• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Peynir altı suyu

orhannbjk

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar çalıştığım tesisin debisi 5000 m3/gün.Bu tesise günlük 5 m3 lük süt ve peynir ürünleri atığı almam isteniyor.İşletmenin tesise uzaklığı 6 km ve atıklar buraya terfi merkezleri vasıtasıyla gelecek.Böyle bir durumda bu atıkların tesise zararı olur mu?

TABLO 25: ATIKSULARIN ATIKSU ALTYAPI TESİSLERİNE DEŞARJINDA ÖNGÖRÜLEN ATIKSU STANDARTLARI
PARAMETREKANALIZASYON SISTEMLERI TAM ARITMA ILE SONUÇLANAN ATIKSU ALTYAPI TESISLERINDEKANALIZASYON SISTEMLERI DERIN DENIZ DEŞARJI ILE SONUÇLANAN ATIKSU ALTYAPI TESISLERINDE
Sıcaklık (˚C)4040
pH6.5-10.06.0-10.0
Askıda katı madde (mg/L)500350
Yağ ve gres (mg/L)25050
Katran ve petrol kökenli yağlar (mg/L)5010
Kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) (mg/L)4000600
Sülfat (SO4=) (mg/L)17001700
Toplam sülfür (S) (mg/L)22
Fenol (mg/L)2010
Serbest klor (mg/L)55
Toplam azot (N) (mg/L)- (a)40
Toplam fosfor (P) (mg/L)- (a)10
Arsenik (As) (mg/L)310
Toplam siyanür (Toplam CNˉ) (mg/L)1010
Toplam kurşun (Pb) (mg/L)33
Toplam kadmiyum (Cd) (mg/L)22
Toplam krom (Cr) (mg/L)55
Toplam civa (Hg) (mg/L)0.20.2
Toplam bakır (Cu) (mg/L)22
Toplam nikel (Ni) (mg/L)55
Toplam çinko (Zn) (mg/L)1010
Toplam kalay (Sn) (mg/L)55
Toplam gümüş (Ag) (mg/L)55
Clˉ (Klorür) (mg/L)10000-
Metilen mavisi ile reaksiyon veren yüzey aktif maddeleri(MBAS) (mg/L)Biyolojik olarak parçalanması Türk Standartları Enstitüsü standartlarına uygun olmayan maddelerin boşaltımı prensip olarak yasaktır.
[TBODY] [/TBODY]

@Naz Topçu eğer atık suyunuz bu standartları sağlıyor ise yasal olarak herhangi bir sorun yok tesise vermeniz için.

Firmamız madeni yağların atıklarının ayrıştırılmasını / geri dönüşümünü sağlayan makinalar üretmektedir. Ürettiğimiz bu makinanın çalışma sisteminin peynir altı suyunun arıtılması noktasında başarılı olacağını öngörüyoruz. Bu konuyla ilgili süt işletmelerinin veya arıtma tesislerinin ihtiyacına yönelik çözüm üretebiliriz. Konuyla ilgili Teknik Müdürümüz Muhammed NECATİ bey ile görüşebilirsiniz. 0544 801 5886 numaradan ulaşmanızı rica ederim. Saygılarımla.

@Çiğdem Aksoy

Kesinlikle Yasak değildir.

Peynir Altı Suları Arıtılabilir Atık Su Dur. Arıtım Şartları Sağlandığı Taktirde Hiç Bir Kurum Yada Kuruluşun Cezai İşle Yetkisi Yoktur.

organik kirlilik yükleri fazla olduğundan klasik arıtma tesislerinde arıtılması mümkün değildir bu yüzden de yasaktır ancak peyniraltısuyu işleme tesisine gönderip tabiki de arıtılması mümkündür benim yasak dediğim arıtamayacak herhangi bir atıksu arıtma tesisine verilmesi durumudur böyle bir durumda da tabiki cezası vardır

benzer özelliklerde olan atıksu arıtma tesisini işletiyorum ve şimdiye kadar peynir altı suyu ile ilgili sorun yaşamadım. şöyle ki tesis kapasitesi 22.500m3/gün, süt endüstrisinden günde 3.000-3.500m3 atıksu geliyor ve konserve(salça,garnitür,bezelye,ketçap,mayonez vb.) endüstrisi atıksuyu ile birlikte arıtma gerçekleştiriliyor. soruya dönersek şuan için bütün süt endüstrileri peynir altı sularını satıyor. bu hem kar hem de arıtmanın yükünü azaltmak için zaten tercih edilmesi gereken bir yol. fakat öyle durumlar oluyorki peynir altı suları atılmak zorunda kalınıyor. bu durumda ise konserveden gelen su çok daha yüksek debili olduğundan yükü azaltıyor ve bi sorun çıkarmıyor. eğer farklı endüstrilerden gelen sular ortak bir tesiste arıtılılacaksa tesisin hangi yüklere göre tasarlandığına bakıp ona göre davranmak kanaatindeyim.

peynir altı suyunu yan ürün olarak başvurusunu yapan arkadaşlar var mı? var ise nasıl yapıyoruz. birde yan ürün olarak belgelendirme yapmazsak nerelere teslim edebiliyoruz.

Erkan Bey bende öyle düşünüyorum ama sıkıntı atık yönetim planı sunma aşamasında çıkıyor bakanlıktan yan ürün onayı alınması gerekli olduğunu söylediler bakanlıktan da kimseye ulaşamadığım için çözülmedi sorun.