Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ramazan bayramınız kutlu olsun..

Konu, 'ARŞİV' kısmında Can Avşar tarafından paylaşıldı.

 1. Can Avşar

  Can Avşar Genel Yönetici


  318232_278652482152349_100000227978550_1323028_8128028_n.jpg

  Ramazan Bayramı
  , Arapça: عيد الفطر Ayd-ül Fitr, Farsça: عید فطر), İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir.
  Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı tarihlere tekabül eder.
  Arapça kökenli bir sözcük olan Ramazan, "Ramaza" (çok sıcak olma) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.Bu bayrama halk arasında Şeker Bayramı da denir.
  Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.
  Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.
  Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.
  Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.
  Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.
  İslam ülkelerinde arife günü ve Ramazan Bayramı'nı kapsayan günler resmi tatil ilan edilirler. Diğer ülkelerde farklı uygulamalar olmakla birlikte Batı'daki bazı büyük firma ve devlet kurumları Müslüman çalışanlarına bayram izni verir. Türkiye'de 2011 yılı Ramazan Bayramı resmi tatili -29 Ağustos - 1 Eylül tarihleri dahil- 3,5 gündür. 29 Ağustos günü arife (yarım gün), diğerleri bayramın 1, 2 ve 3. günleridir.

  318232_278652482152349_100000227978550_1323028_8128028_n.jpg
   
 2. Mustafa Demir

  Mustafa Demir CMNet Üyesi

  Cevap: Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun..

  bütün meslektaşlarımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. nice huzur dolu bayramlara inşallah
   
 3. muhendis63

  muhendis63 CMNet Üyesi

  Cevap: Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun..

  konu için teşk...tüm arkadaşlarımızın ramazan bayramı hayırlara vesile olması dileği ile hayırlı mutlu birlik ve beraberlıkle nice güzel, temiz çevreli.))) bayramlara.....
   
 4. Ece Altıntaş

  Ece Altıntaş CMNet Üyesi

  Cevap: Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun..

  ramazan seker.jpg

  ramazan seker.jpg
   
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Cevap: Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun..

  İnternet problemim ancak düzeldi. Tüm islam aleminin ramazan bayramı mübarek olsun. Tüm dünyada barış dolu nice bayramlar diliyorum..
   
 6. erman

  erman CMNet Üyesi

  Cevap: Ramazan Bayramınız Kutlu Olsun..

  Müsaadenizle bu kısımda bir düzeltme yapmak istedim.
  1- Dini bayramlarımızda herhangi bir törene rastlamak mümkün değildir. Bayramlarımızın öncesinde o bayrama has ibadetler (oruç ve kurban) edilir. Ve sonrasında da eş,dost,akraba ziyaretleri yapılarak bayramlaşılır.Bundan ibarettir.
  2- Muhammed isminin öncesine bir saygı ibaresi olan Hazret kelimesini veya sonuna selam göndermenin kısaltması olan (s.a.v) kısaltmasını eklersek daha anlamlı olur kanaatindeyim.
  3- Yapılması gereken ibadetler peygamberler tarafından değil onlarında yaratıcısı olan Allah tarafından belirlenip düzenlenir.Peygamberler sadece duyurmak ve göstermekle görevli elçilerdir.

  Bu saatte herhalde bize de geçmiş olan bayramı tebrik etmek düşüyor.
  Hepimizin geçmiş bayramı mübarek olsun.
  Tekrardan İyi Çalışmalar...