Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şardon makinasından çıkan şardon tozları hakkında

Konu, 'ARŞİV' kısmında M. Hayri Cüneydi tarafından paylaşıldı.

 1. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  Tekstil sektöründe şardon makinalarından çıkan şardon tozlarının analizini yaptırmamız gerekiyor mu?Gerekiyorsa kanunun hangi maddesine dayanarak yaptırmamız lazım?Patronuma bilgi vermek zorundayım da o sebepten bu soruları sormaktayım. :)
   
 2. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Merhaba Hayri Bey,

  Analizi hangi sebepten dolayı yaptırmak istiyorsunuz?
   
 3. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Analiz yapılıp yapılmayacağını patronum öğrenmem istedi.İdari yaptırımı var mı acaba diye?Öğrendiğim kadarıyla İşlenmemiş Tekstil Elyafı sınıfına girmekteymiş şardon tozları.O sebepten tehlikesiz sınıfta yer almakla beraber analiz yaptırma zorunluluğu da olmuyormuş.
   
  Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
 4. Sedat Güven

  Sedat Güven CMNet Üyesi

  Tehlikesiz sınıfta olduğundan analize gerek yok.Ancak depolamaya gönderecekseniz analizi şart. Şardon tozlarında DOC parametresi tehlikeli atık depolama sınıfında çıkmaktadır.
  Bilginize
   
  Oğuz Dedehayır bunu beğendi.
 5. M. Hayri Cüneydi

  M. Hayri Cüneydi CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.
   
 6. Oğuz Dedehayır

  Oğuz Dedehayır CMNet Üyesi

  Konuyla ilgili olarak gördüğüm, özellikle trakya bölgesinde bu tarz atıklara yapılan analizlerde, doğal olarak, organik değerler yüksek çıktığı için 1. sınıf düzenli depolamaya dahil uygun çıkmıyor ve herhangi bir landfill sahasına atık gönderilmiyor. Bu sebeple analizi yaptırmanız size gereksiz maliyet oluşturacaktır. Ama illaki biz değerleri görmek istiyoruz derseniz bu durumda bizim çok yorum yapmamaıza gerek kalmayacak :) Bununla birlikte analiz sonucunuz her ne olursa olsun çimento fabriklarının bertaraf için verdiği fiyatlar düzenli depolama fiyatlarının altında kalacağı için direkt olarak çimento tesislerinde ekonomik çözümler bulunabilir.
   

İlginizi Çekebilir

pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...