• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

plastik geri dönüşümü

selman selim taşdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
taşdemir plastik
Arkadaşlar herkese iyi günler iyi çalışmalar dilerim. Ben Ankara da üniversite okuyan birisiyim Ankara'da plastik kırma yada granül çekmeyi düşünüyorum. Olumlu olumsuz her türlü mesajınızı bekliyorum. Maliyeti ortalama ne olur? nerelerde bu işi yapmalıyım? gibi her türlü cevapları bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim herkese

selim merhaba bende ankarada plastik kırma ve granüle 5 yılını vermiş birisiyim. şunu söylemek isterimki fena harcarlar.
ben kırma malzememi piyasadan çekmeyecem hazır bağladığım bir fabrika var ordan düzenli olarak alacağım. ozaman ekmek yersin.
ben kırma malzememi piyasadan çekmeyecem yurt dışından getirecem. ozaman ekmek yersin.
ama ankarada oturmuş bir piyasa var. plastiğin fiyatını belirleyen firmalar var. sana piyasadan malzeme aldırmazlar.
kıracak veya granül yapacak malzemen yoksa kapat gitsin. sonra ürettiğin ürünü satacak pazar arayışı var.
benim cebimde 500 bin para var bi deneyeyim heycan olsun olursa olur olmazsa canım saolsun dersen. onada bişe diyemem.
tavsiyem okulunu bitir bir kırma ve granül tesisinde 2-3 yıl piş sonra karar ver.
çünkü sende öğrencilik zamanlarımı görüyorum :)

teşekkür ederim cevabınız için ? şöyle ki babam bu işe ömrünü vermiş yanımda o olucak onun tecrübelerine de biraz güveniyorum doğrusu. birde acaba hangi sanayide idiniz ve nedenbıraktınız işinizi özel olmazsa sorabilir miyim?

herkes bu işi yapmaya başladı fiyatlar yerle bir oldu. üretilen mal satılmadı. satılan vadeli satıldı çekler karşılıksız çıktı. granül yapmak için fabrikada beğendiğin hurda naylonun parasını ödeyip döndüğünde arkandan gönderdiğin malla alakası olmadı. adam inkar etti mal elinde kaldı. sözler şerefler namuslar havada uçuştu daha sayimmi :)

Abi kısaca piyasa çakal doldu diyosun anladım çokta haklısın. Bende sizin gibi tecrübeli kişilerin tecrübelerinden faydalanmaya çalışıyorum ki daha dikkatli olayım. tek bu konuda değil her konuda. Şimdi ne işle meşgulsün abi aynı sektör mü ? bu arada sohbet etmeyi severim abi sıkmayım seni

estafurllah elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. danışmanlık işi ile meşgulum suanda. Ama doğru adrestesin, bende bir çok konuya buradan bilgi sahibi oldum.ben veya bir başkası bu sitede tecrübesi olan herkes herkese yardımcı olmaya çalışıyor. kafana takılan ne olursa çekinmeden yazabilirsin. hakkında hayırlısı olur inşallah

selman selim taşdemirMerhaba,

Granül çekecekseniz önce pazar araştırmanızı çok sağlam yapmalısınız. Çektiğiniz granüllerin elinizde patlamaması için alıcısını belirleyip ödemelerinizde sıkıntı olmamasını sağlamalısınız veya güvenilir alıcılar bulmalısınız. Satacağınız granülün pazarını bulduktan sonra (alıcılarını) bu seferde plastik atık temin edeceğiniz yerleri iyi tespit etmelisiniz. Şuan sektörde @kkm nında dediği gibi çekler senetler ödenmeyen paralar temiz gelmeyen atıklar vs. vs. ziyan zebil. Bundan dolayı alacağınız atık plastiğide satacağınız granülünde pazarını çok iyi gözlemleyip müşterilerinizi ona göre bulmalısınız. Yoldan yola gelipte direk bu işe girerseniz tahminimce patlarsınız.

Bahsettiğiniz işi hiç yapmadım fakat yapan firmalarla çok çalıştım herkesin ortak dertleri şunlardı;
1-Kaliteli temiz atık plastik yok
2-Granülü yaptım satacak adamlar para ödemiyor, ödeyende ucuza alıyor.
3-İlk yatırım maliyetlerinden söylenenler oldu, yok lisansıydı yok harcıydı yok diğer kurumlara yatan paralar vs. vs.
4-En çokta fiyatlar sıkıntılıydı ki oda şöyle gözlemlerime göre atığı pahalıya alıp ucuza granül imal ediyorlardı.

Bunun gibi durumları göz önünde bulundurarak bu işe girmenizi tavsiye ederim.

Çok teşekkür ederim Oğuzhan Bey tavsiyeleriniz ve görüşleriniz benim için çok değerli :) söyledikleriniz doğrultusunda ilerlemeye çalışacağım
[automerge]1582746183[/automerge]
Ne üzerine danışmanlık acaba?

Herkese merhabalar bu başlık altında sormayı uygun buldum. Bir proje içerisinde plastik kırma tesisini maliyetlendirmem gerekli. Projede amaç mahalle toplamasından gelen temiz ambalaj atığı plastikleri kırmak, şişme plastik, beyaz ve renkli moblen gibi ve çapak elde etmek. Aylık öngörülen tonaj yaklaşık 30 ton. Bu tesis için gerekli olan ekipmanlar ve ortalama birim fiyatlar nedir? Yaklaşık kaç m2 bir tesis alanı gerekir? Optimum işletme için kaç personel çalıştırmak gerekir?