• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sağlık Kuruluşlarında Sıfır Atık

Beste Nur KARAKAYA YONAR

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
TESKİ
Merhabalar ;
Hastanelere sıfır atık için başvuru yapan oldu mu?
Örnek paylaşabilir misiniz? Sağlık kılavuzunda çok detaylı bir bilgi bulamadım.

Beste Nur KARAKAYAÜstadım Merhaba,

Faaliyetler arasında farklı uygulamalar olarak gözükse de yapılan işlemler aynıdır. Yapılacak işlemleri özetleyecek olursak;
1- İhtiyaca göre atık biriktirme ekipmanı yerleştirmek
2- Çalışanlara sıfır atık eğitimi vermek
3- Çıkan atıkların lisanslı firmalara gönderimini sağlamak ve sıfır atık sistemine girmek
4- Geçici Atık Depolama Alanı Yaptırmak

Hastanelerden çıkan tehlikeli, tehlikesiz ve ambalaj atıklarının sıfır atık sistemine girilmesi gerekir. Sistem üzerinden başvuru yaparken hastane için yerleştirilen ekipman resimleri, verilen atıklara ait motat çıktısı/atık alındı makbuzu ve verilen eğitimlere dair katılım formu pdf haline getirerek yüklemek faydalı olacaktır. Bu şekilde il çevre müdürlüğü sıfır atık kapsamında yapılan detaylı çalışmaları görür. Sistem pdf yüklenmesine izin veriyor.

Olgaç SürmelihindiBilgi için teşekkür ederim. Ancak benim daha detaylı bir bilgiye ihtiyacım var. Örneklendirecek olursam , patolojik atıklar kırmızı variller de toplanarak lisanslı tesise gönderiliyor. Bunun üzerine yine sıfır atık logolu görsel yapıştırılmalı mı ? yönetmelikte bununla ilgili bir açıklama geçmiyor. ya da atık ilaçlar için yönetmelik beyaz / paslanmaz metal istiyor. ama hastane mavi varillerde topluyor. diğer atıklar gibi bununda rengini değilde üzerindeki görselini sağlasak ve logo yapıştırsak kabul görür mü? gibi soruların net cevaplarına ihtiyacım var aslında. o yüzden daha önce kuran olduysa örneklerini rica ediyorum :)

biz hastane olarak ikili ayırma sistemi kurduk geri dönüşebilen ve dönüşemeyen atıklar olarak başvurumuz şimdi iade edilmiş. Benimde sormak istediklerim var tehlikeli ve tıbbi atıkları faaliyet kısmındaki toplanan atıktan aylık olarak mı giriyorsunuz yoksa her gönderim de mi? ben sadece gönderilen geri dönüşüm atıklarını sisteme giriyordum. Fakat iade nedeninde bunları da istemiş. Yoksa sadece motat kayıtlarını sisteme mi yüklüyoruz?

Turuncu tıbbi atık kutuları kullanıyoruz. İlaç şişeleri mavi varillerde toplanıyor. Ekstra herhangi bir sıfır atık logosu kullanmadık tehlikeli ve tıbbi atıklarda. geri dönüşebilen ve dönüşemeyen kutularda mevcut. patolojik atık bizde oluşmuyor. tarihi geçmiş ilaçlarda mavi varillerde toplanıyor.

1638186707064.png

Merhabalar,

Revir ve proses kaynaklı az miktarda tıbbi atık çıkışı yapacağım. Senede bir defa çıkış yapılıyor. Firmaya başladığımdan beri (3 aylı süreç) ilk defa göndereceğim. Daha önce de gönderim yapılmış ama eski gönderimlerde göremiyorum. İstaçın yönlendirmesiyle motata giriyorum ancak görseldeki gibi sık sık talepte bulunan ve tıbbi atık üreten bir tesis değiliz. İbareyi dikkate almadan gönderim yapmalı mıyım?