Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sanayi kaynaklı hava kirliliği kontrolü yönetmeliği

Konu, 'ARŞİV' kısmında Elif Özlem Turan tarafından paylaşıldı.

 1. Elif Özlem Turan

  Elif Özlem Turan CMNet Üyesi

  Merhabalar. Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliği ile ilgili olarak bir sorum olacaktı.
  Proseste kullanılmak üzere toplamda 3000 ton metanol kapasiteli iki adet stok tankına sahip bir tesiste çalışıyorum. Bu yönetmelik kapsamında metanol tankları için yüzer tavan veya buhar geri kazanım ünitesi yaptırmak zorunda mıyız? Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
   
 2. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Yüzer tavanlı tank ve buhar geri kazanım ünitesi (fiziksel şart olarak) sadece ham petrol, petrol ve akaryakıt dolum ve depolama tesisleri için zorunludur.

  "SKHKKY Ek-5 bölümü

  Y) YIRMIIKINCI GRUP TESISLER:
  1) Ham Petrol, Petrol ve Akaryakıt Dolum ve Depolama Tesisleri:
  ...
  1.2. 01/01/2014 tarihinden itibaren 68 0F (20 ºC)’da 0,044 psia (3 mbar)’dan daha fazla buhar basınçlı ürünlerin depolanmasında buhar geri kazanım ekimpanına bağlı sabit tavanlı tank veya içten/dıştan yüzerli tavanlı tanklar kullanılmalıdır.
  ...."

  Metanol için böyle bir fiziksel şart yok Yönetmelikte.

  Ancak Bakanlık yada İl Müdürlüğü; emisyon değerleri, tesisin konumu vs.... değerlendirip gerekçelendirerek, ek tedbir kapsamında yüzer tavan veya buhar geri kazanım ünitesi talep edebilir.
   
 3. Elif Özlem Turan

  Elif Özlem Turan CMNet Üyesi

  Muharrem Bey teşekkür ederim. Haklısınız , Yönetmelikte Ham petrol, petrol ve akaryakıt için çok net bir şekilde belirtilmiş. Ancak 22. Grup 2. maddede yer alan organik alkoller için emisyon ölçümü , emisyon ölçümleri istenilen değerlerin üzerinde ise hava kalitesi ölçümleri isteniyor. Hava ölçüm kalitesi de istenilen değerlerin üzerinde ise ne yapılacağını tam olarak belirtmemiş yada yönetmeliği gerçek manada okumayı bilmediğim için sağlıklı değerlendiremedim. Madde 3.2 de Ek-1'deki esaslara uyulmalıdır gibi çok genel bir ifadeye bağlamış. Ek-1 'de Hava Kirlenmesine Katkı Değeri dağılım modellemesi kullanılarak hesaplanması ve tesis etki alanında hava kalitesinin ölçülmesi ve ölçüm metodları belirtilmiş. Bu değerler aşıldığı taktirde yapılacak iyileştirmelerden bahsedilmemiş görebildiğim kadarıyla.
   
 4. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Doğrudur. herhangi bir yöntem zorunlu tutulmamış.

  SKHKKY'nde sınır değerler ve sınır değerlerden bağımsız olarak (emisyon veya imisyon değerleri aşılsın veya aşılmasın) zorunlu tedbirler belirlenmiş. Bunun dışında sınır değer aşımları için tedbirler belirtilmemiş (ki tüm sektörler için bir yönetmelikte bunun yapılması imkansız gibi bir şey),

  Sınır değerleri aşıyorsanız (veya aşmadığınız halde Bakanlık yada İl Müdürlüğü yine SKHKKY'nde yer alan yetkiye dayanarak ek tedbir istemiş ise) istenilen iyileştirmenin hangi teknikle yapılacağını sektörünüze göre sizin belirlemeniz gerekecek.

  Bu konuda doküman talebiniz var ise http://www.csb.gov.tr/projeler/ippc/ adresinde yer alan depolamadan kaynaklanan emisyonlar konusunda mevcut en iyi tekniklere ilişkin referans belgeden faydalanabilirsiniz.

  Buda yeterli olmazsa Bakanlıktaki ilgililerle görüşün derim.
   
