• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sanayi firmaları ile atık alım sözleşme örneği

esendeniz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Teamtex Tekstil San. Tic. A.Ş.
Merhabalar ,
Geri dönüşüm tesisi için atığın alındığı firmalar ile ayrı ayrı atık alım sözleşmesi tarzında birşey istendi bakanlıktan.Atık alınmaya gidildiğinde her firmaya imzalatılacak bu belge ileride sıkıntı çıkmaması adına elde kanıt olsun diye. İlgili yönetmelikten bir madde bulup firmaların adlarına göre düzenlemem gerekiyormuş. Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğinde geçen '’Yetkilendirilmiş kuruluşa üye olmayan piyasaya sürenler ile yetkilendirilmiş kuruluş ambalaj atıklarının toplanması ve geri kazanılmasına yönelik çalışmaların belgelendirilmesi amacıyla belediyeler ve geçici faaliyet belgeli/çevre lisanslı toplama ayırma tesisleri ile sözleşme imzalamak zorundadırlar.’’ maddesini kullanarak bir sözleşme hazırlıcam fakat cümleleri toparlayamıyorum. Yardımcı olabilecek var mıdır ? :) şimdiden teşekkürler.

@surmene1967
Bu sözleşme olayı nasıl ki bir firmanın atıklarını verdiği lisanslı tat la sözleşme yapması gerekiyorsa aynı mevzu tat ın göderdiği gdt ile de geçerli mi? yani demek istediğim bir tat tesisi olarak bizimde lisanslı gdt yle sözleşme bulundurmamız gerekir mi (lisanslı gdt ye göderdiğimize dair faturalar var sadece yeterli midir bu) yasal olarak zorunlu olamasa bile sıkıntı olmaması için ?

@surmene1967
denetlemede atıklarınızı nerden ya da kımden alıyorsunuz derlerse ne dıyecek ? dısardakı toplayıcılardan ucret karsılıgı aldıgını soylem durumu yok sonucata .farklı bır cozum soyleyebılırsenız sevınırım .kafama takıldı cunku ..@Serkan Çiçekay @surmene1967

@mahsunGS
SEVK İRSALİYESİ- FATURA BOŞUNA DEMİYORUZ!!!

@Gülfem Polat

Tıbbi atık sözleşmesinin yasal mecburiyeti var il sağlık müdürlüğü istiyor.
Atık yağ konusuna gelince evet onda direkt sözleşme istiyorlar ancak ulusal atık taşıma formların varsa ona da bakan yok

@surmene1967 onlardan alınan sevk irsaliyesi ve fatura mı ? eğer onları demedıysenız sorumu anlamadan cevaplamıssınız demektır .ya da benden kaynaklanan bır durum sorumu ıyı bır sekılde ıfade edemedıgımden olabılır .sorum şuydu ; aradaş tat fırması ya dısardan atık satın alabılır mı ? eğer satın alma durumu yoksa ve elınde sozlesmede yoksa eger mudurluk "bu atıkları kımden alıyorsun dıye sorarsa cevabı zor olmazmı " demek ıstedım .ayrıca eger sevk ırsalyesı kesıp yollarlarsa bunu faturasız daha dogrusu satısını yapmadan gondermez dıye dusundugum ıcın boyle bır cevap verdım .sımdı anladınız mı ne demek ıstedıgı mı ? cevap verme seklınız ınsana patlar gıbı olmasa daha ıyı olur .sonucta ögrenıyoruz soru sorarak .soru sormaya korkutmayalım ınsanlarımızı ok :)

@mahsunGS arkadaş zaten sizin sorunuzu cevapladı anladığım kadarıyla. Eğer öyle bir soru olursa il müdürlükten, sözleşmeye gerek yok elinde olan irsaliye veya fatura yeterli olduğunu söyledi :) atıkların kimden alındığını irsaliye-fatura gösteriyor :)

@mahsunGS

Belediye ile çalışıyor musunuz?

@nrhyt

Öğrenmek isteyene kapımız açık demek ki biz tam anlatamamışız istekli olan meslektaşlarımı görünce heyecanlanıyorum. İnsanı zinde tutuyor.

@nrhyt
işte bende onu diyorum tat firması dışardan atık satın alabilir mi ? ben o konuyu ögrenmek ıstedım .onu merak ettım .hıc arastırmadım bılgım yok o konuyla ılgılı o yuzden onu sordum :)

@surmene1967
imalı konusmalar degıldır ınsallah :) teşekkur ederım fıkırlerınız ıcın .evet beledıye ile çalışıyorum .o yuzden sız fatura dıyınce acaba bızde satın alabılırmıyız dısardan dıye sordum .

