Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Rüzgar ve güneş enerji sistemleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında Funda Saltık tarafından paylaşıldı.

1. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Arkadaşlar, rüzgar ve güneş enerji sistemleri ile çalışma yapan oldu mu? Maliyetleri ve geri dönüşü, işletimi nasıldır? Firmada elektrik tüketimini azaltmak amacıyla düşündüğümüzde bize getirisi, götürüsü nedir?

2. Cnds23

Cnds23 CMNet Üyesi

ben tez yazaraken çalışmıştım rüzgar enerjisi üstüne fakat benim çalışmam biraz daha ticari ve kapasitesi büyük makineler içindi ( 2.5 MW gibi ).
    aklımda kalanlar;
    1- ölçümler önlemli çünkü tasarımdaki en önemli kriter. Rüzgar sürekliliği, yılın rüzgarlı günleri, rüzgar gücü hesabı vb..
    2- maliyet için pek birşey diyemem seçilen türbinlere göre değişir.
    3- Küçük türbinlerin geri dönüşü kullanım ömrüne bağlı olabilir. Üretici ile detaylı görüşmeniz faydalı olacaktır.

3. Funda Saltık

Funda Saltık CMNet Üyesi

Teşekkür ederim. Üretici birkaç firmadan teklif ve bilgi istedim. Dediğiniz gibi rüzgar ve güneşlenme gün sayısı önemli bir faktör. En azından 5 yıl içerisinde kendini yenileyebilecek ve işletme giderleri yüksek olmayan bir sistem olursa, (bulunduğum yerde doğalgazdan elektrik üretiliyor osb'ye bağlıyız) doğalgaza bağımlılığımızı azaltırız. Ortalama 1 kw/h için maliyetler nedir cevap gelirse paylaşırım sizlerle.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...