 5. Elif Özlem Turan

  Elif Özlem Turan CMNet Üyesi

  Çok teşekkür ederim Muharrem Bey. Konuyu netleştirmek için birkaç kanaldan gidiyorum. Dün ilgili bakanlığa mail attım cevap bekliyorum.
  Bizim yüzer tavan yaptırmak istememizdeki neden öncelikli olarak orada yaptığımız risk değerlendirmesi idi.
  01.01.2014'ten itibaren yönetmelik yürürlüğe girecek denilince kanunen yükümlü müyüz sorusu bizi bu noktaya getirdi.
  Yönetmelikte geçen buhar geri kazanımı ifadesiyle yön değiştirdi. Buhar geri kazanım mı yüzer tavan mı onu da araştırıyoruz.

  .
   
 6. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  İçten veya dıştan yüzer tavan hem çevresel açıdan hem de buharlaşmadan kaynaklı kaybını azaltacağı için ekonomik açıdan fayda sağlayacaktır.

  Buhar geri kazanım ünitesi için iyi bir fayda maliyet analizinin yapılması gerekecektir. İlk yatırım maliyeti, işletim masrafı, işletmedeki enerji sarfiyatı, geri kazanım oranı vs. vs. vs. ile elde edilecek faydanın belirlenerek karar verilmesi gereken bir yatırım.

  Bakanlıkla iletişime geçmekle en iyisini yapmışsınız bence, ayrıca mevcut en iyi tekniklere ilişkin kılavuzu incelemenizde de fayda var... Sonuçta tüm AB'nin deneyimleri ile ortaya çıkmış dokümanlar MET kılavuzları...

  Sonucu bizimle de paylaşırsınız umarım. Kolay gelsin.
   
 7. m_mpeath

  m_mpeath CMNet Üyesi

  herkese merhaba ,

  Bir sorum olacak yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Fimamız çevre izni kapsam dışıdır, bu yüzden baca gazı emisyon ölçümlerini yine de yaptırmamız gerekli mi? SKHKK yönetmeliğini okudum ama açık bir ifade göremedim.

  Cevabınız için teşekkürler...
   
 8. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi  01/01/2014 tarih 2018' uzatılacak SKHKY değişmesi gündemde.

  Bu uygulamaya geçen tesis sayısı bir elin parmağımı geçmez.

  Bunu örnek teşkil ediyor diye İl Müdürlüğü talep edemez.

  Copy Paste mevzuatın hazin sonu.

  Şu an bakanlık da herhangi bir uygulama yapamıyor yapılmasıda olanaksız.
   
  Melih Coşar bunu beğendi.
 9. Muharrem

  Muharrem CMNet Üyesi

  Nece okuyup ne anladığınızı bilmiyorum ama... Yazıldığı gibi okunuyor. Tamamen Türkçe....

  Ayrıca uygulamaya geçen tesis sayısının bir elin parmağını geçmesi zaten beklenmiyor. Tabi olan tesis sayısı dikkate alındığında... Bakanlığın uygulamaya geçmemesinin nedeni, geri kazanım ünitelerinin verim kriterleri ve emisyon değerleri ile ilgili belirsizlik nedeniyle, firmaların ölü yatırım yapmasını istememesinden dolayı...
   
 10. hepaistos

  hepaistos CMNet Üyesi

  @Muharrem doğrudur efendim bakanligimiz amin.

  bence bu tesislerin (akaryakit depolama tesislerinin) toptan izin lisans yonetmeliginden kalkmasi lazim. Bu isler cevrenin isi degil epdk nin isi.

  Tesislerde zaten kaçak varsa firmanin zararina gerisi boş.
   
 11. Elif Özlem Turan

  Elif Özlem Turan CMNet Üyesi

  Çevre Bakanlığından yetkililerle görüştük. Yönetmeliğin bağlı kıldığı herhangi bir madde yok. Bakanlığın çalışması var.Sektörüne göre isteyeceği iyileştirmeler belirlenecekmiş.Tabi bu uzun bir süreç bizim ülkemizde.
  İlaveten bizim tesis için buhar geri kazanım ünitesi 300-400 bin euroluk yatırım maliyeti gerektiriyor !!
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...