• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Proje tanıtım dosyalarında toz yayılımı hesabı

Meril San

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar PTD eksiklik bildiriminde "tozların yayılmasının hesaplanmasında partikül büyüklükleri sınıflandırma tablosunda belirtilmemiştir" diye bi madde var gaussian dispersiyon modeline göre yapıyorum hesapları ilk defa böyle bişi istendi bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba?

İyi Çalışmalar..

@çevre88

Yayılma Sınıfı
M
A (Çok Kararsız)
0,09
*B (Kararsız)
0,20
C/I (Nötral)
0,22
C/II (Nötral)
0,28
D (Kararlı)
0,37
E (Çok Kararlı)
0,42
bu tabloyu baz alarak hesaplama yapılması gerekiyor. bu tablo ptd 'nizde yer alıyor mu?

@hanvey1105

evet bunu baz alarak yapıyorum hesapları ptd'de yer alıyor şöyle bi tablo var ama Hava Kalitesinin Korunması Yönetmeliğinde yer alan sınıflama (Çizelge 1) bu kastediyor olabilir mi partikül büyüklüğü olarak ?

Tozların Yayılımının Hesabında Partiül Büyüklükleri Sınıflandırma Tablosu
Sınıf
Tane Büyüklüğü (μm)
Alçalma hızı, Vdi (m/s)
i= 1
5’den küçük
0.001
i= 2
5-10
0.01
i= 3
10-50
0.05
i= 4
50’den büyük
0.1

hem hanvey1105 'in belirttiği ilk tabloyu sunacaksınız, hemde hesaplama sonucu olarak bulduğunuz değerlerin olduğu kısıma yayılım modelini yaptığınız bölgedeki kararlılık durumunu belirteceksiniz.

gürültü hesabında yardımcı olabilir misiniz ?? lw Lp değerleri ve grafik için :( hatırlayamıyorum da , 10 adet kamyon, 2 adet ekskavatör 2 adet de yükleyici için gürültü hesabı yapmam gerekiyor.