• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etkinlik Sanayi sicil belgesi verilmeme şartı

Konu Sahibi
Merhaba Arkadaşlar ,

Mevzuatlara bakıyorum , sanayi sicil kanunu ve sanayi sicil tebliğini inceledim , gözümden mi kaçıyor bilemiyorum ancak Sanayi Sicil Belgesi Verilmeyen İşletmeler veya Faaliyetler ile ilgili bir sektörel liste , döküman vs. var mıdır paylaşabileceğiniz ?

Öyle bir liste var mıdır bilmiyorum ama üretim yapmayan (TAT) tesislere vermiyorlar. İl müdürlüğü illa ki isteriz deyince yetkililer size veremeyeceğimize dair yazı verebiliriz ancak dediler.

@TAÇ
Evet ben de ondan bahsediyorum , yarın görüşmeye gideceğim SAnayi İL müdürlüğüne elimde sağlam döküman olsun istiyorum , neye dayandırıyorlar yani bunu , biz de TAT ız bundan 8 yıl önce iki firmamıza da aldık sorunsuz ancak adres değişikliği sonucu başvurumuzda artık vermiyoruz dediler. Ama dayanak nedir ?

@Gülin Ç. Bahsettiğim olay 1 aylık bile değil zaten ama eskiden neye göre veriyorlardı bilmiyorum fikir yürüterek söyleyebileceğim de üretim yapmak gibi bir ekleme yapılmış olabilir sonradan.
Birde eksiklikle ilgili şube müdürü iddia etti vermeleri lazım diye oradan söyleneni iletince bakıp evet muafmışsınız denildi.

Yani muafiyet yazısı verilsin o zaman ama biz OSB içerisinde faaliyetteyiz bu da bize sorun oluşturacak çünkü GSM ruhsatı SAnayi Sicil Belgesi olmadan verilmiyor ... @TAÇ

O konuda bir bilgim yok malesef ama mantıken onlarda muaf olduğunu kabul etmek zorundalar çünkü adamlar vermiyorlar yani net :)

@TAÇ
Bi de işin şu tarafı var , öyleyse işinize üretim yaparak devam edin , makina koyun vs da diyebilir OSB , bu da tamamen geri kazanım işine girmek demek olur ...

Onuda diyemezler herhalde çünkü bambaşka bir yatırım. Bizim tesis osb içinde ama tat gdt bir arada olduğu için yorum yapamayacam o konuda. Osb den de sadece tat olan yok sorup size bir şeyler söyleyebilirdim belki.
Sonuçlanınca bilgilendirirseniz sevinirim yarın bir gün karşımıza çıkarsa bilgimiz olur.

@Gülin Ç.

meraktan soruyorum;

Kurulamayacak tesisler
MADDE 101 – (Değişik:RG-8/8/2012-28378)
(1) OSB’lerde, aşağıdaki tesisler kurulamaz:
a) Karma ve ihtisas OSB’lerde;
1) Ham petrol rafinerileri,
2) Kömür veya bitümlü şiştin sıvılaştırıldığı ve gazlaştırıldığı tesisler,
3) Sıvılaştırılmış petrol gazı dolum ve depolama tesisleri,
4) Çimento fabrikaları, beton santralleri, çimento klingeri üreten tesisler,
5) Nükleer güç santralleri ile diğer nükleer reaktörler,
6) Radyoaktif atıkların depolanması, bertarafı ve işlenmesi amacıyla projelendirilen tesisler ve benzeri radyoaktif atık tesisleri,
7) Nükleer yakıtların üretilmesi veya zenginleştirilmesi ile ilgili tesisler,
8) Endüstriyel nitelikli, sintine ve benzeri atık suların geri kazanım tesisleri,
9) Çevre ve Şehircilik Bakanlığının olumlu görüşü doğrultusunda OSB tarafından kurulmasına izin verilen; kullanılmış yağın yeniden rafine edilmesi ve/veya başka bir ürüne çevrilerek tekrar kullanımı, metal, plastik, ahşap, naylon, lastik, kauçuk, kağıt, karton, cam, iplik ve benzeri atık ve hurdaları ara veya nihai ürüne çeviren tesisler hariç olmak üzere, her türlü atığın; geri kazanımı, ayrıştırılması, yakılması, gazlaştırılması, kimyasal yolla arıtılması, nihai ve/veya ara depolanması ve/veya araziye gömülmesine ilişkin tesisler.
b) Karma OSB’lerde;
1) Parlayıcı/patlayıcı/yakıcı maddelerin üretildiği, depolandığı ve dolumunun yapıldığı tesisler,
2) Petrokimya kompleksleri,
3) Üretiminde kapalı proses, gaz veya sıvı yakıt ve toz kaynaklarında filtre sistemlerini kullanan tesisler hariç; tuğla ve kiremit fabrikaları, kömür yıkama kireç, alçı ve zımpara tesisleri,
4) Klor-alkali tesisleri, sülfürik asit, fosforik asit, hidroklorik asit, klor ve benzeri kimyasal maddeler üreten yerler, azot sanayi ve bu sanayi ile entegre gübre fabrikaları,
5) Zirai mücadele ilaçları için hammadde üretimi yapan tesisler,
6) Asbest, asbest içeren ürünlerin işlenmesi veya dönüştürülmesi yapılan tesisler,
7) Ham deri işleme, padok ve sadece hayvan kesimi yapılan tesisler,
8) Talk, barit, kalsit, antimuan ve benzeri kırma ve öğütme tesisleri.
(2) (Değişik:RG-18/11/2015-29536) OSB; karma OSB’lerde, OSB’nin kuruluş protokolü çerçevesinde kurulması planlanan sektörlerini veya mevcut sektör yapısını, tesisin faaliyetinden kaynaklanan çevresel etkilerini, altyapı ve atık su arıtma tesislerine etkilerini, herhangi bir olumsuzluk anında tetikleyici etkisini, insanların çalışma ve yaşam koşullarına etkisini dikkate alarak kurulmasında sakınca gördüğü diğer tesislerin kurulmasına ilişkin olarak üniversite ve konu ile ilgili kurumlardan alınacak raporlar çerçevesinde karar verir.

