Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Sera gazlarının takibi hakkında yönetmelik kapsamında izleme planı şablonu yayımlandı

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Tolga Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Sera Gazlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında İzleme Planı Şablonu http://www.csb.gov.tr/projeler/iklim/index.php?Sayfa=duyurudetay&Id=19326 adresinde yayınlandı şablondan anlaşılan yakında tebliğinde çıkacağı. Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında hazırlanacak olan izleme planına ilişkin şablon için tıklayınız. İzleme Planı Şablonunda yer alan yeşil kutulardaki formüllerin silinmemesi ve İzleme Planı Şablonu dosyası indirildikten sonra MSExcel ile açılarak makro fonksiyonlarının çalıştırılması gerekmektedir. İzleme planı şablonuna ilişkin hususları iklim@csb.gov.tr e-posta adresine, mesajın konu kısmına "izleme planı şablonu" yazarak gönderebilirsiniz. Söz konusu izleme planı şablonu bilgilendirme amaçlı olup, "Sera Gazı Emisyonlarının İzlenmesi ve Raporlanması Hakkında Tebliğ"in yayımlanmasının ardından kullanıma açılacak olan web tabanlı sistem üzerinden doldurularak Bakanlığa gönderilecektir.

  Arkadaşlar beklediğimiz tebliğde bugün resmi gazete de yayınlandı. Hayırlı uğurlu olsun http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2014/07/20140722.htm
   
 2. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Yayınlanan şablondan kafam daha da çok karışmıştı, umarım bu tebliğle bakanlık ne yapmamız gerektiğini daha açık bir şekilde ifade etmiştir.
   
 3. Nilgün Yalçın

  Nilgün Yalçın CMNet Üyesi

  Gül Can bunu beğendi.
 4. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  İnşallah Pınar Hanım. Ne istediklerini, nasıl istediklerini net ve açık söylesinler bizde yapalım.
   
 5. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Arkadaşlar,
  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden böyle bir yazı gelmiştir: Çevre Bakanlığı ile yaptığım görüşmeye göre bütün firmaların sektörlerine göre veri ihtiyaç tablolarını doldurup göndermesi gerekiyormuş,
  Bilginize...


  Türkiye Sektör Meclisleri Saygıdeğer Üyeleri,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen ekli yazıda; İklim Değişikliği ve Hava Yönetimi Koordinasyon Kurulu’nun son toplantısında; yine ekte yer alan karar tutanağına atıfta bulunularak sera gazı emisyon projeksiyonlarının, sektörel azaltım potansiyellerinin ve maliyet analizlerinin tespit edilmesi amacıyla “Türkiye’nin İklim Değişikliği Ulusal Bildirimlerinin Hazırlanması Projesi” çalışmalarına başlanmasının karara bağlandığı bildirilmektedir.


  Yazıda devamla, Proje kapsamında yapılacak çalışmaların uluslararası iklim müzakereleri kapsamında ülkemizin menfaatleri açısından önem arz ettiği ayrıca vurgulanmış olup, sera gazı emisyon projeksiyonlarının ülkemiz koşullarını yansıtmasının ve gerçekçi olmasının ancak doğru ve güvenilir verilerin temin edilebilmesiyle mümkün olacağı da tekrar hatırlatılmıştır.


  Bu kapsamda aşağıdaki linkte yer alan uygun tabloların Sektör görüşü oluşturulacak şekilde doldurulup Birliğimize iletilmesi gerekmektedir.

  Firma bazında aktarılacak veriler Meclis Danışmanları, Birliğimiz uzmanları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkileri nezdinde yapılacak analizler kapsamında Sektör bazında derlenerek Bakanlığa iletileceği için söz konusu çalışmanın en geç 23 Temmuz 2014 tarihine kadar Birliğimize email yolluyla iletilmesini diler, saygılarımı sunarım.
   

