• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Şantiyede kadın mühendis

buketkarabas

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çalışmıyor
Merhabalar,
Mezun olalı 21 ay oldu, mezun olur olmaz memleketime dönmem gerekti ve burada bir endüstriyel atık su arıtma tesisinin arıtma problemlerini gidermek için çalıştım yaklaşık 4 ay kadar. O işi tamamladık ve firma yeni bir iş alamadığı için işsiz kaldım. Ocak ayından beri kendi şehrimde yüksek lisans yapmaktayım. Dün yeni kurulacak bir arıtma tesisi işi için işverenle telefonda görüştüm. Bana "Şantiyede kadın mühendis çalıştırmamız mümkün değil." denildi. Dünden beri öfkemden ne yapacağımı bilemiyorum.
Lisans dönemim boyunca muazzam bir eğitim aldık. Günlerce gecelerce uykusuz kalıp projeler hazırladık. Son sınıfta ilk dönem baştan sona bir içme suyu arıtma tesisi ve 2. dönem de yine baştan sona bir atık su arıtma tesisi inşa ettik. Maliyet hesapları, hidrolik profiller, enerji kullanımı... en ince ayrıntısına kadar. Ama şimdi "kadın" olduğum için gerçek hayatta bir tesis kurulumunda yer almam "mümkün" değilmiş!
İşimi gerçekten seviyorum ve tam tamına bu işi yapmak istiyorum. İlerde akademik kariyer yapacak olsam bile sahayı görmüş bir akademisyen olmak ve ona göre mühendis yetiştirmek istiyorum. Bu konuyu açma amacım, tesis kurulumunda yer almış kadın meslektaşlarımın tavsiyelerini dinlemek ve geçirdikleri süreçleri anlatmalarını istememdir. Şimdiden çok teşekkürler. İyi çalışmalar

arkadaşlar şantiyede kadın çalıştırmam diyenleri herkes hor görüyor. Tamam doğru bir yaklaşım değil de bunun sebebi her zaman kadın olmuyor. Şantiye dediğiniz yer seviyenin en düşük olduğu yerdir. her türlü sapıklık, taciz edici hareketlere maruz kalabileceğiniz gibi ortak seyyar tuvaletler vb ortamlar kullanmanız gerekebiliyor. Haliyle kadınlar HAKLI OLARAK bu durumdan rahatsız olup işten ayrılıyor