Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Proses suyu arıtımı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Pınar Pelit Demir tarafından paylaşıldı.

 1. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Merhaba, demir dışı metal üretiminden kaynaklı oluşan proses suyunun kimyasal olarak arıtımını yaptıktan sonra, bu su toz oluşumunu engellemek için sulamada kullanmak istenirse hangi parametrelere göre desarj etmemiz gerekir? İçme ve kullanma suyu standartlarına mı indirmek gerekir? Yoksa SKKY Tablo 7.1!deki parametreleri sağlamak yeterli midir?Yardımcı olursanız sevinirim...
   
 2. Şafak Yılmaz

  Şafak Yılmaz CMNet Üyesi

  ATIKSU ARITMA TESİSLERİ TEKNİK USULLER TEBLİĞİ

  Arıtılmış atıksuların sulama suyu kullanım kriterleri
  MADDE 22 – (1) Evsel nitelikli atıksuların Tablo E7.1’ de belirtilen parametrelerin temelinde yapılan analiz sonucuna göre aynı Tablo’nun Sınıf A veya Sınıf B bölümünde belirlenen alanlarda ve bitki türlerinde sulama suyu olarak kullanılmasına izin verilir. Kentsel nitelikli atıksularda Tablo E7.1’e ilaveten Tablo E7.2’de belirtilen parametreler temelinde yapılacak analiz sonuçlarına göre Tablo E7.3, Tablo E7.4, Tablo E7.5 ve Tablo E7.6’da belirtilen bitkilerin hassasiyet durumları da sulamada dikkate alınır.
  (2) Sanayi tesislerinden kaynaklanan atıksuların Tablo E7.1, Tablo E7.2 ve Kentsel Atıksu Arıtımı Yönetmeliği EK-III’de bulunan sektörler hariç Tablo E7.7’de belirtilen parametreler temelinde yapılacak analiz sonuçlarına göre yapılacak değerlendirme neticesinde sulama suyu olarak kullanılmasına izin verilir. Sulama suyu kriterleri ile ilgili detaylı bilgiler Ek 7’de verilmiştir.
   
  Fatma Sena bunu beğendi.
 3. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Şafak Bey, ilginiz için teşekkürler. Tebliği inceledim fakat sizin belittiğiniz maddeler özellilke tarımsal alanların sulamasında kullanılan parametreler , benim sormak istediğim ise bu suyun toz bastırmada kullanılmasında hem insan hemde çevre sağlığı açısından yaratacağı etkilerin belirlenmesinde bakmam gereken parametreler neler? Yani end. atık suyun arıtıldıktan sonra da bu amaçla kullanmak için içme ve kullanma suyu standartına indirmem gerekir mi?