• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

rödovanslı maden ocaklarının danışmanlığı

VolkanC.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ALD Uluslararası Çevre Yatırımları Müh. Mad. Dan. San. ve Tic. Ltd. Şti.
arkadaşlar rödovansçısı olan bir maden firmasının danışmanlığını yapmak için yetkili olarak kimi dikkate almalıyız sisteme giriş yaparken bu konuda bilgisi olan varmı?

Cevap: rödovanslı maden ocaklarının danışmanlığı

il çevre müdürlüklerinden aldığımız bilgiye göre tüm işlemeler işletmeci üzerinden yapılacak. Kirleten öder prensibi nedeniye işletmeci dikkatene alınıyor

Yani rödovansçı firma üzerinden işlemlerinizi yapacaksınız

peki sisteme kaydını yaparken ruhsat sahibini de yetkili olarak göstermiyormuyuz ozaman

il çevreler işletmeciyi dikkate aldığı için yetkilide rödövansçı olacak

Öncellikle kolay gelsin, aynı durumla bende karşılaştım. Danışmanlığını yaptığım mermer ocağının Ruhsat sahibi farklı, işleteni farklı. aralarında rödövans anlaşması var. Ben Çevre İzni aşamasındaki bütün başvurularda Ruhsat sahibini dikkate aldım. Onların imzalarıyla başvuru vb. işlemler yaptım. Sistemde Ruhsat Sahibi olan firmanın adı görünüyor. İnşallah yardımcı olabilmişimdir. İyi Çalışmalar.

@alaattin ışık

siz bütün işlemleri ruhsat sahibi üzerinden yapıyorsunuz ve bi sorunla karşılaşmadınız oyle mi?

yanıtlara bakılırsa iki farklı uygulama yapılmış ama hangisi doğru oluyor şimdi :melek:

Sanırım uygulamada şöyle bir durum söz konusu olabilir
il çevrenin rödövansçıdan haberi olup olmamasına göre uygulama değişiyor

Tabii birde kapasite raporunun kimin adına yapıldığı önemli. Alaattin bey, kapasite raporları rödövansçı adına mı yoksa ruhsat sahibi adına mı?

Benim danışmanlığını yaptığım tesiste, İl Çevrenin Ruhsat sahibinden de Rödövansçı firmadan da haberi var. Benden tek istedikleri iki firma arasında olan anlaşmanın(Rödövans Sözleşmesi) İl Çevreye sunulan üst yazılarda veya belgelerde (eğer Ruhsat sahibi firmanın yetkilisine ait imza yok onun yerine tesisi İşleten firmanın yetkilisinin imzası olduğu durumlarda) sunulması oldu. Bende bu durumda hazırladığım belgeleri Ruhsat sahibi firmaya gönderip imzalamalarını sağladım ve hiçbir sorunla karşılaşmadım ve şuan tesisin Çevre İznini de bu koşullarda aldım. İnşallah yardımcı olmuştur anlatmaya çalıştıklarım, herkese iyi çalışmalar.

Mehtap Hanım tesiste Kapasite Raporu Rödövans Anlaşması yapılan firmaya ait. Ayrıca tesisin Emisyon Raporları da hazırlanırken, Rapor Ruhsat Sahibi adına hazırlandı fakat raporun eklerinde rödövansçı firmaya ait kapasite raporu kullanıldı ama kapasite raporunun arkasına aralarındaki rödövans anlaşması da eklendi ve hiçbir sorun yaşanmadı. Bu durum sadece bir örnek, bende herhangi bir sorun çıkmadı ne üst yazıları il çevreye sunarken ne de İzin aşamasında. Fakat bütün İl Çevrelerde sorun çıkmaz diyemem.

Teşekkür ederim Alaattin Bey. İl çevreler bazen farklı davranabiliyor. Hatta aynı il çevreden farklı cevaplar bile alınabiliyor.

kolay gelsin arkadaşlar bendede buna benzer bir sorun var yardımcı olabilirseniz sevinirim . ruhsat sahibi ve rödövansçı firmanın arasında noter onaylı rövedans sözleşmesi var.
rödövansçı firma adına başka bir tesisi için alınan işletme belgesi var rödövansçı firma kendi adına olan bu işlteme belgesini kiracı olarak sözleşme imzaladığı tesis için kullanabilirmi. zira diğer tesiste ssklı çalışan olmadığı için işletme belgei veya muaf belgesi düzenlenemiyor.
birde ruhsat sahibinin ticari sicil gazetesi yok rödövansçının ticari gazetesi ile başvuru yapılabilir mi
teşekkür ederim.