Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sera gazı emisyon raporlama

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında hersanlioglu tarafından paylaşıldı.

 1. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  Merhaba;
  Sera Gazı Emisyonlarının Raporlamansı hakkında eğitim veren veya yakın tarihlerde bi eğitim planı vs. duyan var mı?
   
 2. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

  @hersanlioglu doğrulayıcı kuruluş için 20 Martta bir sınav yaptılar. açıklanırsa ondan sonra ancak eğitim yapabilirler. bu iş uzar yani :p
   
 3. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @lizzie ben de ona güvenerek henüz emisyon raporu hazırlamadım :) ama yavaştan başlamak gerek artık, eğitim de yok hiç bu aralar bu konuyla ilgili.
  Siz ne yaptınız?
   
 4. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

  @hersanlioglu biz yaptık :)

  daha doğrusu 2014 yılına ait yaptık.
   
 5. Merve Bayraktar

  Merve Bayraktar CMNet Üyesi

  30 Nisan'a çok kısa bir süre kaldı sistemde emisyon raporu hazırlayan var mı? Yardımcı olabilirse çok iyi olur.
  Ekteki şekilde örnek bir rapor hazırlanmış; ancak sistemde giriş yaparken bu dokümanlar sanki yetersiz kalıyor. Umarım doğrulayıcı kuruluşlar onaylanana kadar ertelenir?
  Ayrıca sistemde taslağıma girip detay diyorum, giriş yaparken biranda hata veriyor ve sayfadan atıyor. Bu şekilde sıkıntı yaşayan var mı acaba?
  :aglyrmngaa::aglyrmngaa::aglyrmngaa:
   

  Ekli Dosyalar:

 6. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @Merve Bayraktar zaten şuan raporlar doğrulanamadığı için sisteme yüklemiyoruz, doğrulandıktan sonra sisteme girilecek.
  Doğrulayıcı kuruluş da olmadığından, büyük ihtimalle ertelenecek tarih.
   
  Merve Bayraktar bunu beğendi.
 7. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Sera Gazı Emisyon Raporlarınızı sistemden hazır edebilirsiniz lakin göndermeden önce doğrulanması gerektiğinden gönderim tarihi ertelenecektir. Lakin sistem şu anda eğer onaylanmış bir izleme planınız mevcutsa rapor hazırlamanıza imkan tanımaktadır.
   
  celyagut bunu beğendi.
 8. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Bakanlık tarafından doğrulayıcı kuruluşlara yetki verilmeye başlandı mı?
   
 9. Melis Kara

  Melis Kara CMNet Üyesi

  Ekli Dosyalar:

  Cem Yılmaz bunu beğendi.
 10. mcelebi

  mcelebi CMNet Üyesi

  Eğitim olursa haber verirseniz sevinirim bende katılmak isterim geçenlerde odanın ankara da yaptığı vardı sayı tutmadığı için yapmayacaklarını söylediler
   
 11. çmmerve

  çmmerve CMNet Üyesi

  Merhaba... :) sera gazı emisyon raporu hazırlatan var mı acaba ? ( file:///C:/Users/SULTAN/Downloads/SERA%20GAZI-DO%C4%9ERULAYICI%20KURULU%C5%9ELAR%20(2).PDF ) belirtilen adresler dışında :)
   
 12. Adnan Özhan

  Adnan Özhan CMNet Üyesi

  elinde tuğla sektörü için sera gazı raporu olan varmı.bu konuda yardım edebilirmi.teşekkeürler.
   
 13. nil_ayy

  nil_ayy CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar,
  Danışmanlığını yapmış olduğum tesis haddeleme yapıyor ve yakıt miktarı 20 MW ın üzerinde olduğu için sera gazı emisyon takibini yaptırması gerek. Daha önce bu konuyla ilgili hiç bişey yapmadım. Araştırıyorum, bakıyorum. Süreç nasıl oluyor acaba ? İzlememiz gereken işleyiş nasıl oluyor?:kötü: Tecrübe sahibi kişiler konuyla ilgili bilgi verebilirlerse çok sevinirim. :)
   