@mahsunGS
Asla bir ima yok yanlış anlaşılmasın ben tat da çalışırken belediyeye ambalaj alındı makbuzlarını toplu olarak tonaj imzalatıyordum.

Mesela örn; A belediyesi ambalaj alındı makbuzu
Tarih :31/03/2017 (Mart ayını komple toplam olacak şekilde) 150.350 KG Karışık ambalaj atığı olarak da sisteme giriyordum bu şekilde hem girdi çıktılar eşitleniyor. Hemde dışarıdan aldığım malı kayıt altına almış oluyorduk. Diğer türlü sokak toplayıcısından alınan eskiden gider makbuzlarını da sisteme yüklüyorduk kabul ediliyordu . Şimdi böyle şeyler yok sanırım.

@nrhyt yok tam olarak anlayamamıssınız benım gıbı :)faturayı kesebıldıgınız yer gerı donusum tesisi .sız tat oldugunuz ıcın sıze fatura kesılebılır mı atık ıcın dısardan atık satın alabılır mısınız ? onu merak ettım .eger satın alabılıyorsanız bende alırım baska yere satısını yaparım .kar amaclı bu iş sonucta de mı :) size fatura kesılıyor ve sız sorun yasamadınız demı

@surmene1967
ima yoksa gerçekten çok sevindim buna :) alındı makbuzunu beledıye ye kesme sebebınız acaba beledıye ıle sozlesmenız oldugu ıcın ve sız beledıye sınırları ıcınde atık topladıgınıza daır verdıgınız bır kanıttı . bende dıyorum kı eger arkadas alınndı makbuzu kesecekse atık aldıgı yerden onlarla sozlesme yapması ısını garantıye aldırır . fatura dersek eger fatura kısmından emın degılım .tat atık alım satımı yapabılıyr mu onu bılmıyorum o yuzden bısey dıyemıyorum .eger meslektasımızın dedıgı gıbı sozlesme yerıne atık alddıgı yerden aldıgı faturayı gosterırse problem olmaz mı ? sadece bunu merak etmıstım .tesekkur ederım cevbınız ıcın

@mahsunGS
Aldığı yerden fatura alırsa hiçbir sorun yok. Faturada ambalaj ibaresi olması lazım hurda kağıt karton yazarsa kod değişir işin rengi değişir :) ufak tefek farklılıklar var

@surmene1967

ben şimdi tat olarak parayla dışardan atık alırsam ceza yemem yanı demı ? ben yasak dıye bılıyordum bu konu acılmısken tekrar bı arastırma yapsam faydalı olacaktır .yoksa tat olarak bende dısardan atık alırım yuksek fıyata satıs yaptıgım gerı donusum tesısıne satarım kar amaclı sonucta :) bıgılendırdıgınız ıcın tesekkur ederım :). faturalara kod yazması en garantı iş bence ,yazılara dıkkat etmek gerekır dedıgınız gbı:)

Arkadaşlar merhaba,
Benim şöyle bir sorum var, biz gdt ve tat tesisisiyiz. Belediye ile anlaşmamız yok. Bu ilçedeki organize sanayi bölgesinden firmalarla görüşüp anlaşma yapıp atıklarını alma şansımız var mıdır ? yoksa belediye ile anlaşma şartı var mıdır? Birde bizim belediye zaten birtane geri dönüşüm tesisiyle sözleşmeli, eğer belediye ile sözleşme yapılması şartı varsa, ikinci bir tesis belediye ile anlaşma yapılıyor mu ?
Umarım karışık olmamıştır :)

O.S.B. mücavir alan dışında sözleşme yapıp atıklarını alabilirsiniz.
Bildiğim bir belediye hem ambalaj atığı toplama ayırma tesisi hemde gdt ile sözleşmesi mevcut.İki gdt neden olmasın.
Bilen arkadaşlar cevap vericektir.

@kubir

Sadece gdt belediye ile anlaşma kabul edilmez ( kaynakta cam ayrıştırma hariç ona müsaade edebiliyor bakanlık.) Birden fazla firma aynı belediye de anlaşmalı olabilir ancak atık yönetim planlamasında herkesin bölgelerinin belli edilmesi bakanlığa o şekilde bilgi verilmesi lazım.

@kubir
Organize Sanayi Bölgelerinden atık alabilirsiniz. Belediye sınırları içerisinde olan market, vb yerlerden belediye 2 firma ile anlaşma yapabilir. Bir tane tesisin alacağı kapasite bellidir ve eğer fazla yerden atık alamazsa başka firmada devreye girebilir.