• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Piyasaya Sürülen Ambalaj Atıklarının Belgelendirilmesi

Merve Mataracı

Kayıtlı Kullanıcı
piyasaya sürülen ambalaj atıklarının belgelendirilmesiyle ilgili sıkıntı yaşıyorum.2010 yılının (yani 2009da piyasaya sürülen ambalajlar) bildirimini yaptım belgelendirme 2011 şubat sonuna kadar olduğu için onda sorun yaşamıyorum ancak 2009 yılının (yani 2008 de piyasaya sürülmüş olan ambalaj atıkları) bildirimi yapılmış belgelendirilmesi yapılmamış ve bu belgelendirmeyi 26 şubata kadar yapmam gerekiyor.Ancak nereyi aradıysam form kalmadığını söylüyorlar.Eğer 26 şubata kadar yetiştirilemezse ne gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirim.3 sene üst üste yapılmazsa para cezası oluyor gibi duydum,ilk sene yapılmazsa % 10 unun toplanması gibi bir durum varmış.(nasıl toplayacağız ne yapacağız? )
Eğer bilen birisi varsa ve bilgilendirirse sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

merhaba merve hanım konuya tam hakim değilim ama bende bu konuda belgeledırme yapabılen bır toplama ayırma tesısıne yenı gırdım ancak bu saatten sonra 2009 yılı yanı 2008de piyasaya surulenlerın toplatılması güç. siz 2009 da piyasaya süedüklerinizin bildirimini yapın ihmal etmeyın. egerkı bır yıl toplatmadıysanız dıer yıl bakanlık bu mıktarın uzerıne artı yuzde on ılave edıo ıkıncı yılda toplanmayınca aynı sekılde yuzde on gelıyor ucun yılda para cezasıda yanına eklenıo yonetmelıkte bu sekılde gecıyor lakin ben şuana kadar elime gelen 4-5 yıllık toplanmayan mıktarları olan fırmalarada bıldırımde bulundum ve herhangı bır para cezası odedıklerınden bahsetmedıler bır ıhtımal olurmu bılmıyorum ama bakanlık bu yıl ıcın belkıde gozden kacırmıs olabılır durumu tahmınım bu sadece ama sizin toplatma işiniz olmadıysa bu yıl gelecek yıla kalacaktr diyebılıyorum eger sorunuzu dogru anladıysam, eger isterseniz toplatma konusunda yardımcı olabılrım. konu hakkında da yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. kolay gelsin...:)

Bİr önceki yılın bildirimini bulunduğunuz yılın şubat ayı sonuna kadar, belgelendirmeyi bulunduğunuz yılın verileriyle girip bir sonraki yılın şubat ayının sonuna teslim etmeniz gerekiyor. zaten bu işlemler tamamen portal üzerinden yapılıyor artık. geçmişe dönük belgelendirmeyi herhangi bir tat lisanslı tesisten yaptırabilirsiniz. tabi belgelendirme için bedel (piyasadan ambalaj atığı toplattırma bedeli) ödemeniz gerekmektedir. formdan neyi kastetmek istediğinizi anlamadım. ben herhangi bir form kullanmıyorum. ayrıca cezayi işlemde arkadaşımızın anlattığı gibidir. fakat ambalaj atığının dönüm noktası tarihi 1.1.2010 dur. bu tarihten önce bilincin oturtulması için cezayi işlem uygulanmamıştır. fakat size tavsiyem eksik kalan belgelendirmenizi bir an önce yapmanız ve seneye eksiksiz evrak teslim etmenizdir. iyi çalışmalar dileklerimle

Çok teşekkürler ilginiz için.Bir firmayla anlaştım form derken ben fatura demek istemiştim :(
Anlaştığımız firma elinde olanların belgelendirilmesini yapacak ancak 5 tonluk miktar için fatura kalmamış o birdahaki seneye devredecek, en azından belgelendirebildiklerimizi belgelendirelim dedim.En azından çok daha az bi ceza ile kurtulacağız. Zaten firma yeni olduğu için bi 2009 varmış eskiden belgelendirilecek. Bir kısmının belgelendirilip bir kısmının kalması sorun olmaz değil mi? öğrenmek içim Ankara Çevre Orman Bakanlığını ve İl çevre müdürlüğümüzü aradım ama ilgili kişilere bir türlü ulaşamadım.

tabiki sorun teşkil etmeyecektir. sadece belgelendiremediğiniz miktarın bir sonraki sene %10 fazlasını toplattıracaksınız.yalnız belgelendirme yapılan sene 2009 ise önümüzde 2010 şubat ayına çok var yani daha henüz toplattırılmayan malzemede nasıl 5 ton eksik olur anlamadım. neyse fazla irdelemeyeyim muhakkakki ilgili firma bu konuda bilgi sahibidir. ama şunu da unutmayınki kapasitesi büyük tesislerle de anlaşıp (türkiyenin her yeri dahilinde) bütün bildirimlerinizi yapabilirsiniz. şimdi yapmanız gereken firma ile sözleşme imzalamak ve size internet üzerinden gönderilen belgelendirmeyi çevre orman müdlüğüne iletmenizdir. iyi çalışmalar dileklerimle

