Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sakarya ilinde tespit edilen gömülü atıklar

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Serkan Çiçekay tarafından paylaşıldı.

 1. Serkan Çiçekay

  Serkan Çiçekay CMNet Üyesi

  Sakarya İlinde Tespit Edilen Gömülü Atıklar

  ALO 181 Çevre ve Şehircilik Hattı ve Jandarmaya yapılan bir ihbar üzerine Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik elemanları, AFAD ve Jandarma tarafından Sakarya İli, Pamukova İlçesi, Karapınar Mahallesi, Paşalar Mevkiinde bulunan Şenyıl İnş. Harf. Maden San. Tic. Ltd. Şti’ne ait faal durumdaki Dolomit Ocağı ve Kırma Eleme Tesisinde inceleme yapılmıştır.
  Ocakta yapılan kazı çalışması sonucunda 200 m2 alanda 50-60 cm derinlikte toprağa gömülü durumda koyu renkte ve ağır kokulu atık maddeye rastlanmıştır.
  AFAD KBRN ekibi tarafından ölçüm yapılmış, yapılan ölçümde bir kazı alanında 90 ppm, hemen yanındaki kazılan alanda ise 118 ppm değerinde uçucu organik bileşik tespit edilmiştir.
  Ölçüm sonucu insan sağlığı açısından tehlike sınırlar arasında değerlendirildiğinden kazı çalışması durdurulmuş, bölgeden personel uzaklaştırılmış ve çevrede gerekli önlemler alınmıştır.
  Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz teknik elemanlarınca atıktan uluslararası standartlara uygun olarak numune alınmış ve TÜBİTAK –MAM Laboratuvarına gönderilmiştir.
  Söz konusu Dolomit Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi 30.09.2015 tarihinde Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce mühürlenmiştir.
  Ayrıca atığın güvenli bir şekilde çıkarılması ve bertarafı için İZAYDAŞ (İzmit Atık ve Artıkları ArıtmaYakma ve Değerlendirme A.Ş.) firması ile irtibata geçilerek, 03.10.2010 tarihinden itibaren İZAYDAŞ firması tarafından atıkların toplanarak yakma yöntemi ile bertarafına başlanılmıştır.
  Sakarya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce konu ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.
  Atığın kime ait olduğunun tespiti konusunda Jandarma tarafından soruşturmaya devam edilmektedir.

  Kaynak : T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
   
 2. Gülin Ç.

  Gülin Ç. CMNet Üyesi

  Mahnaz hocanın ropörtajı vardı konu ile ilgili

  [​IMG]
   
  Serkan Çiçekay bunu beğendi.
 3. mehtap öztürkk

  mehtap öztürkk CMNet Üyesi

  Aynı konu dilovasın da mayıs 2015 de olmuştur; numuneler alınmış olmasına rağmen atığın ne atığı olduğu hangi firmaya ait olduğu hakkında bir çalışmaya ve kamuoyu bilgilendirmesine dair açıklama olmamıştır.
   

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...