• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Şantiyelerde toz kontrolü

Serhat Güler

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar şantiyelerde gördüğüm bir uygunsuzluğu hem çevre mühendisi hem de iş güvenliği uzmanı olarak çözüm bulmak istiyorum.
şantiyede çalışan arkadaşlarım bilirler yerlere döşenen taşlar veya bims tarzı tuğlalar imalat aşamasında spiralle kesiliyor. bu kesim esnasında aşırı derecede toz ortaya çıkıyor. sorunda bu noktada ortaya çıkıyor. kesim yapılan alanda çalışan diğer işçilerde maske yok. dolayısıyla çok fazla toza maruz kalıyorlar ve isyan ediyorlar. ıslak kesim yaptırsak makinanın elektrik hattını sürekli kontrol etmenin yanında her zaman ıslak kesim mümkün olmuyor. kesim işini dışarıda yaptırmak istesek imalat yerine olan uzaklığı gözönüne alındığında doğal olarak uygulanamıyor. tabi bu durum çevre boyutunu da gündeme getiriyor. bu konuda sağlıklı bir fikri olan arkadaşım varsa bizi de bilgilendirirse memnun olurum. benim aklıma pek bir önlem gelmedi.

Çalışma sahanız veya konumunuz bu konuda önemli etken. Bizimde kumlama işleminde aşırı tozla alakalı sıkıntımız var. Tek bula bildiğimiz çözüm toza sebebiyet veren işlerin çalışma saatlerini diğer işlerden ayrı tutmak. Çok iyi bir çözüm olduğu söylenemez elbette ama başka bir çözüm üretilene kadar böyle devam etmek durumundayız.

Kesim yapilan volgeyi diger calismalardan ayirabilirsiniz. Mermer kesim islemleri icin ben boyle yapmistim. Kesim yapilan yere giris yasakti.

Cebri havalandırma/emiş sistemi kullanabilirsiniz.Seyyar olarak satılabiliyor.Elektrik süpürgesi gibi birşeyDirekt kaynağına ağzını getirerek yayılmasını engelliyor.Ayrıca maske kullandırılmasında fayda var.

Kesim yapılan bölgeyi diğer çalışma alanlarından ayırma şansımız olmuyor. ne yaparsak yapalım mutlaka başka birileri iş için orada bulunuyor. özellikle işlerin yetişmesi gerektiği zamanlarda zaten bu durumun önüne geçemiyorsunuz. Tuğba hanım bahsettiğiniz sistemi nereden inceleyebilirim? örnek verebileceğiniz döküman, site vs. gibi bişey varsa daha uygun olur.

Merhabalar,

Lokal havalandırma olsada maske şart. çünkü lokal havalandırma da kendi başına bir çözüm değil, tam yüz filtreli maskeler var ( itfaiyeci, polislerin kullandığı tarzlardan bahsediyorum). Eğer filtrelerini uygun seçerseniz fiyat biraz daha cazip olabiliyor. Koruma derecesi de daha uygun oluyor. Lokal havalandırmaları bulunduğununz ile göre değişebilir, ama bu işi yapan (mühendislik hesabı, granül çapına göre çekim gücü önemli) bir havalandırmacı bulmalısınız ve iyi bir meblağ çıkabilir. Fotoğraf durum için çok önemli, taşınır inşaat şantiyesiyse bu havalandırma nasıl olur, başka bir üretim tesisi ise durum değişir. Bunun idrakı açısından biraz daha bilgi olsaydı daha da yardımcı olurdum.