• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Polistiren geri kazanımı

Cansu Demir

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇORLU ÇEVRE
Arkadaşlar merhaba,

Danışmanlığı yaptığım vernik üreten bir tesisim var, hammadde olarak polistiren (bildiğimiz beyaz ambalaj köpüğü) kullanıyor. Tesise geri kazanım lisansı almak istiyoruz fakat, bu malzeme ambalaj atığı geri dönüşüm yönetmeliğine göre yoksa bazı tehlikesiz atıklar tebliği kapsamında mı değerlendirilecek tam karar veremedim. 4 yıldır sektörde olmama rağmen geri kazanım başvurusu ilk kez karşıma çıktı, biraz kararsız kaldım açıkçası.

atık yönetım sistemi yönetmeliğinde atık kodları var hanfendi ordan uygun atık kodunuzu bulursunuz ambalaj atıkları yönetmeliği
nde olacagını sanmıyorum

@İSA_SAHİN Teşekkürler, aradığım sonuca ulaştım. Ambalaj atıkları yönetmeliği kapsamında değerlendirmek gerekiyor.

Aşağıdaki örnekler “ambalaj” olarak kabul edilirler.

Aşağıdaki örnekler “ambalaj” değildir.

• CD kutusuna sarılmış streç film
  • Tek kullanımlık tabak ve bardaklar
  • Satış yerlerinde doldurularak kullanılan yapışkan film, sandviç torbaları, alüminyum folyo ve benzeri malzemeler
  • Hazır yiyecek ambalajları
  • Su, maden suyu, meyve suyu şampuan, deterjan ve benzeri ambalajların kapakları
  • Köpük, karton ve benzeri destekleyici malzemelere
  • Yumurta viyolleri
  • Her türlü oyuncak ambalajları
  • Dergi, kitap vb. basın yayınların ambalajları
  • Her türlü mobilya ve aksesuarların sarıldığı ambalajlar
  • Giysilerin taşınmasında ve satışında kullanılan ambalajlar
  • Fıçı, varil, bidon vb.
  • Her türlü promosyon ürünlerinin ambalajları
  • İplik, tuvalet kâğıdı, kağıt havlu vb ürünlerin sarıldığı makara ve masuralar
  • Kumaş ve benzeri ürünlerin sarıldığı rolik, konik, makara vb. ürünler
  • Kargo ve kurye sektöründe kullanılan zarflar, plastik poşetler ve koliler
  • Ve benzeri ürünler
  • Bitki saksıları
  • Tamir, bakım aletleri gibi saklama kutuları
  • Çay poşetleri
  • Peynirin etrafındaki balmumu tabakası
  • CD’nin içinde kendisiyle birlikte saklandığı kap
  • Tek kullanımlık çatal, bıçak, kaşık
  • Kapağın bir kısmını oluşturan rimel fırçası
  • Ambalaja takılan yapışkan etiketler
  • Ambalajlamada kullanılan plastik, metal ve benzeri şeritler
  • Deterjanların içinde bulunan ve doz ölçmede kullanılan kaplar
  • Alışveriş poşetleri
  • Kamera, fotoğraf makinesi vb. aletlerin muhafaza ve taşıma kutu ve çantaları
  • Sucuk, sosis, salam vb. ürünlerin kılıf ve zarları
  • İlk yardım seti kutuları
  • Kablo ve tellerin sarıldığı büyük makaralar
  • Ve benzeri ürünler
[TBODY] [/TBODY]