kapsamında nasıl açılmış işletme? ya da çok geçmişi mi var? 2012 değişiklik öncesi mi kurulmuş.

@Tarık Can evet tesisimiz 2005 de kurulmuş ,ayrıca 101. maddede OSB tarafından kurulmasına izin verilen tesisler hariç diyor o sebeple almış bulunuyoruz , ilk yönetmelik çıktığında hemen o zmnlar geçiçi çalışma izni idi almıştık .

Arkadaşlar , üretim yapmadığınız sürece Ambalaj veya Tehlikesiz TAT lara Sanayi Sicil Belgesi verilmiyor , verilenler de Vize başvurusu sırasında iptal ediliyor , bilginize..

@Gülin Ç. ben TAT firmasında çalışıyorum .sanayi sicil belgesı ıcın basvuru yapacagım işlerim son dakıkalara gelmıs bılıyorum da belge artık verılmıyor mu ?kesın demi .ypmam gereken herhangı bır sey var mı ? bu konuda hiç bir bilgim yok .ilk defa bu belge ısıne gırecegım

bilim sanayi ve teknoloji il müdürlüğüyle konuştum az önce .bizim o belgeyı almamız ıcın üretim yapmamız lazımmış .bende en azından muafız dıye bır yazı alma sansım var mı dedım . bana sız bascuruyu yaptıkrn sonra bız olumsuz olduguna daır kabul edılmedı, gerek yoktur dıye yazı gondiler .yazıyı alınca net bır bılgı paylasırım ınsallah :)TAT da ıstenılmıyor

@mahsunGS
Geri dönüşümünüz yoksa sadece TAT sa verilmiyor Sanayi Sicil artık maalesef...

@Gülin Ç.
Yani evet muaf olunuyor ama GSM başvurusunda umarım OSB sorun çıkarmaz bize , bir de dezanavantajı elektrik indiriminden faydalanamıyoruz

@Gülin Ç.
bu sefer sansım yaver gitti :) evet biz TAT ız ..belge ıcın basvuruyu yapacagım sımdı de sizde bununla ılgılı dokuman var mı acaba .ben basvuruyu yaptıktan sonra onlar yazıyı gondereceklermıs

@Gülin Ç.
biz ödeme yapmıyoruz toplam olarak kira öduyoruz beledıyeye hersey dahıl . bende sadece ödemıs oldugumuz kıra dekontu var .baska hıc bır fatura falan yok .problem olusturur mu bu ?

eğer alamıyorsak, buna hakkımız yoksa herhalde zorla aldıracak hallerı yoktur ınsallah .zaten belge alamadıgımıza daır bır resmı kagıdın elımızde olması yeterlı olur hersey ıcın .ınsallah yeterlıdır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
bütün dokumanlar burda var . sonrakı ardadaslar ıcın faydalı olur ınsallah :)

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .