Pu (poliüretan) köpükler

Mehmet Ünlüdere

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
herkese merhabalar,

PU (Poliüretan) köpük atıklar tehlikeli atık sınıfında olması muhtemel atıklardır(M) . Daha önce İşletmemizden çıkan poliüretan atıkları 07 02 14 kod ile tehlikeli atık geri kazanıma gönderdim. Ancak tabii bu biraz maliyetli oldu vede olacak:)

Aynı atıklar birikip bir sevkiyat yaptırana kadar bu atıkları analiz ettirmeyi düşünüyorum, aramızda daha önce PU(Poliüretan) köpük atıkları analiz ettiren oldumu?

Tunalper

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
PU atıklar bizde de var fakat EWC atık katalogunda tehlikeli olarak sınıflandırılmamış. Biz de şu an için tehlikeli atık olarak değerlendirmiyoruz. Fakat yine de bu benim de aklıma takılan bir soru işareti. Bir gelişme oldu mu konu hakkında?

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
bu konuyu tekrar canlandırabilir miyiz ? lisanslı çimento firmasına sözleşme kapsamında gönderiyoruz PU köpük atıklarımızı. Atık yönetim planı için bir sorun oluştururlar mı ?

Oğuz Dedehayır

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Ayçelen Hanım,

Benimde bir müşterim böyle bir talepte bulundu bu atığı siz hangi kodla ve hangi çimentoya gönderiyorsunuz. Nakliye hariç yaklaşık maliyeti ne kadardır acaba?

Saygılarımla

Burcu Yazıcı

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Merhaba,

Polyol ve izosiyanat karıştırılarak poliüretan üretilmektedir.
Her ne kadar polyol ve izosiyanat tehlikeli olsa da poliüretan hale geldikten sonra tehlikeli değil diye biliyorum.
Üretim artığı olarak oluştuğu zaman evsel ile beraber karıştırılamayacağından dolayı çimento fabrikasına gönderilmesi doğru bir seçimdir ve atık yönetim planında bunun belirtilmesi gerekmektedir.

Tarık Can

Genel Yönetici
Genel Yönetici
herkese merhabalar, PU (Poliüretan) köpük atıklar tehlikeli atık sınıfında olması muhtemel atıklardır(M) . Daha önce İşletmemizden çıkan poliüretan atıkları 07 02 14 kod ile tehlikeli atık geri kazanıma gönderdim. Ancak tabii bu biraz maliyetli oldu vede olacak:) Aynı atıklar birikip bir sevkiyat yaptırana kadar bu atıkları analiz ettirmeyi düşünüyorum, aramızda daha önce PU(Poliüretan) köpük atıkları analiz ettiren oldumu?
toplam organik karbon (TOC) dan tehlikeli çıkar, bakanlığın mantığına göre şekerli çay da tehlikeli ama içiyoruz :) tehlikeli tehlikesiz atık kriterleri değişmeli .

galiba konuyu hortlatmışız :D

mohammed

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
hangi firmaya gönderiyor bizde göndermek istiyoruz

Emrah orhan

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Poliüretan atiklarinizin bertaraf edilmesi konusunda tarafima iletisim bilgilerinizi mail atarsaniz yardimci olabilirim

Nihal Ş. Aksoy

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Peki ambalaj bildiriminde nasıl bildirim yapıyorsunuz poliüretan köpükler ile ilgili? İkincil ambalaj olarak kullanılan pu köpükleri sistemde ne olarak bildireceğiz, yardımcı olur musunuz?

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Biraz daha uğraş bence.. Belki poliüretan türkçede daha farklı yazılıyordur. Belki de ben sayfa numarasını bile vermişimdir.