• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sanayi firmaları ile atık alım sözleşme örneği

esendeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Teamtex Tekstil San. Tic. A.Ş.
Merhabalar ,
Geri dönüşüm tesisi için atığın alındığı firmalar ile ayrı ayrı atık alım sözleşmesi tarzında birşey istendi bakanlıktan.Atık alınmaya gidildiğinde her firmaya imzalatılacak bu belge ileride sıkıntı çıkmaması adına elde kanıt olsun diye. İlgili yönetmelikten bir madde bulup firmaların adlarına göre düzenlemem gerekiyormuş. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde geçen '’Yetkilendirilmiş kuruluşa üye olmayan piyasaya sürenler ile yetkilendirilmiş kuruluş ambalaj atıklarının toplanması ve geri kazanılmasına yönelik çalışmaların belgelendirilmesi amacıyla belediyeler ve geçici faaliyet belgeli/çevre lisanslı toplama ayırma tesisleri ile sözleşme imzalamak zorundadırlar.’’ maddesini kullanarak bir sözleşme hazırlıcam fakat cümleleri toparlayamıyorum. Yardımcı olabilecek var mıdır ? :) şimdiden teşekkürler.

Yanlız bu maddeyle bahsettiğiniz konunun ilgisini ben kuramadım.
Bir de sözleşme mi imzalatacaksınız? Yoksa atık alındı makbuzu mu?
Sözleşmeyi atık alımına gidildiğinde imzalatmazsınız.
Bakanlık tam olarak ne dedi? Ne zaman dedi?

@Gülay Açıkcası kafamdaki soru işaretlerini gidermek adına bayanla tekrar iletişime geçeceğim fakat anladığım kadarıyla her firmaya özel dilekçe tarzında tek kağıtlık bir yazı hazırlamamızı istedi ve bu yazıda sanayideki firmadan atık aldığıma dair sözleşme tarzında bir ifade kullanmam lazım. Firmalara gittiğimiz zaman karşılıklı imzalanacak.Benim pek tecrübem bulunmadığı için yukarıdaki madde uygunmuş gibi geldi.. Piyasaya süren ile toplama ayırma faaliyeti yapan firmalar arasında sözleşme yapılmasının gerekliliğinden bahsediyor diye. Bende bu firmayla sözleşmemiz bulunmaktadır ve şu tarihte şu kodlu atık alınmıştır gibi birşey yazayım dedim.. Net ifade edememiş olabilirim benim de kafa karışık :) sadece fikir ya da öneriniz varsa rica etsem ?

@esendeniz bu arada tesis geri dönüşüme ek toplama-ayırma işi de yapıyor.

Bence tekrar sorun ve kelimesi kelimesine not alın.
Tahminim makbuz istediğinden yana.
Ama sözleşme kelimesi ona uymuyor.
Şöyle demiş olabilir mi? hangi sanayi işletmesinden ne kadar atık alındığını belgeleyin, sisteme yükleyin.

@gülhan tarhan Bunun olması kuvvetle muhtemel yine de yarın teyit edeceğim çok teşekkür ederim..

@Gülay Makbuz ve sistemden bahsetmedi sadece tek kağıtlık basit bir sözleşme hazırlayıp her firmaya imzalatmam gerektiğini biliyorum.. yarın daha net öğrenicem teşekkür ederim :)

tamam o zaman sözleşmedir.
bakanlığın bunu istemesine şaşırdım.bu konu nasıl açıldı merak ettim.siz mi sordunuz gerekli mi diye, yoksa size bir tebliğ mi var?
Üstteki sözleşme örneği de gayet net, onu kullanın.

@esendeniz
Merhaba,buyuk ihtimalle sozlesmeden bahsetmislerdir. Ben ambalajve tehlikesiz atigimi verirken sözleşme ve lisansi isterim.bakanligi ararken mailini isteyin mailde ne demek istedigini daha iyi anlarsin ve bir gun aksilik olursa mail kanitin olur. Birde aklima atik alindi makbuzu geliyor ama ins degildir

@Gülay Kendileri arayıp öneride bulundular ileri de denetlenmeye gelindiği zaman sıkıntı çıkmasın dediler benimde kafam karıştı :)

Ben Ambalaj Atığı ayırma tesisinde çalışırken aynı şekilde bana da Çevre İl Müdürlüğü denetlemede sormuştu sözleşmeler var mı diye örneğini gönderdiğim sözleşmeler vardı ve kabul ettiler , atığı hangi firmalardan alıyorsanız onlarla bu sözleşmeyi yaparsanız kabul olur diye düşünüyorum

@Adalet savascisi @Gülay @gülhan tarhan Şöyle bir hata oldu arkadaşlar benim de farketmem geç olunca kafa karıştı tabi çömezliğime verin :) , benim konuştuğum bayanı bana firma sahibi yönlendirdi firma sahibi bayanın bakanlıktan aradığını söyledi (yanlış anlamış) fakat belediyeden aramış. Gülhan hanımın dediği gibi denetlemede sıkıntı çıkmasın ucu Belediyeye dokunmasın diye öneride bulundu bende net bilgi alamadım en başta bu yüzden alla alla bakanlık neden arayıp bu tarzda bir öneride bulunuyor dedim kendi kendime :)

@esendeniz :) tamam şimdi oldu, hani il müdürlüğü deseniz yine bir nebze ama bakanlık kısmı beni çok şaşırtmıştı.
O zaman bir ek bilgi daha, anladığım kadarıyla belediye ile sözleşmeniz var.Anlaşmalı her sanayi kuruluşuna ay sonunda atık miktarlarını belirtir bir makbuz imzalatın ve sisteme bunu yükleyin, belgelendirme yaparken bana dua edeceksiniz :)

merhaba arkadaşlar benim çalıştığım yer ambalaj atığı toplama ve ayırma tesisi, belediyeyle anlaşmamız yok. Bizim atıklarını aldığımız yerlerle sözleşmemiz yok bunun olması gereklimi sözleşme yapmalı mıyız? benden önce çalışan arkadaşlar yapmamışlar denetleme de sıkıntı olur mu? :confused:

@nrhyt

Sizin açınızdan değil de onların açısından sıkıntı olabilir, denetim esnasında atıkları şuraya veriyoz dediklerinde sözleşmenizi görelim diyebilirler.

Sözleşme yasal olarak zorunlu bir şey değil. Firma kendisini hiçbir firmaya bağımlı yapmak istemeyebilir.(ticari olarak) Bakanlık yetkilisi sırf sözleşme yapılmadı diye ceza kesemez kesse bile mahkeme iptal eder. Elinizde sevk irsaliyesi- fatura verilen yere ait lisans belgesi olsun gerisini sallayın.