• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik firmalarının İzin ve Lisans Yönetmeliğindeki Kapsamı

burcakbozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Dokuz Eylül Üniversitesi
Arkadaşlar Merhaba,

Plastik parça imalatı yapan firmaların Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliğinde hangi kapsama girdiği konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Burçak Hanım Merhaba,

Firmanızda plastik parça imalatı yapılırken herhangi bir emisyon çıkışı var mıdır? Prosesi detaylı anlatırsanız yardımcı olmaya çalışalım.

Burçak Hanım Merhaba ,

Benim Danışmanı olduğun (Geri Kazanım Olmayan) iki adet plastik parça imalatı yapan firmam var aşağıda faaliyet konularını ve kapsamlarını belirtiyorum. Sizin firmanızın kapsamını belirleme için prosesten ve tesisten biraz bilgi vermeniz gerekmektedir.

Hava Emisyon olan firmam
22632

Kapsam dışı olan firmam :

22633

22634

Firmanın danışmanlığını yapmadığım için çok bilgi sahibi değilim ama plastik enjeksiyon yaptıklarını söylediler. Beyaz eşya sanayinde kullanılan plastik parçaları üretiyorlarmış.

Burçak Hanım, Fatih üstadımın dediği gibi plastik enjeksiyon tesisleri ek kapsama girmemektedir ve çevre izninden muaf tutulmaktadır.

4.8 Kapasitesi 25 kg/saat veya üzerindeki doğal ve/veya sentetik reçinelerin ergitildiği tesisler. 1

Plastikte reçine kullanımı oluyor mu ?

Teşekkür ediyorum Fatih Bey

@Olgaç Sürmelihindi Anladım sadece Bağcan Bey'in yazdığı plastik enjeksiyonunun 4.8 e tabi olması biraz kafamı karıştırdı :)

Ben tekstil firmasında çalışırken kumaş üretimi sırasında havaya emisyon çıkışı olduğundan ve elyaf kullandığımız için 4.8 kapsamında hava emisyon konulu çevre izni almıştım. Eğer tesiste herhangi bir emisyon kaynağı yok ise muafiyet alabilir.

Çevre izni kapsamında firmanın değerlendirilmesi isteği üzerine Bursa ÇŞİM'den gelen memurların belirlemesi bu şekilde olmuş ona istinaden bu kapsamda aldım çevre iznini. Enjeksiyon sırasında emisyon oluşumu olduğu için kapsama sokmak istediler ve buradan soktular şeklinde algıladım ben :) granülün eritildikten sonraki halini reçine kapsamında değerlendirmişler sanırım :) Bursa içerisinde plastik enjeksiyon firmalarının çoğu bu kapsamdan giriyor. Memur insiyatifi bence biraz.

Ekli dosyalar

• sss.jpg
    sss.jpg
    172.3 KB · Görüntüleme: 50
arkadaşlar duruma göre değişebiliyor ama özetlemek gerekirse eğer üretimde atık plastik kullanmıyorsa yani piyasadan atık plastik toplamıyorsa (topluyorsa lisans alması gerekir) yakıt kullanılan yakma ve proses sistemi yoksa (yakıt kullanılıyorsa ısıl güç durumuna göre girebilir) reçine v.b. hammadde kullanılmıyorsa, atıksu oluşumuz söz konusu değilse, (proses kaynaklı atıksu oluşuyorsa ve/veya 84 kişi üzerinde çalışan varsa atıksu belediye kanalizasyona bağlı değilse deşarj konulu çevre izni) hammadde olarak granül plastik kullanılarak enjeksiyon yöntemiyle üretim yapılıyorsa çevre izin ve lisans belgesinden muaf oluyor.

Burçak hanım maalesef her konu olduğu gibi bu konuda da Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine göre değişmektedir. Fatih Koçak arkadaşımızın da dediği gibi iş akışınızın güzel bir şekilde anlatıp bağlı bulunduğunuz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne dilekçe ile görüş sormanız en doğru yol olacaktır. Örnek verecek olursam mesela poşet üretim tesisi İstanbul da ise kapsam dışına sokuyorlar Kocaeli de ise Ek-2 4.19 dan çevre iznine sokuyor. Sizin durumda ekstrem olduğu için en doğru bilgi görüş sormaktır.

Merhabalar
Bir firmanın kapasite raporundaki üretim konusuna bakarak çevre izinde kapsama girip girmediğine karar verebilir miyiz?Yoksa başka noktalara mı bakilmalidir.?Mesela hafif iş makinaları üreten bir firma neye göre kapsama girer?
Yönetmelikte iş makinası ibaresi
Ek-1 için 5.3 madde de
Ek-2 için 5.4 madde de geçmekte ama burada da boyandığı ve verniklendiği ibaresi geçmekte sadece iş makinesi üretiyorsa geçmez mı yani??

Kübra hanım merhaba, kapasite raporuna bakılarak hangi kapsama girip girmediğini anlayabilirsiniz ancak bu her zaman anlayabiliriz anlamına gelmez. Mesela tekstil üretimi yapan firmalar her zaman ek kapsama girecek diye birşey yok. Detaya inerek yani prosesine bakarak asıl ek kapsama girip girmediği bakılır. Tabi bunların yanında hava emisyonu, atıksu deşarjı vb. Gibi konulara da bakmak gerekir. Kapasite raporunu insanın kimliği gibi düşünün ancak detaylarını konuştukça öğreniriz. ☺

Hımmm anladım.Bana sadece kapasite raporu gönderilip çevre görevlisi bulundurmalı mı diye soruldu da yani emin olamadım.Ek 1 ve ek 2 de İş Makinesi ibaresi geçmekte ama dediğiniz gibi içerik bilemediğim için net karar veremedim. Peki bu noktada ne tavsiye edersiniz

@Olgaç Sürmelihindi Teşekkür ederim bu arada? aslında cevabı vermişsiniz prosese bakmam lazım ve diğer çevresel etkilerine teşekkürler ?

@kubraeren Ek 1 tesisleri çevre danışmanlık firmasından yardım alabilir ya da çevre yönetim birimi kurabilir. Ek 2 tesisleri ise çevre danışmanlık firmasından yardım alabilir, çevre yönetim birimi kurabilir veya çevre mühendisi bulundurabilir. Dediğim gibi prosese bakmak lazım detaylı bir şekilde rica ederim :)

Merhaba,

Havayla şişirme gerçekleştirilerek, POLİETİLEN hammadeden sera filmi ve ambalaj üretimi gerçekleştiren bir firmanın çevre danışmanıyım.

Şişirme yapılarak gerçekleştirilen proseste emisyon çıkışı olmadığını düşünmekteyiz, ancak emin olamıyorum. Plastik sektöründe çalışan, bu şekilde üretim yapan bir tesisin danışmanı olan arkadaşlara konuyla ilgili sorularım olacak:

1. Bu makineden emisyon çıkışı olmakta mıdır?
2. Emisyon çıkışı varsa havalandırma bağlantıları ne şekilde yaptırılmıştır?

Bilgisi olan arkadaşlar yanıtlayabilirse çok sevinirim, teşekkürler.