Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sağlığın için gdo'ya karşı imza at

Konu, 'ARŞİV' kısmında Murat Erdem tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  Eki Görüntüle 1965

  Biyogüvenlik Kurulu, 13 GDO’lu mısır çeşidinin ülkemize ithalatına onay verdi. Sırada Kurul'un onayını bekleyen 42 farklı GDO'lu ürün daha var. Alınan bu yanlış kararın iptal edilmesini sağlamalı ve yeni ürünlerin ithal edilmesini önlemeliyiz. Aksi halde soframızdaki etin, sütün, yumurtanın, peynirin nereden geldiğini, çocuklarımızı neyle beslediğimizi bilemediğimiz bir dönem başlayabilir.


  Aşağıdaki link üzerinden formu doldurarak sağlığın için bir imza da sen at.
  http://www.greenpeace.org/turkey/tr/harekete-gec/GDO/
   
  Nimet Arar bunu beğendi.
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Paylaşım için teşekkürler.
   
  Murat Erdem bunu beğendi.
 3. Murat Erdem

  Murat Erdem Genel Yönetici

  GDO başvurularına red!


  Biyogüvenlik Kurulu GDO’lu 9 mısır başvurusu hakkında kararını verdi. 6 GDO’lu mısır çeşidi Biyogüvenlik Kurulu’nca riskli bulunarak reddedildi.

  GDO karşıtı Yemezler kampanyamız ve kamuoyunun konuyu gündeme taşıması sayesinde alınan bu güzel karar bizi umutlandırıyor ve ilham veriyor. GDO'ların ülkemizde tamamen yasaklanmasını sağlayacağımıza inancımız tam.

  Eki Görüntüle 11452

  Yem amaçlı kullanılmak üzere başvurusu yapılan 6 GDO'lu mısır çeşidinin Biyogüvenlik Kurulunca reddedilmesi çok yerinde bir karar. Ancak riskleri bilimsel raporlarla kanıtlanmış genetiği değiştirilmiş çeşitlerin tamamının reddedilmesi gerekiyor.

  AB'de izin verilmiş 6 genetiği değiştirilmiş mısır çeşidine Türkiye'de izin verilmemesi son derece olumlu bir gelişme. Ancak başta MON 810 çeşidi olmak üzere 9 mısırın hiçbirine izin çıkmamasını bekliyorduk. Bu anlamda alınan kararı olumlu ama eksik olarak değerlendiriyoruz.
  Biyogüvenlik Kurulu'nun raporlarında önerildiği gibi, tüketicilerin tercih haklarının ihlal edilmemesi adına söz konusu GDO'lu yemlerle beslenen hayvanlardan elde edilen et, süt, yumurta ve peynir gibi gıdalar acilen etiketlenmeli. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker bu konuda cesur bir adım atmış ve geçtiğimiz hafta GDO'lu yemlerle beslenmiş hayvanlardan elde edilen ürünlerin GDO etiketi taşıyacağı müjdesini vermişti. Şimdi bu müjdenin bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz.

  Sevinerek görüyoruz ki gerek Bakan Eker gerekse Biyogüvenlik Kurulu, GDO'lar konusunda var olan ve gitgide artan hassasiyeti dikkate almaya başlamış durumdalar. Ancak şu anda doğrudan insan gıdasında kullanılmak üzere izin bekleyen 29 ayrı GDO'ya dair başvuru var. Bakan Eker'den, kamu ve çevre sağlığı adına bu başvuruların ivedilikle geri çekilmesi yönünde adım atmasını bekliyoruz.
  [FONT=Verdana]Ülkemizin insanını, hayvan yetiştiricilerini, hayvanlarını ve biyoçeşitliliğini GDO tehlikesinden korumak adına mücadele etmeye devam edeceğiz.
  [B][COLOR=#333333]Sen de yemezler de![/COLOR][/B][COLOR=#333333]

  [URL='http://www.yemezler.org/'][U][COLOR=#467f0d]GDO karşıtı kampanyamız Yemezler'e[/COLOR][/U][COLOR=#467f0d][/color][/URL][COLOR=#467f0d] çeyrek milyondan fazla kişi imza attı. Tepkiler artıkça önce Bakan'dan GDO'lu ürünleri etiketleme müjdesi, sonra da 6 GDO'lu mısır başvurusunun red kararı geldi. Şimdi sırada 29 tür GDO'lu gıdanın ülkemize gelmesini engellemek var. [URL='http://www.yemezler.org/'][U][COLOR=#467f0d]Sen de yemezler de ve yarım milyon kişiye ulaşmamıza yardım et![/COLOR][/U][COLOR=#467f0d][/color][/URL][COLOR=#467f0d][/color][/color][/color][/FONT]
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...