Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şantiyelerde toz kontrolü

Konu, 'ARŞİV' kısmında Serhat Güler tarafından paylaşıldı.

 1. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  arkadaşlar şantiyelerde gördüğüm bir uygunsuzluğu hem çevre mühendisi hem de iş güvenliği uzmanı olarak çözüm bulmak istiyorum.
  şantiyede çalışan arkadaşlarım bilirler yerlere döşenen taşlar veya bims tarzı tuğlalar imalat aşamasında spiralle kesiliyor. bu kesim esnasında aşırı derecede toz ortaya çıkıyor. sorunda bu noktada ortaya çıkıyor. kesim yapılan alanda çalışan diğer işçilerde maske yok. dolayısıyla çok fazla toza maruz kalıyorlar ve isyan ediyorlar. ıslak kesim yaptırsak makinanın elektrik hattını sürekli kontrol etmenin yanında her zaman ıslak kesim mümkün olmuyor. kesim işini dışarıda yaptırmak istesek imalat yerine olan uzaklığı gözönüne alındığında doğal olarak uygulanamıyor. tabi bu durum çevre boyutunu da gündeme getiriyor. bu konuda sağlıklı bir fikri olan arkadaşım varsa bizi de bilgilendirirse memnun olurum. benim aklıma pek bir önlem gelmedi.
   
 2. Kadir Ünal

  Kadir Ünal CMNet Üyesi

  Çalışma sahanız veya konumunuz bu konuda önemli etken. Bizimde kumlama işleminde aşırı tozla alakalı sıkıntımız var. Tek bula bildiğimiz çözüm toza sebebiyet veren işlerin çalışma saatlerini diğer işlerden ayrı tutmak. Çok iyi bir çözüm olduğu söylenemez elbette ama başka bir çözüm üretilene kadar böyle devam etmek durumundayız.
   
 3. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Kesim yapilan volgeyi diger calismalardan ayirabilirsiniz. Mermer kesim islemleri icin ben boyle yapmistim. Kesim yapilan yere giris yasakti.
   
 4. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Cebri havalandırma/emiş sistemi kullanabilirsiniz.Seyyar olarak satılabiliyor.Elektrik süpürgesi gibi birşeyDirekt kaynağına ağzını getirerek yayılmasını engelliyor.Ayrıca maske kullandırılmasında fayda var.
   
 5. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  Kesim yapılan bölgeyi diğer çalışma alanlarından ayırma şansımız olmuyor. ne yaparsak yapalım mutlaka başka birileri iş için orada bulunuyor. özellikle işlerin yetişmesi gerektiği zamanlarda zaten bu durumun önüne geçemiyorsunuz. Tuğba hanım bahsettiğiniz sistemi nereden inceleyebilirim? örnek verebileceğiniz döküman, site vs. gibi bişey varsa daha uygun olur.
   
 6. Mystogan

  Mystogan CMNet Üyesi

  Merhabalar,

  Lokal havalandırma olsada maske şart. çünkü lokal havalandırma da kendi başına bir çözüm değil, tam yüz filtreli maskeler var ( itfaiyeci, polislerin kullandığı tarzlardan bahsediyorum). Eğer filtrelerini uygun seçerseniz fiyat biraz daha cazip olabiliyor. Koruma derecesi de daha uygun oluyor. Lokal havalandırmaları bulunduğununz ile göre değişebilir, ama bu işi yapan (mühendislik hesabı, granül çapına göre çekim gücü önemli) bir havalandırmacı bulmalısınız ve iyi bir meblağ çıkabilir. Fotoğraf durum için çok önemli, taşınır inşaat şantiyesiyse bu havalandırma nasıl olur, başka bir üretim tesisi ise durum değişir. Bunun idrakı açısından biraz daha bilgi olsaydı daha da yardımcı olurdum.
   
 7. Serhat Güler

  Serhat Güler CMNet Üyesi

  ben çektiğim resimlerden bakayım bulabilirsem yüklerim daha net canlanır kafanızda.
   
 8. Tuğba Coşkun

  Tuğba Coşkun CMNet Üyesi

  Önceden firmalarımdan birinde kullanılmaktaydı.Bunun için kısa bir araştırma yeterli olur,ama önerebileceğim döküman site vb. yok.
   
  Serhat Güler bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...