 14. masteroff

  masteroff CMNet Üyesi

  Merhaba Nilay,Öncelikle tesisiniz için; 'http://www.csb.gov.tr/db/sera/editordosya/1-SGE_izleme_plani_sablonu(1).xls' linkindeki şablona göre izleme planı oluşturacaksınız. İzleme planı oluştururken tesisinizin Yönetmelik kapsamındaki faaliyeti ya da faaliyetleri için tesisin yıllık tahmini toplam emisyonlarını hesaplayıp tesis kategorisini belirleyeceksin. Eğer tesis ısıl güce göre yönetmelik kapsamında kalıyorsa, bir önceki yıl veya mevcutsa son üç yıla ait yakıt kullanım miktarına göre (emisyon faktörü kullanılarak) ortalama bir hesaplama yapabilirsin. Prosesten kaynaklanan emisyonlarda ise giren, çıkan malzemeye ait veriler ya da kütle denge yöntemi kullanılır. Prosese dayalı emisyon faktörleri için IPCC Kılavuzu'nu kullanabilirsin. Tesisin kategorisi belirlendikten sonra tesise uygun olan izleme yöntemine karar verilir. İzleme yöntemleri; hesaplama veya ölçüm temelli yöntem (Kademeye dayanan) ve asgari yöntem (Kademeye dayanmayan) olarak ikiye ayrılır. Tesiste, kademeye dayanmayan (asgarî yöntem) yöntemin uygulanabilmesine yönelik koşullar İ&R Tebliği Madde 20 uyarınca belirlenir. Asgarî yöntemin kullanabilmesi için işletmenin belli koşulları sağlaması gerekmektedir.(İ&R Tebliği) Hesaplama temelli ve ölçüm temelli yöntemlerden hangisinin tesise daha uygun olacağının belirlenmesi işletmeye bırakılmıştır. Ölçüm temelli yöntemin uygulanabilmesi için tesiste sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin (SEÖS) bulunması gerekmektedir.hesaplama temelli yöntem ve ölçüm temelli yöntem birleştirilerek de kullanılabilir. Tesisindeki mevcut kaynak akışlarını belirleyip uygun yöntem veya yöntemlere göre sera gazı emisyonlarını izleme planına dahil edeceksin. Örnek yöntemlerin detaylı anlatımı için http://www.csb.gov.tr/db/sera/editordosya/izleme_plani_kilavuzu_v1.pdf klavuzdan faydalanabilirsin.

  Yukarıda izleme planı oluşturmasını basitçe özetlemeye çalıştım. Oluşturduğun izleme planını Bakanlığa sunacaksın. Bu arada Yönetmeliğe göre İşletme, izleme planını sera gazı emisyonlarının ilk izlenmeye başladığı tarihten en az 6 ay önce onaylanmak üzere Bakanlığa göndermek zorundadır. (Madde 6-(3)) Bakanlık izleme planını inceleyip onaylarsa belirlenen tarihte sera gazlarını plana göre izlemeye başlayacaksın. Bir yıl boyunca plana göre sera gazlarını izledikten sonra sonuçları rapor haline getirip onaylayıcı kuruluşa onaylatıp Nisan sonuna kadar yine Bakanlığa sunacaksın. Özetle bu şekilde umarım işine yarar. Kolay gelsin.
   
  oknt bunu beğendi.
 15. Engin Bircan

  Engin Bircan CMNet Üyesi

  çmmerve bunu beğendi.
 16. lizzie

  lizzie CMNet Üyesi

  Arkadaşlar 1 adam/gün başına verilecek fiyat Bakanlık tarafından belirlendi mi ? Asgari fiyat listesinde bulamadım da
   
 17. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar emisyon raporlarının doğrulanması işi bu ayın sonunda bitiyor, süreci tamamlayan arkadaşlar var mı
   
 18. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @cilgincevreci süreç bakanlık tarafından uzatılıyor.
  (Doğrulayıcı kuruluş ile sözleşme imzalanması haziran sonuna kadar, doğrulanmış raporun bakanlığa sunulması ekime kadar.)
   
  lizzie ve cilgincevreci bunu beğendi.
 19. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  peki bunla alakalı bir resmi açıklama var mı? Bilgi kaynağı bakanlık yetkilileri mi?
   
 20. hersanlioglu

  hersanlioglu CMNet Üyesi

  @cilgincevreci Henüz resmi bi duyuru/açıklama yok. fakat hem yetkili doğrulayıcı kuruluşlar hem de bakanlıktan aldığımız bilgi bu.
  büyük ihtimalle süre sonunda (30nisan) duyuru yapılır.
   
  lizzie ve cilgincevreci bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları
TMGD.JPG
Arkadaşlar kolay gelsin, tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı için yönetmelik yürürlüğe girmiş ve arkadaşım bu çıktıyı verdi. Gaziantep'de belgeyi almak isteyenler bana ulaşsın,arkadaşım eğitim...