• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Radyasyon koruma derneği

Mahmut çakır

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
arkadaşlar merhabalar radyasyon ölçüüm cihazı kalibrasyonu yaptıran var mı? yakın zamanda varsa izlenecek yol ve yapılmadığı taktirde cezai tutarı ne kadardır bilgisi olan paylaşabilir mi. teşekkürler.

çok hakim olduğum bir konu değil ama eski çalıştığım bir firmada "atom enerji kurumu" ndan alınan bir lisans ya da izin belgesi vardı. benim ilgili olmadığım bir farklı bşr adreste ki işletme bulunan cihaz için alınmıştı. Santralden bana ulaşmışlar bende ilgili işletmeye araştırıp onlara yönlerdirmiştim. Randevu alıp kontrollerinin yapılması ile süresi geçen izin süresini uzatmışlardı ama prosedürüne ya da kalibrasyon konularına hakim değilim malesef

Merhaba,
Atom enerji kurumunda kalibrasyonunu yaptırmanız gerek. Atom enerji kurumunu ararsanız bilgi alabilirsiniz. Bildiğim kadarıyla web sitesinden form dolduruyorsunuz ve içine bir kaç evrak koyup kargo ile atom enerji kurumuna gönderiyorsunuz. Sonra size bir bedel çıkartıp onu yatırmanızı istiyorlar. Ücreti yatırdıktan sonra kalibrasyonlu cihazı size belgesi ile birlikte gönderiyorlar.
Kalibrasyonsuz cihazın tespitinde ceza ne kadar bilgim yok ama TAT ve lisans başvurularınızda önünüze çıkar.

Rica eder iyi çalışmalar dilerim.

Atom enerji kurumu web sayfasında hizmetlerimiz başlığının altında kalibrasyon hizmetleri ile ilgili bilgi verilmiş. Oradaki randevu hattı için yazan telefon numarasını arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ben daha yeni yaptırma aşamasındayım. Artık tüm süreç e-devlet üzerinden gidiyor. Başvurunu e-devlet portalında taek kalibrasyon diye aratırsan çıkacak olan seçenekten ilerleyerek ve istenilen bilgileri doldurarak yapman gerekiyor. Sonra vermiş olduğun mail adresine gelen başvuru numarası ile birlikte halkbank ziraat bankası vb. birkaç banka üzerinden birine ücreti yatırıp dekont aslı, mail ile gelen başvuru evrağı ve cihazını, taek istanbul şubesine gönderiyorsun. Bilgilendirme için 02124732600 numarasını arayarak 1'i tuşlayabilirsin. Kolay gelsin.

Peki bu radyasyon cihazlarının kaç yılda kalibrasyonu yapılmalıdır...

kalibrasyon süresi 2 yıl fakat bu tesislerin çalişma durumuna göre değişiyor mu onunla ilgili bir bilgim yok.
tehlikeli-tehlikesiz vs. tesisler için farklı olup olmadığını bilmiyorum.

arkadaşlar merhabalar radyasyon ölçüm cihazının kalibrasyonunu yaptırmamanın ya da geç yaptırmanın cezai uygulaması-yaptırımı nedir bilgi verirmisiniz?