plastik kırma makinasından çıkan atıksuların arıtılması

Kayıt
25 Ocak 2012
Mesajlar
118
Beğeniler
16
#1
merhaba arkadaşlar,

Tesisimize kirli naylon, plastik geri dönüşümü için kırma makinası alındı. kirli naylonların yıkanması sonucu oluşan atıksuların arıtmadan geçmesi gerekiyor mu? konuyla alakalı net bir bilgiye ulaşamadım. naylon ve plastikler çamurlu ve tozlu olarak makinaya girecekmiş. oluşan atıksuyu nasıl bertaraf etmemiz gerekiyor acaba?

yardımlarınızı bekliyorum.
iyi çalışmalar.
 

CMNet Okuru

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#3
arıtma yaptırmadan önce çıkış suyunu analize göndermeniz ve uymanız gereken deşarj limitlerini sağlayıp sağlamadığına bakmanız lazım.
 

CMNet Okuru

CMNet Üyesi
Kayıt
23 Eylül 2015
Mesajlar
11
Beğeniler
248
#4
öncelikle suyu analiz ettirin.kırma işlemi ve yıkama esnasında ısı derecesi arttığı için suya az mıktarda kirletici kimyasal geçiyordur.ama çoğunluk olarak atık üzerindeki çamur vs var suda.analiz sonucuna göre şebeke sistemine deşarj edebilirsiniz.ama yıkama için suya para veriyorsanız ve tesisinde kapasitesi büyükse bence portatıf bir arıtma tesisi kurun ve suyunuzu arıtıp tekrar kullanın.ekonomık oluyor.
 
Kayıt
25 Ocak 2012
Mesajlar
118
Beğeniler
16
#5
peki proses sadece kirli naylonun yıkanarak temiz naylon elde edilmesi şeklinde olursa yani kırma yapılmazsa da izlenecek yol aynı mıdır? yani çıkış suyumuzu analiz ettirip ona göre deşarj etmemiz mi gerekiyor?
 
Kayıt
10 Mart 2009
Mesajlar
188
Beğeniler
58
Şehir
Kayseri
#6
Arıtma yaptırmanız lazım
nasıl anladınız :)

Sayın nermin öncelikle en mantıklı yol söylendiği gibi bir analiz yaptırmanız.
çünkü suyunuzun kirletici vasıfları kırmada kullandığınız plastiğin cinsine,nelerle temas ettiğine,nerelerden mal temin ettiğinize ve daha birçok parametreye göre değişecektir.
Buradaki asıl dikkat edilecek nokta yaptığınız iş değil, yaptığınız iş sonuca suya hangi kirleticileri verdiğiniz. yani kırma yapın yapmayın yıkama havuzunuza aldığınız su havuzdan farklı bir özellikte çıkıyorsa, daha doğrusu deşarj limitlerinin üzerinde çıkıyorsa, arıtma yapmanız ya da prosesinizde değişiklik yapıp suyu daha az kirletecek tedbirler almanız gerekecektir.
 
Kayıt
25 Ocak 2012
Mesajlar
118
Beğeniler
16
#8
çok teşekkür ederim mustafa bey. bana yol gösterici bir açıklama yapmışsınız. bu paylaşımlardan çok şey öğrendim ve öğrenmeye devam edeceğim. gerçekten çok faydalı bir site. tekrar teşekkür ederim. iyi çalışmalar dilerim
 

Neşat Ören

CMNet Üyesi
Kayıt
4 Ağustos 2011
Mesajlar
78
Beğeniler
291
Şehir
Bandırma
#12
Tat lisanslı tesise aynı zamanda geri kazanım lisansı alınabilir mi ?Kriterler nelerdir?
Alan arkadaşşlarımız varsa paylaşırsa sevinirim..
Teşkkürler..
 
Kayıt
8 Eylül 2013
Mesajlar
2
Beğeniler
1
Şehir
SAKARYA
#14
Arkadaşlar en zor atıksu şeklidir. şu an 2 tane bu konu ile alakalı ay-atıksu arıtma tesisi yaptık 3 aydır çalışıyoruz. yeni yeni sonuca ulaştık...

su gerçekten çok zor ..çünkü çuval vs yıkama suları yıkanan çuvala göre değişiklik göstermesi koı-boı-akm verilerini çok değişken yapıyor..bazen yüzdürme bazen çöktürme yapmanız lazım ...konu ile tasarım yapmış olanlar varsa paylaşşsın

ÇUVAL KIRMA GERİ DÖNÜŞÜM TESİSLERİ İLE TASARIM YAPMIŞ OLAN VARMI?
deltamuhendislik@hotmail.com Tayfun ÇENGELCİK >Çevre y. m.
 
Kayıt
11 Mart 2011
Mesajlar
1
Beğeniler
0
Şehir
Avcılar/İSTANBUL
#15
Daha önce böyle bir arıtma tesisi tasarladım kimyasal arıtım yaptırmalısınız ve en önemliside ızgara çünkü laylonlardan tutulmadığı takdirde pompaların sürekli tıkanmasına sebebiyet veriyor..Sağlam bir fiziksel arıtım + Kimyasal + Filtrasyon yöntemi ile suyu tekrar kullanmak mümkün..
 
Kayıt
13 Mayıs 2014
Mesajlar
20
Beğeniler
10
Şehir
istanbul
#17
Plastik kırma ile ilgili; Su analizin hic önemi yok. adamlar sokaklardan toplanmış olan cöpleri yıkıyorlar çöpün ihtivasını analiz ile sürekli anlamak mümkün degil. Bu tip atık sularının arıtılmasından öte tekrar kullanıma kazandırıyoruz. atık suyun yaklaşık %80 tekrar yıkama suyu olarak kullanılabiliyor. Hali hazırda kurulu ve çalışan sistemlerimiz mevcut. Konuyla ilgili daha fazla bilgi icin sytdizaynsu@gmail.com ulaşabilirsiniz.
Kübra Hanım; boş mail atarsanız size cizim gönderebilirim.