• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Taslak Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Taslağı - 23 Şubat 2021

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Merhaba,

23 Şubat 2021 tarihinde Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü web sitesinde "Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Taslağı" yayımlanmıştır. Ekten temin edebilirsiniz.

23 Şubat 2021 itibariyle yürürlükte olan yönetmelik:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Taslağı.docx
    565.4 KB · Görüntüleme: 267
taslak yönetmeliğe göz ucu ile baktım da sanki çöken toz ve pm10 ölçümleri eskisi gibi olmayacak. Çöken toz 1 ay olacak ve pm10 ise tablodaki kütlesel debi sınır değeri geçerse yapılacak diye anladım yanlış yorumlamış olabilirim. birde voc ölçümlerinin yerini toc almış

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
erhanMerhaba Erhan Bey, çöken toz ölçümü süresinde bir değişiklik olmamış. Keşke kısaltılsaydı. Taslağın Ek 5 inde madde 12.2 yi bırakıyorum alta.

Hava kalitesi ölçümlerinde Pasif Örnekleme ölçümlerinin kullanılması halinde; modelleme sonuçlarına göre belirlenen ölçümün gerçekleştirileceği inceleme alanı/alanlarında en yüksek kirliliğin olduğu inceleme alanında 2 ve diğerlerinde 1 olmak üzere en az 2 inceleme alanında pasif örnekleme noktası seçilir. Ölçüm süresi 2 ayı kapsamalıdır. Bakanlık tarafından ölçüm yapılacak inceleme alanı, sayısı ve süresi arttırılabilir.

Sınır değerler değişmiş yakma tesislerinde özellikle gözüme çarpan 50 mw altına olan ve yakıt olarak doğalgaz kullanan tesislerde ısıl gücü 1 mw altında olan işletmeler için sınır değer verilmemiş ayrıca pm10 ölçümleriyle ve çöken toz ölçümleriyle ilgli çok açıklayıcı bulamadım belki ben anlamadım

EK-1
7.Tuğla, Kiremit ve Seramik Ürünlerin Üretildiği Tesisler
7.2 Pişirme ve kurutma fırınlarında aşağıdaki esaslara uyulmalıdır.
7.2.6 Yeni ve bu Yönetmelik yayım tarihinden sonra bir yıl içinde mevcut fırın bacasında, toz emisyonunu ve hacimsel debiyi sürekli ölçüp kaydeden bir ölçü cihazı ile donatılmalıdır

Taslağı yazan arkadaş bir seramik fabrikasında kaç fırın ve kurutma bacası olduğundan habersiz sanırım.