  Ekli Dosyalar:

  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 6. Pınar Pelit Demir

  Pınar Pelit Demir CMNet Üyesi

  Aynen öyle Tolga Bey,yine bir sürü kavram kargaşası var çözebilsek iyiydi. Bununla ilgili çalışması olan arkadaşlar yok mu acaba bize yol gösterseler?:kötü:
   
 7. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Arkadaşlar tabloları dolduran var mı?
   
 8. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Tebliğ Fazlasıyla detaylı olmuş, incelemek ve anlamak için bir süre lazım,lakin; bu izleme raporlarını hazırlayan, bunu sizin yerinize yapan firmalarda, azımsanmayacak kadar çok.
   
 9. Burçin Birinç

  Burçin Birinç CMNet Üyesi

  Çevre danışmanlığınızı yaptığımız firmalara doldurmaları gereken kısımları gönderdik, yani şuanda tabloları doldurma aşamasındayız.
   
 10. Nilgün Yalçın

  Nilgün Yalçın CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Sera Gazı Emisyonlarının İzleme Planı hazırlanması ile ilgili İstanbul Ticaret Odasında toplantı yapılcaktır. Bilgilerinize.


  AdıSERA GAZI EMİSYONLARI (SGE) İZLEME PLANI HAZIRLANMASINA YÖNELİK BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
  YeriODAKULE TOPLANTI SALONU
  Başlangıç Tarihi / Saati08.08.2014 / 09:30
  Bitiş Tarihi / Saati08.08.2014 / 17:00
  Açıklama
  SGE Takibi Hakkında Yönetmelik'e göre tesisin toplam anma ısıl gücü 20 MW ve üzeriyse veya Ekte yer alan faaliyet kategorileri içinde yer alıyorsa 30 Eylül 2014'e kadar; SGE'ye ait ilk izleme planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na
  iletilmelidir. Bakanlığın web sitesinde bilgi amaçlı izleme planı şablonu yer almaktadır. Tebliğ yayınlandıktan sonra web üzerinden veri girişi yapılacaktır.
   
  Merve Uluç ve H. Mustafa Pekçetin bunu beğendi.
 11. H. Mustafa Pekçetin

  H. Mustafa Pekçetin CMNet Üyesi

  Nilgün Hanım ufak bir düzeltme yapmak istiyorum. Seminer Sanayi Odası tarafından verilmektedir. https://eoda.iso.org.tr/Seminer/SeminerListesi
  Bilgilendrimeniz için teşekkürler..
   
  Pınar Pelit Demir bunu beğendi.
 12. realastala

  realastala CMNet Üyesi

 13. Batuhan Aşcı

  Batuhan Aşcı CMNet Üyesi

  Her şeyin ayrıntılı olarak açıklandığı ilk kılavuz sanırım :) :)
  Hazırlayanların eline sağlık.
   
 14. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  realastala bunu beğendi.
 15. Tolga Gül

  Tolga Gül CMNet Üyesi

  Elektronik bildirim sistemi ne alemde arkadaşlar? Açıldı mı bilgisi olan var mı?
   
 16. Özge Gökmen

  Özge Gökmen CMNet Üyesi

  Merhabalar; Bakanlık firmalarımıza haftaya açılacağı ile ilgili bilgi verdi.

  Bilgilerinize.
   
  Tolga Gül ve Melih Coşar bunu beğendi.
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bakalım izleme planları yetişecek mi ?
   
 18. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Bakanlık önceden yayınladığı excel formatında olan izleme şablonunu, revize ederek online sisteme taşımış.Önümüzdeki hafta yayınlayacaklar,sistem görüntüsünü paylaşıyorum.
   

  Ekli Dosyalar:

  • 123.jpg
   123.jpg
   Boyut:
   162,5 KB
   Okunma:
   133
  Melih Coşar bunu beğendi.
 19. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Teşekkürler, Beklenilenin dışında olmuş
   
 20. nesliy

  nesliy CMNet Üyesi

  arkadaşlar izleme planını firma kendi mi hazırlayacak yoksa dışarıdan bir firmaya da hazırlatabilir mi?
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?