kanal bağlantı izni resmi evrak zaten bilgiler felan hepsi mevcut direk muafiyet yazısı veriyolar diğer tesislerden biliyorum ama il il uygulamada farklılık gösterebilirler ki gösteriyolar zaten çevre şehirçilikteki çalışanların gönlüne kalmış bi durum ne yazıkki :s

çoğu petrol ofislerinde yıkama yağlama işlemi yapılmakta ve bu işlemde kullanılan atıksular kanalizasyona verilip arıtma işlemine tutulmadan deşarj edilmekte . Bence de her benzin istasyonuna arıtma sistemi kurulmalı ve çevre denetimlerine tabi tutulmalı

Kanalizasyona deşarjı olan ve belediyeden deşarj ruhsatı (DDK ruhsatı) olan bir istasyonun, “Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında çevre izni almasına gerek bulunmamaktadır. Ancak bu durumda, İl Çevre Müdürlükleri’nden çevre izninden muaf olduklarına dair bir yazı almaları gereklidir. Bu yazı için deşarj izni ile başvuru yapılması gerekir.

bu konuda yine başa döndük.. sadece periyodik bakımlardan kaynaklı atık beyanı işi kaldı kısaca... öyle mi?

aşağıda yülenen dosyada en azından bıraz sorularınızın karsılıgı olacak bılgıler bulabılırsınız sanırım...

Ekli dosyalar

• AKARYAKIT ISTASYONLARI.docx
    13.1 KB · Görüntüleme: 170