• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Proje onayi

handeA

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Özel
AAT kapasitesinin gerçek kapasitesi 1000 m3/gün, ancak proje onayı 600 e göre alınmış. Şimdi ise proje onayını tekrar güncelleyip 1000 e göre onay alacağız. Bu durumda Çevre İznini de yenilemem gerekir mi? ÇKAGİLHY maddelerinde yenileme maddelerinde yer almamaktadır. Gene de bir sormak istedim. Teşekkürler

kapasitenin 1/3 oranında artması kapsamına giriyor mu bu?, giriyorsa yenilemek gerekecek bence bunu sorgulamak lazım,

kapasite artışını il müdürlüğüne bildiriyorsunuz, eğer artış 1/3 oranı geçmiyor ise çevre iznini yenilemenize gerek yoktur yazıyorlar veya özel durumları içeriyor ise yeniden gfb başvurusundan başlıyorsunuz.

@hanvey1105
üretim kapasitesi artmıyor diyorsunuz ama sonuçta baktığımızda izin alınan faaliyetin kapasitesinde bir artış oluyor bundan dolayı bu şekilde değerlendirebilirler.
sorunuzun net yanıtı almak için il müdürlüğü ile görüşebilirsiniz.

@hanvey1105

proje onayı 600 ise, çevre iznini 600'a göre almışsınızdır. bu yüzden artış olarak değerlendirilir bence.

kapasite raporunda geçiyor mu peki?
bu arada
arkadaşlar bu arada kapasite raporunda vardiyalar belirtilmiyor, kapasite raporunda 300 iş günü üzerinden hazırlanana kapasite çed raporundaki üretim miktarlarını aşmaz ama 3 vardiya ise mesela aşar hale geliyor, böyle bir mantık güdüyor mu müdürlükler, vardiya sayısı ile çarpmak gibi?

@Tarık Can

evet. ancak yönetmeliğin gfb/izin yenileme ile ilgili hükümleri altında arıtma tesisi kapasitesinde artış olursa yenilenir yazmıyor. yalnızca üretim kapasitesi ile ilgili bir oran var. bizde ise üretim artmıyor zaten.

@shalic
Bakanlık bu konuya dikkate eder hale geldi. İl müdürlüklerinde bir değerlendirme söz konusu değil. ancak reel üretimi yansıtarak izin alınması gerektiğini düşünüyorum. O nedenle kap. rap. üzerinde günde 8 saat ifadesi yer alıyor ancak bizler 3 vardiya ise bu duruma göre hesap ederek kap. rap. üretim miktarına bu miktarı yazdırmalıyız. ki bazı yerlerde bu şekilde oluyor.