• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Poliüretan malzemesinin bertarafı

KübraEyrek

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ECOFİRM MADENCİLİK TARIM ORMAN ENERJİ MÜHENDİSLİK İNŞAAT SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.
Kütahya OSB faaliyet gösteren bir firmanın Poliüretan malzemesinin bertarafı ile ilgili sıkıntısı söz konusu. Bu malzemenin içeriği; izosiyanat+polyol olup tehlikeli atık sınıfına girmemektedir. Söz konusu atığın geri dönüşümünü yapan bildiğiniz firma varmı? Ben plastik geri dönüşümü yapan yerleri aradım ancak bu ürünü almıyoruz dediler. Yardımınıza ihtiyacım var :)

geri dönüşüm değil de, bertaraf firmaları alabilir,
yanma değeri yüksek bir malzeme olarak biliyorum bende,
çöp adam diye aracı firma var, RDF ye veriyorlar sanırım,
irtibata geçerseniz, yardımcı olurlar,

ilginiz için teşekkür ederim irtibata geçeceğim inş olumlu sonuç alırım Hatice hanım sizin verdiğiniz atıkla benim bahsettiğim atık aynı değil mi?

Peki yer ve miktar önemli mi? genelde firmalar belli bir miktarda alıyoruz yada ulaşımdan dolayı gelemeyiz falan diyolar

teşekkür ederim :) :) :) iyi çalışmalar

çok teşekkür ederim :) :)

hatice hanım tekrar rahatsız ediyorum ama size bir sorum olacak ben firmayı aradım Poliüretan malzemesinin içerisinde izosiyanat+polyol olduğunu söyledim eğer izosiyanat varsa alamayız dedi sizinle aynı malzemeyi veriyorsak sizinkinde de mevcuttur. Bu konuyla ilgili herhangi bir ölçüm ya da analiz yaptırdınız mı? yada direk malzemeyi verirken "12 01 05 Plastik yongalar ve çapaklar" diyerek içeriği söylemediniz mi?

ben izosiyanat deyince direk alamıyoruz dediler ancak gerçekte varmı yokmu bilmiyorum bunu bize firma iletmişti.. Şimdi kodu istedim bakalım ne diyecekler

firmayı aradım Poliüretan malzemenin açık bir kodu olmadığı için biryere sokamıyoruz dedi bende siz gibi "12 01 05 Plastik yongalar ve çapaklar" soksam uygun olur mu? bertaraf nekadar zormuş ya :) :)

sizin bu firmalar otomotiv üzerinemi bizim firma otomotiv üzerine çalışıyor

1. poliüretan malzemenin oluşumu izo+poliol ile olur ancak reaksiyon neticesinde tehlikesiz atık olarak değerlendirilir.
2. poliüretan malzemeler 12 01 05 Kodu ile çıkış yapılamaz mevzuata aykırıdır. 12 kodu metal ve plastiklerin şekillendirilmesi için kullanılır. bu kısımdaki plastikten kasıt pp- pe- ps- pa gibi malzemelerin sıcak veya soguk şekillendirilmesidir.
3. Bu atığı 20 01 39 Koduyla deponi sahasına dökülmesi gerekmektedir.
4. Çimento fabrikalı bu tür atıkların hacimli ve yanarken kirlilik değerlerinin yüksek olması sebebiyle almamaktadır. ancak ATY Tesisleri vasıtasıyla almaktadır.
5.Umarım poliüretan ile ilgili çalışan arkadaşlara faydam dokunmuştur.