• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Satış mühendisi

buse yıldırım

Kayıtlı Kullanıcı
aranızda satış mühendisi olarak çalışan varmı memnunmusunuz işinizden çalışma şartları ve koşulları nedir ?ilgi ve alakanız için şimdiden teşekkürler...

Satış mühendisi !! bence özel sektörün mühendisleri farklı iş kollarında çalıştırmak için uydurduğu bir pozisyon gibi geliyor. Satış yapmak için mühendis olmaya gerek yoktur. Satış yapabilmek bence bir beceri bir kabiliyettir herkes bunu yapamaz. (ben yapamıyorum mesela :D) Mühendis yaratıcı olandır, çözüm üretendir, farklı seçenekler bulup hedefe ulaşmayı sağlayandır. Satışta ise amaç sadece satmaktır. Ürünü sattıysan tamamdır nasıl olduğu pek fark etmez. İkna kabiliyetiniz varsa bu işi rahat bir şekilde yapabilirsiniz diye düşünüyorum. Satış mühendisi olarak çalışan arkadaşlarım var. Sürekli seyahat halindeler, prim usulü ve maaş usulü çalışıyorlar iyi bir gelir elde ediyorlar ama her fırsatta çok yorucu olduğundan bahsediyorlar. Sanırım bu birazda seçim meselesi..

batuhan bey peki biz çevre mühendisleri hangi sektörde üretken olabiliyoruz yaratıcı olabiliyoruz sahsen ben TAT ve GKT tesisinde çalışmaktayım ancak herşeye işveren karar vermekte fikrim bile alınmamakta enel olarak bu böyle sektörde verdikleri 1300- 1700 maaşı da boşa verdiğii düşünmekteler işverenler !! Şatış mühendisliği ile pazarlamacılıgın benzeyen yonunun oldugunu kabul edıyorum ancak aynı degil mühendis tanıtımını yaptıgı ürünün imalatından kullanımına arızasına kadar hepsini bilmelidir biliyordur buna gore satış yapıyordur ancak pazarlamacı bir takım ayrıntısız özellige göre satış yapar diye düşünüyorum..

@memo_6863 size katılıyorum maalesef mesleğimiz uygulamada okullarda anlatıldığı kadar değerli değil. Bırakın bir tesiste tam zamanlı olarak çalışmayı daha uygun ücretlerde çevre danışmanlığı hizmeti alan firmalar bile "aidat öder gibi para ödüyoruz, benim dediğim olur" yaklaşımını sergiliyor. Biz çevre mühendisleri "üretimden" çok "yönetim" konularında çalışma imkanı bulabiliyoruz. Bir makine mühendisinin satış alanında çalışmasını anlayabilirim. Tasarlar, çizer, üretir ve sizin dediğiniz gibi "yaptığı ürünün imalatından kullanımına arızasına kadar hepsini bilmelidir" ve buna göre satış yapabilir. Biz çevre mühendisleri tüm bu süreçleri yönetebilir, püf noktaları aktarabilir, yeni dizayn fikirleri verebilir, işleyişi takip edebiliriz ama doğrudan tasarlayıp üretemeyiz. (istisna durumları bunun dışında tutuyorum.) Örneğin, bir atık su arıtma tesisi yapan firmanın satış mühendisi olalım; makine mühendisi, makine ve ekipmanları tasarlayacak, inşaat mühendisi tesisi dizayn edip projeyi oluşturacak ve inşaatını yapacak ama arıtma tesisini ben satacağım. Yıllardır araba satan birini getirip bu işin başına koysak bu işi de rahatlıkla satacağı kanaatindeyim. Ben satış ve pazarlamanın gerçekten ayrı bir yetenek olduğuna inanıyorum. Gerçekten sabır ve sakinlik gerektiren bir meslek. Satış yapan arkadaşlar beni yanlış anlamasın her mühendis, mühendisliğin gerekliliklerini yerine getirmek ister ama maalesef ekonomik kaygılar ve mesleklerimize yeteri kadar değer verilmemesi bizi farklı arayışlara itti ve sektörde böyle bir pozisyon oluştu.

sizde haklısınız Batuhan bey sorun bizde veya mesleğimizde değil avrupanın en iyi mesleği arasında olan çevre mühendisliği malesef bu ülkede formalite mühendislik olarak görülmektedir yani kısacası biz değil bizi bu hale düşürenlere yazıklar olsun sizde ben haklıyız farklı noktalarda haksız olan sistem haksız olan bizi bu kadar değersizleştiren bakanlık bizi savunamayam oda vs..

Satış mühendisi ilanları çok görüyorum, iş arayan biri olarak yanaşmıyorum. Hakkında çok bilgim yok fakat birşeyin pazarlamasını, satışını yapmak benim karakterime uygun değil, zor bir iş olduğunu düşünüyorum. Bilgisi olan arkadaslar yanıtlarsa biz de bilgi edinmiş oluruz, kolay gelsin, teşekkürler....