• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Şardon makinasından çıkan şardon tozları hakkında

Kayıt
14 Nisan 2011
Mesajlar
484
Beğeniler
326
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
#1
Arkadaşlar merhaba;

Tekstil sektöründe şardon makinalarından çıkan şardon tozlarının analizini yaptırmamız gerekiyor mu?Gerekiyorsa kanunun hangi maddesine dayanarak yaptırmamız lazım?Patronuma bilgi vermek zorundayım da o sebepten bu soruları sormaktayım. :)
 
Kayıt
14 Nisan 2011
Mesajlar
484
Beğeniler
326
Şehir
Çorlu/Tekirdağ
#3
Analiz yapılıp yapılmayacağını patronum öğrenmem istedi.İdari yaptırımı var mı acaba diye?Öğrendiğim kadarıyla İşlenmemiş Tekstil Elyafı sınıfına girmekteymiş şardon tozları.O sebepten tehlikesiz sınıfta yer almakla beraber analiz yaptırma zorunluluğu da olmuyormuş.
 
Kayıt
14 Haziran 2011
Mesajlar
88
Beğeniler
45
Şehir
İstanbul
#6
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
Konuyla ilgili olarak gördüğüm, özellikle trakya bölgesinde bu tarz atıklara yapılan analizlerde, doğal olarak, organik değerler yüksek çıktığı için 1. sınıf düzenli depolamaya dahil uygun çıkmıyor ve herhangi bir landfill sahasına atık gönderilmiyor. Bu sebeple analizi yaptırmanız size gereksiz maliyet oluşturacaktır. Ama illaki biz değerleri görmek istiyoruz derseniz bu durumda bizim çok yorum yapmamaıza gerek kalmayacak :) Bununla birlikte analiz sonucunuz her ne olursa olsun çimento fabriklarının bertaraf için verdiği fiyatlar düzenli depolama fiyatlarının altında kalacağı için direkt olarak çimento tesislerinde ekonomik çözümler bulunabilir.