• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Radyasyon Ölçüm Cihazı

Hamza Ay

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Enva Mühendislik
Arkadaşlar hurda geri dönüşümü yapan firmamız için radyasyon ölçüm cihazı alacağız. Bakanlığın bu cihazlar için belirlediği herhangi bir ölçü var mıdır ? Özellik olarak.

@Hamza Ay

TAEK onaylı olması gerekiyor. Naçizane tavsiyemi isterseniz; ben aşağıda bilgilerini verdiğim cihazdan 2017 yılında 2 firmaya aldırdım. Çalışan değişmiş olabilir, fiyat değişmiş olabilir. Ama el tipi almanızı öneririm. Diğer sistemlere göre daha ucuz.

Cihaz:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Fiyat: 1920 TL (KDV Dahil)
Yetkili Kişi: Binali Bey
Telefon: 0212 473 26 00

TAEK ile görüştüm bana da aynı cihazı önerdiler. Muhtemelen NEB 211 i alırız.

@Hamza Ay

Eğitim olayını da konuşmayı unutmayın. Erkenden kaç kişinin alacağını bildirirseniz, kontenjan dolunca normal tarihten önceye çekiyorlar eğitimleri.

@Hamza Ay

Parametreler konusunda bilgim yok maalesef. Zaten eğitimi alacak arkadaşlara ölçecekleri parametreler, kullanacakları cihazlar ve acil durumlar ile ilgili bilgi veriliyor.

@Hasan ARIKAN

Hangi cihazı almıştınız hatırlıyor musunuz ? Bir de ne zaman almıştınız ?

Sadece TAEK onayı yetmeyebilir. Bir firmamda benden özellikle şu birimlerde (birimleri hatırlayamadım) ölçüm yapabilmeli demişlerdi. Tabi işten ayrılınca sonrası kaldı. İl Çevreye bir danışın derim.

İl çevrenin istediği kriterleri sağlıyor. Boşuna fazla para ödemeyin

Ekli dosyalar

• IMG_7302.JPG
    IMG_7302.JPG
    92.7 KB · Görüntüleme: 85
  • IMG_7304.JPG
    IMG_7304.JPG
    70.1 KB · Görüntüleme: 77
bizde hurda geri dönüşüm firmasıyız. radyasyon korunma derneği iktisadi işletmesinden trkd ley-12 radyasyon ölçüm cihazını aldık 1,250 tl. her hangi bir sorun çıkmadı

---- Otomatik olarak birleştirilen çoklu mesaj ----

aldığınız radyasyon cihazının kalibrasyonunun yeni olmasına dikkat edin. çünkü iki yılda bir kalibrasyon yaptırmanız gerekiyor

Bu cihazları kullanmak için "1 Günlük Radyasyondan Korunma Eğitimi" almak gerekiyormuş. Bu eğitim sonrası sınav vs. bir şey var mı ? Gün sonunda yeterlilik belgesi alınıyor mu hemen.
Cihazı Ankara'dan nereden alabiliriz ?

BAZI TEHLİKESİZ ATIKLARIN GERİ KAZANIMI TEBLİĞİ
MADDE 12
d) Metal hurda toplama-ayırma faaliyeti yapan tesislerde taşınabilir radyasyon ölçüm cihazı ve yeterlilik sahibi personel bulundurulur.

@Özkan Baykanoğlu

Sınav yok, eğitim biter bitmez 1 sayfa kağıt veriyorlar. O kağıdı dosyalarınızda tutmanız gerekli. Birden fazla vardiyanız varsa, eğitim verilecek kişilere dikkat edin yalnız. Örneğin 3 vardiya çalışan bir firmaya 1 eğitimli çalışan gördüklerinde sorgulayabiliyorlar. Ankara'da nereden alabileceğiniz konusunda fikrim yok ama TAEK ile görüşüp yetkilendirilmiş kuruluşlara ulaşabilirsiniz.

Arkadaşlar merhaba, bu konuda alınmış bir eğitimden sonra verilen sertifikanın bir geçerlilik süresi var mıdır? Vize işlemi vs.

@Cem Yılmaz

Sınav yapılıyor galiba eğitim süresi de 4 gün olarak belirlenmiş. Ben de bu ayın sonunda RÖRK eğitimi alacağım...

Hocam ölçü kısmını çok bilemeyeceğim ama bulaştığınız her iş ne ise çok dikkat etmenizde fayda var.
Zira ülkemizde gözle görmediğimiz şeyden zarar gelmeyeceğini düşünmek çok yaygın.
Koruma giysilerinizi, ekipmanınızı çok düzgün ayarlayın. Hurda işinde ne kadar çıkıyor radyasyon bilmiyorum ama çalışanlarınızı da korumak zorundasınız.
Şu yazıda kısa ve öz bir şekilde zararlarından bahsedilmiş bakın:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Kimsenin hayatıyla oynamamak gerekli. Saygılar. İyi forumlar.