• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Plastik Geri Dönüşüm

Yasemin Karadiş

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
SÜREKO ATIK YÖNETİMİ A.Ş.
Merhabalar,
Tehlikesiz atık ve ambalaj atığı geri döünüşüm için başvuruda bulundum ve GFB mi aldım. Nihai lisans için bazı belgeler istenmekte. Bunlar;
1)Emisyon ölçüm raporu
2)Teknik uygunluk raporu (tehlikesiz atık)
3)Geri dönüşüm sonunda elde edilen ürünün standardına ve ürünün satışa uygunluğuna ilişkin izin belgesi

benim burada sormak istediğim
1)Emisyon raporu bizim için gerekli mi? Sonuçta emisyon kaynağımız yok. İl çevre görüş vermesi yeterli olur mu?2)Teknik uygunluk raporu nereden alınmakta. Bazı yerlerde TSE diye okudum ama doğruluk derecesi nedir bilmiyorum.
3)Satışa uygunluk belgesi nedir? bununla ilgli hiç bir şey bilmiyorum.

yardımcı olan arkadaşlarıma şimdiden teşekkürler.

@g_kılıc
Anladım dediğinizi. Proses sonucu çıkan atığı toplama ayırma belgesi olan firmaya verirsiniz.Hiç bir sıkıntı olmaz. Eğer pet şişeleri almaya yetkiniz varsa yani ambalaj atığı toplama ayırma lisansınız varsa ve bunu geri dönüşüm firmalarına satıyorsanız beyan yapmanız gerekmektedir.

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı benim çalıştığım tesis tehlikesiz atık toplama ayırma tesisi gfb sahip bir tesis ve tesiste plastik granür makinesi almayı düşünüyor bunun için bir lisans ve/veya izin alınması gerekiyor mu hepinize iyi çalışmalar dilerim

@makres.409
Mahmut kardeşimin dediği doğru geri kazanım lisansı almanız gerekmektedir ve bunun için çevre izin ve lisans yönetmeliğine bakarsanız gerekli olan belgeler orada mevcut ve ben de size elimden gelen yardımı yaparım.

@makres.409

Alacağınız makinenin bir toz çıkışı varsa sizden havalandırma ve/veya baca çıkışı isteyeceklerdir. Baca çıkışı olursa gfb'nin 6. ayına kadar emisyon ölçüm raporu da yaptırmanız gerekecek.

Makinanın toz çıkışı için torba filtre ayarlayabilirseniz uygunluk için hazırlanacak raporda emisyon raporu istenmeyecektir.

Merhabalar biz geri dönüşüm tesisiyiz. Ambalajdan poşet üretimi gerçekleştiriyoruz. GFB mizi aldık. Teknik uygunluk raporu hazırlatmam gerekiyor mu? Bunu sadece üniveristede ki hocalara mı hazırlatıyor? Birde TSE den ürün belgelendirme yapmalımıyız?

@yıldız.7 Teknik Uygunluğu siz hazırlayabilirsiniz. TSE'den poşet için zannedersem ürün analizi yapmazlar, granül ve plastik çapak için yapıyorlar. TSE ile görüşmenizi tavsiye ederim.

TSE uygunluk raporu veriyor. elde ettiğiniz ürünün sizin verdiğiniz standartlarda mı diye rapor hazırlıyorlar. Niye yapıyor ise çok ama çok anlamsız.

ayrıca aynı tesis içinde bunu yapmanız biraz tuhaf olacak çok sıkıntı yaşayacaksınız hesaplar şimdiden söyleyeyim.

tat fireleri gd fireleri yok ondan bu kadar çıktı buna verdim tat ürününü faturalandıracaksınız. falan filan işte

tat ürün elde eder gd ye fatura keser gd ürün elde eder dışarıya fatura eder, aldıkların verdiklerin uymaz. ( Türk işi)
SONRA
yok fire çıktı yok malzeme nemliydi yok üretim artığı bilmem takozlar çıkar, gdlik malzeme gelir alırsın direk gd ye verirsin. 2yık uğraştım çok sıkıcı ve saçma işler gitsin muhasebeci yapsın onu...

ama GD şart bu ülkede hemde mevcuttun 100 katı

Öncelikle sorumu muhatap alan tüm arkadaşlara teşekkür ederim tesisin GFB si mevcut buna rağmen bu granür makinesi için geri kazanım belgesi mi alacak yani ve tesiste havalandırma olduğu için emisyon için numune işlemleriyle uğraşılmayacak doğru mu anladım acaba

@makres.409
Kardeşim merhaba granül makinesi olduğu için geri kazanim lisansi alacaksın ve toz ve duman çıkacağı için davlumbaz sistemi yapılacak ve hava emisyonuna tabi olacaksınız

@makres.409
Kolay gelsin :)
Bende Gdt tesisinde çalışıyorum, granül makinesi alacaksınız öncelikle kapasite raporuna işletmen gerekli,
Daha sonra İl Müdürlüğü Uygunluk yazısını alman gerekli,
Geri Kazanım için lisans başvurusu yapman lazım, ayrıca emisyon çıkışı olacağından hava emisyon konusu da ekletmen gerekli,
GFB başvurunda hepsini toparlayıp başvurunu yap, 6 ay içerisinde de emisyon ölçümünü yaptırıp İzin aşamasına geçebilirsin.