Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Seveso Bildirimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında moonege tarafından paylaşıldı.

 1. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Seveso bildiriminde doğal gazıda bildireceğim. Hangi kısımdan eklemem gerekiyor? Miktarı neye göre belirlemeliyim?
   
 2. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  okudum ama işin çıkından çıkamadım doğal gaz miktarı bizde aylık bazda belirleniyor.
   
 3. yıllık kullanım miktarı girmeniz gerekiyor.
   
 4. CK*

  CK* CMNet Üyesi

  Tesiste en fazla ne kadar bulundurduğunuzu belirtmeniz gerekiyor. Artış veya azalış durumunda, seveso kategoriniz değişebilir. Bu nedenle bildirimini yaptığınız miktarlarda değişiklik söz konusu olursa bildiriminizi güncellemeniz gerekiyor.
   
 5. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  Söylediğiniz doğru benim bildiğim de o şekilde ama çevre il bu konuda derki (depolama yok) boru hattının işletme içersinde kalan kısmında bir noktadaki anlık max miktar girilecek. İşte bu noktada karışıyor herşey.
   
 6. CK*

  CK* CMNet Üyesi

  Bir noktadaki anlık maksimum miktar nasıl girilebilir bilemiyorum :) ancak depolama, dolum, vs. yoksa tesis içerisindeki tüm boru hacmini girmeniz gerekir ki sadece bu miktarla seveso kapsamına girmezsiniz diye tahmin ediyorum. Tabi ki bu boru hattı içerisinde bulunan doğal gaz miktarına bağlı olarak değişir.. Siz yine de bu şekilde bildiriminizi yapın.. Kolay gelsin... Bu arada bahsettiğiniz hangi il acaba?
   
 7. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  İzmir Çevre İl :)
   
 8. CK*

  CK* CMNet Üyesi

  Boru hattının bir noktasındaki maksimum ya da minimum miktar risk ifade edecek bir miktar değildir. Zira boru hattının uzunluğuna ya da hacmine bağlı olarak toplam miktar değişiklik gösterir. Bu nedenle siz tesis sınırları içerisindeki toplam doğal gaz miktarını esas alarak bildirim yaparsanız daha doğru yapmış olursunuz.. Kolay gelsin...
   
 9. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  Sanırım dediğiniz gibi yapmak en doğrusu olacak teşekkür ederim.
   
 10. bir noktada anlık maks. diye bir noktada mesela buhar kazanında kullanımı da olabilir hangi nokta olacakmış.
   
 11. CK*

  CK* CMNet Üyesi

  Sevesonun konusu tesis içerisinde rastgele seçilen bir noktadaki tehlikeli madde miktarı değildir, tesis bünyesinde bulunan ve olası bir kazada tehlike oluşturacak madde miktarı ve alınan önlemler önemlidir. Lütfen bu şekilde değerlendirin...
   
 12. onu biliyorum ancak bana saçma gelen bir noktada kullanılan demeleri buhar kazanı olan işletmeler de var doğalgaz ile çalışıyor. şunu demeleri gerekirdi ortalama tesis genelinde bir değerlendirme yapılması ki şu an çalıştığım yerde bu sorunu çözmek için ben de il çevre ile konuştuğumda genel bir değerlendirme yapmamı istemişlerdi sorunu çözdük.
   
 13. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  Zaten sorun herkesin farklı cevap vermesinden kaynaklanıyor. Depolanan miktarlarda bir sorun yok problemi doğalgaz gibi transfer olan maddelerde yaşıyoruz. Son bir soru diye doğal gazı hangi maddenin altından gireceğiz doğal gaz dediğimde 4 farklı madde çıkıyorda.
   
 14. doğalgazı aldığınız firmadan msds isteyip cas numarasını girmeyi denediniz mi
   
 15. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Seveso bildiriminde yapmanız gereken depolanan max. bulundurduğunuz hacmi girmenizdir. Benim görüşmelerim sonucunda ve aldığım bilgiler doğrultusunda örn; elinizde bir tank mevcut ancak siz bunun 1/3 ünü dolu tutsanız da, tankın hacmi üzerinden beyan yapmanız gerekmektedir.
  Adlandırılmış listelerde başlığı altında bildirmeniz, tankın toplam hacmi üzerinden bildirimini yapmalısınız.

  (Sıvılaştırılmış çok kolay alevlenir gazlar (LPG dahil) ve doğalgaz)
   
 16. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  MSDS i almaya çalışıyorum. Cevaplarınız için teşekkürler.
   
 17. moonege

  moonege CMNet Üyesi

  Herkese Günaydın,

  Doğalgazı seveso bildiriminde gösterebilmem için aldığım MSDS formu ekte gibidir. Formda da görüldüğü gibi içeriğe bağlı ayrıntılar gözükmektedir. Bakanlıktan Ayşe Pınar Aklan'a sorduğumda ise forma göre içerik C1 ağırlıklı çıktığı için bu yönde bir seçeneği seçmem gerektiği konusunda oldu. Fakat sisteme girip tehlikeli madde ekle seçeneğinden arama yaptığımda ise birden fazla seçenek çıkmaktadır. Bu durumda kendim için en uygun seçeneği nasıl belirleyeceğim?
   

  Ekli Dosyalar:

 18. Aşkınkotan

  Aşkınkotan CMNet Üyesi

  DOĞALGAZIN TESİS İÇERİSİNDE DEPOLAMASI VARSA SEVESO BEYANI YAPABİLİRSİNİZ EGERKİ HATTAN ÇEKİYORSANIZ BUNUN İÇİN SEVESO BEYANI YAPMANIZA GEREK YOK DİYE BİLİYORUM.
   
 19. cevreci_gokhan

  cevreci_gokhan CMNet Üyesi

  Aşkın Bey e katılıyorum
  Madde 3
  İstisnalar
  2) Tehlikeli maddelerin tesis sınırları dışında, pompalama istasyonları da dahil bir boru hattıyla taşınmasına, uygulanmaz.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları