• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sanayici artık zorunlu çevre görevlisi çalıştıracak

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Sanayici artık zorunlu çevre görevlisi çalıştıracak

26.10.2009 | Anadolu Ajansı | Haber

Sanayi kuruluşlarında çevre yönetim sistemi kurulması ve çevre görevlisi atanması için geri sayım başladı. Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, çevreyi kirletme etkisi olan tüm endüstrilerde çevre yönetim birimi kurulacak. Çevre yönetim birimi ve görevlisi zorunluluğu taşıyacak endüstri kolları arasında; ham petrol, doğalgaz, kömür ve turba çıkarma, enerji, metal üretimi ve işlenmesi, mineral, inşaat malzemeleri, kimya ve petrokimya, kâğıt, atık yönetimi, gıda, tarım ve su ürünleri yetiştiriciliği bulunuyor. Tekstil ön işlem veya boyama, deri işleme, limanlar, sigara fabrikaları, kayak merkezleri gibi bazı alanlar da yükümlü sayılıyor.

Belirlenen sanayi alanlarında birinci bölüm için yükümlülüğü yerine getirme tarihi 30 Haziran 2010, ikinci bölüm içinse 31 Aralık 2010'da sona erecek.

Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen şirketlere 7 bin 764 TL ve 5 bin 176 TL ceza uygulanacak. Çevre yönetim sistemi ve çevre görevlisi yükümlülüğü çerçevesinde alınması gereken eğitim 9 Kasım 2009 tarihinde başlayacak. Antalya'da yapılacak eğitim kapsamında 100 saat ders verilecek. Eğitim için başvurular
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adreslerinden yapılacak.

bu tarihlerin hepsi zamanı gelince tekrar uzatılacak iddaa ediyorum.çok okuduk bunları 13 mayıs 2009 da arıtma tesisi olmayan fabrikalara büyük cezalar gelcekti.heryerde yazıyordu. aam 13 mayıs geçeli aylar oldu ve hiç bir cezai yaptırım yok ses yok seda yok.çevre her zaman arka planda oldğu için ve bunu öne alacak bir hukuk sistemi olmadğı için bu böyle deavm edecek.bakalım ne kadar devam edecek..Allah sonumuzu hayır etsin...

bu konuyu daha ciddiye aldıklarını görüyorum..okadar ciddiye alıyolarki bizim iş alanımızı diğer meslek gruplarına yaymaya başladılar bile !.. bakalım umarım herşey için en iyisi olur ve de beklentilerimiz karşılanır..

@ozgurtirink

bütün çabalarımız imza kampanyamız ve dava açmamızın sebebi bu kursa gitmeden çalışabilme şansımızı kazanmak zaten..

bu eğitimi almayan hiçbir meslek dalından arkadaş çevre görevlisi yetkisi alamamaktadır... bu eğitime katılabilme şartlarıda;

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) En az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya, biyoloji veya veteriner hekimliği bölümlerinden mezun olmak,
c) Kamu kurumlarında veya özel sektörde çevre ile ilgili olarak en az iki yıl çalışmış olmak ve bunu belgelemek,
ç) Yüz kızartıcı suçlardan hüküm almadığını sabıka kaydı ile belgelendirmek.

biz koskoca çevre mühendisliğini bitireceğiz, çevre görevlisi başlığı altında olan işleri dahi kursa gitmeden yapamicaz. olacak iş değil.saçmalığında bu kadarı...

@lokman

aynen öyle... :mad: hem kendi işimizi yapamıyoruz extra eğitim almadan.. hemde gene kendi işimizi yapabilmek için 2yıl tecrübe isteniyor!..

(bu ara 4 yıllık eğitimimiz hiçe sayılıyor!..)

sanayi lerde çalışmak için demi bu eğitimi almamız gerekiyor yani danışmanlık yapabilmek için deilmiydi o ee yeni mezunum çevre ile ilgili konuda deneyimimde yok ozaman bu eğitimi de mi alamıcam.....kafamkarıstı

Benim tebliğ taslagından çıkardığım kadarıyla ÇEVRE GÖREVLİSİ SERTİFİKASI'nı ikiye ayırmışlar. A tipi B tipi olmak üzere.
Bunu tebliğ taslagından alıntı yaparak açıklamak gerekirse,
...
Tanımlar Madde 4.'de
i) A Tipi Çevre Görevlisi Belgesi: Tesis veya faaliyetlerde çevre yönetimi hizmeti konusunda çalışacak çevre mühendislerine veya çevre görevlisi eğitimini almadan sınavda başarılı olan çevre yönetimi hizmeti konusunda çalışacak en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmuş kişilere verilecek belgeyi (AÇGB),
j) B Tipi Çevre Görevlisi Belgesi: Tesis/faaliyetlerde çevre yönetimi hizmeti, çevre izin ve lisans başvurusu yapacak veya Tebliğin 5 inci maddesi (a) bendi konularında yeterlik almış çevre danışmanlık kurum ve kuruluşlarında çalışacak, çevre konusunda en az iki yıl tecrübeli, çevre görevlisi eğitimini almış, sınavda başarılı olan en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmuş kişilere veya çevre yönetimi hizmeti, çevre izin ve lisans başvurusu yapacak çevre konusunda en az iki yıl tecrübeli, çevre görevlisi eğitimini almış, sınavda başarılı olan çevre mühendislerine verilecek belgeyi (BÇGB),
...
ibaresi kullanılmış. Buradan anladığım A tipi fabrikalarda çevre grevlisi olarak B tipi de Çevre Danışmanlık firmalarında çalışmak için. Ayrıca A tipinde tecrübe şartı aranmamakla birlikte B tipinde en az 2 yıl demektedir. Ayrıca B tipini sanki sadece Çevre Mühendisleri verilecek. Bu kadar anlayabildim. :confused:

Ama işin ilginç tarafı yönetmelikte eğitim tebliğle belirlenir yazmakta ama tebliğ çıkmadan eğitim duyurusu yapılmakta, bunun yanında 9 kasımda eğitim planı da yapılmış ücreti de belirlenmiş durumda. illegal şekilde çevre mühendisliği yok olmakta arkadaslar..........
@tugbaco

@tugbaco

evet şuan için böyle gözüküyor.. mezun durumdaysanız ve de eğitime katılıp bitirdiğiniz takdirde A sınıfı çevre görevlisi olarak çalışabiliyosunuz..

Tanımlar Madde 4.'de
i) A Tipi Çevre Görevlisi Belgesi: Tesis veya faaliyetlerde çevre yönetimi hizmeti konusunda çalışacak çevre mühendislerine veya çevre görevlisi eğitimini almadan sınavda başarılı olan çevre yönetimi hizmeti konusunda çalışacak en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmuş kişilere verilecek belgeyi (AÇGB),
j) B Tipi Çevre Görevlisi Belgesi: Tesis/faaliyetlerde çevre yönetimi hizmeti, çevre izin ve lisans başvurusu yapacak veya Tebliğin 5 inci maddesi (a) bendi konularında yeterlik almış çevre danışmanlık kurum ve kuruluşlarında çalışacak, çevre konusunda en az iki yıl tecrübeli, çevre görevlisi eğitimini almış, sınavda başarılı olan en az dört yıllık yükseköğretim kurumlarının mühendislik, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olmuş kişilere veya çevre yönetimi hizmeti, çevre izin ve lisans başvurusu yapacak çevre konusunda en az iki yıl tecrübeli, çevre görevlisi eğitimini almış, sınavda başarılı olan çevre mühendislerine verilecek belgeyi (BÇGB),
...
ibaresi kullanılmış. Buradan anladığım A tipi fabrikalarda çevre grevlisi olarak B tipi de Çevre Danışmanlık firmalarında çalışmak için. Ayrıca A tipinde tecrübe şartı aranmamakla birlikte B tipinde en az 2 yıl demektedir. Ayrıca B tipini sanki sadece Çevre Mühendisleri verilecek. Bu kadar anlayabildim.

Ama işin ilginç tarafı yönetmelikte eğitim tebliğle belirlenir yazmakta ama tebliğ çıkmadan eğitim duyurusu yapılmakta, bunun yanında 9 kasımda eğitim planı da yapılmış ücreti de belirlenmiş durumda. illegal şekilde çevre mühendisliği yok olmakta arkadaslar..........
bu alıntı Tarık arkadasımızdan

Çevre mühendisi yim yeni mezunum ozaman Asınıfı cevre gorevlısı belgesı ne sahıp olabılırım sınava gırmeme gerek yok benım ama fızık kımya okusaydım sınava gırmelıydım... bu tebliğden bunu anladım ve -veya onemlı ayrıntılar

kafası karışık olan sadece biz değil.. bu tebliği hazırlayanlarda aynı durumda.. ne yapmaya çalıştıklarının farkında bile değiller.. bir şeyler yazıp çiziyorlar kendilerince.. ve oyunculara ihtiyaçları var.. şahsen ben şu berlirsizlik aşamasında ve itiraz aşamasında eğitime katılmayacağım..ki zaten listeyi incelerseniz katılan çevre mühendisi arkadaşlarımız sayısı fazlaca..

Tepkimizin arkasında durup birsüre daha beklemekte fayda görüyorum..