Şöyle anlatayım belgelendirmede biliyorsunuz TAT lar elindeki faturaları belgelendirme yapacağı firma için üzerine x firması adına toplatılmıştır yazıyor vb. Bu nedenle elinde 2009 yılına ait bizim piyasaya sürdüğümüz atıklara ait (plastik, kağıt vb) fatura olmalı.Örneğin biz 2 ton kağıt belgelendireceksek ve onun elinde 1 tonluk kağıt faturası varsa biizm 1 tonumuzu yapamaz. Bugün beynim o kadar yorgun ki düzgün cümleler kuramıyorum kusura bakmayın.Umarım anlatabilmişimdir. Ancak belgelendirme internet üzerinden mi gönderilecek, belgeler bize getirilecek.Biz de onları il çevre ve orman müd.ne göndermeyecek miyiz ben öyle biliyorumda :s yaa kafam karıştı şimdi :(

merve hanımcım bengelendırmeyı yaparken egerkı eksık kalıosa bu dıer yıla aktarılır ve tonajında farklılık ılave edılerek toplatılır yapamaz die bısey yok orada onemlı olan sizin bu konudaki sorumlulugunu ortadan kaldırmak diye bılıyorum ben... 2008(2007 de ve oncesınde piyasaya surulenler) e kadar yapılan toplatılmalar bakanlıga yollandı 2009(2008 de piyasaya surulenler) yılında yapılan toplatılma ıse il cevre ormana gıdıcek(bu dosyalardan 3 nüsha hazırlanıo bırı lisanslı olan TAT ta biri piyasaya surende biride üst yazı ıle cevre ormana verılıo) 2010 yanı 2009da pıyasaya surulenler yani bu yıl toplancak olanlardan ıtıbaren artık ınternetten gırıs yapılcak hatta bız firma olarak ilk denemeyı yaptık sistemın calıstıgını ve bır sorun cıkmadıgını soyleyebılırım... sizede kolay gelsin iyi çalışmalar:)

Firma adına şu kadar belgelendirme yapılmıştır ekte göseterilmiştir diyerek bi üst yazı yazmak. gerçi artık internet üzerinden yapılıyor bütün bunlar. Ayrıca Merve hanım bahsetmiş olduğumTAT adına kota mevzuunda 2009 yılı verileri için benim bu kadar eksiğim var demek yanlış olur diyorum. nedeni ise 2009 belgelendirmesini 2010 verileriyle 2011 şubat ayı sonuna kadar yapılabilir fatura tarihleri ise 01.01.2009 - 31.12.2010 yılı arasında olmalıdır. bende hem tat hem gdt li firmada 2 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyorum. bu konuda bakanlığın kendini geliştirdiğini söyleyebilirim. siz belgelendirmeyi yaptıktan sonra gerisi teferruat derim olay büyük ölçüde aşılmıştır derim. iyi çalışmalar

teşekkür ederim ufuk bey ve ayse nur hanım çok sağolun
önyazı ile bugün göndertiyorum belgeleri hallettim,az bir miktar birdahaki seneye kaldı ona % 10 ceza gelse bile çok fazla olmaz,bu kadarını yapabilmemiz bile iyi diye düşünüyorum hiç yapmamaktansa.
belgeleri ön yazı ile gönderdikten sonra,internetten başka bir işlem yapmayacağım değil mi il çevre orman mı girecek belgelendirme yapıp yapmadığımızı , internette belgelendirme kısmında "onayla vb" var onlarda bir işlem yapmayacağım değil mi :s eksik birşey kalmasından çok korkuyorumda :(

merve hanımcım onayla kısmı sizin doldurupta yollamadıgınz bır evrak var diye dusunmeme sebep oldu yoksa bu yıl internet üzerinden sizin onaylamanız gereken bir düşüm olmayacak 2010 belgelendirmelerinden itibaren internet olayı devreye giriyor korkmanızı gerektircek bir durum oldugunu sanmıyorum belgelerıde yolladıysanız il çevre orman düşecek onları... yalnız siz onayla diye yazılı olan kısmı tekra kontrol ederseniz belkide bu yılki bıldırımı onaylamadınız bilemiyorum ama tahminimce....

Belgelendirme için bu sene belediyelerle imzalanmış 3 'lü protokol istiyorlar.
Yönetmelikte geçen senede yazıyodu fakat İl Çevrenin böyle bir talebi olmamıştı.
Elinde 3' lü protokol örneği bulunan varsa yardımcı olursa memnun olurum.

Merhaba ,
Piyasaya süren olarak bildirim yaptığımızda tekrar kullanılan ambalajlar ile ilgili bir belgemiz olması gerekiyor mu?

Arkadaşlar bu sene ambalaj atıkları belgelendirmesini yaptım. Fakat veri tabanından belgelendirilen miktar düşmedi bu seneye eklendi. Bakanlıkla görüştüm sorun var düzelir dediler fakat hala bir düzelme yok. Herkeste aynı sorun var mı? İlerde sorun yaratır mı?