Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Seveso Bildirimi

Konu, 'ARŞİV' kısmında mustafaTuremen tarafından paylaşıldı.

 1. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  Mehaba arkadaşlar seveso bildirimin nasıl yapıldığı konusunda bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
   
 2. Okan Öztürk

  Okan Öztürk CMNet Üyesi

  Çevre izin ve lisansları ile ilgili sekmeye ulaşıp önce bir site içinde araştırsanız???
   
  Seda Güney bunu beğendi.
 3. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  Araştırdım. Bazı kimyasalları girdim tehlikeli olarak gözüküyor. Bazıları ise tehlikeli olarak sistemde gözükmüyor. MSDS' lerini inceledim kimyasal tehlikeli sınıfına giriyo. bunları nasıl yaparız bu konuda bilgi gerekli
   
 4. cas numaralarını girdiniz mi
   
 5. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  cas numaralarını denemedim. msds formunda cas numaralarını bulabilirim değil mi?
   
 6. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  teşekkür ederim yardımlarınız için en kısa sürede deneyecem
   
 7. rica ederim. bilgi verirseniz sevinirim
   
 8. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  ben deneyim sonucunu size bildiririm.
   
 9. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  başka bir konuda daha sorum olacak :D bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum yine
   
 10. mustafaTuremen

  mustafaTuremen CMNet Üyesi

  bir süt fabrikası olan tesisimiz yakıt olarak kömür kullanıyor kömürü biriktirdiği alanda rüzgardan dolayı toz oluşuyor. kömürün biriktirildiği alanı değerlendirieceğimiz bir yönetmelik varmı bilginiz varmı?
  Toprak kirliliği
  Yeraltı Su kirliliğinden başka herhangi bir yönetmelik gereğince değerlendirmeye tabi tutmam gereklimi bilginiz varmı? yardımcı olursanız memnun olurum
   
 11. sanayi kaynaklı hava kirliliği de olabilir sonuçta ortada toz var ama üzerini kapattığınızda sorun ortadan kalkar
   
 12. erman

  erman CMNet Üyesi

  Merhaba,

  Seveso ile ilgili bir problemle karşılaştım. CAS no'ları aynı olan iki farklı kimyasal var elimizde. Örneğin biri A maddesi, diğeri ise içerisine belli miktarda farklı kimyasallar karıştırılmış B maddesi. Fakat CAS no'ları aynı. Miktarlar arasında da büyük fark var biri 100 ton ise biri 10 ton.
  Tesiste ayrı şekilde depolanıyor. Bakanlık ile irtibata geçemiyorum,telefona bakan olmuyor. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

  Bir de tüm kimyasalları sisteme girecek miyiz ? Bizim elimizde olan kimyasal 10 farklı kalem ise bunların 8'i sistemde yok.En basit örneği Magnezyum oksit gibi. Bunları hep yeni kimyasal olarak mı eklemek durumundayız ?

  Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.
   
 13. Fosfornaya

  Fosfornaya CMNet Üyesi

  Okan Öztürk ve alix bunu beğendi.
 14. Okan Öztürk

  Okan Öztürk CMNet Üyesi

  Genel kriter bilindiği üzere cas numaralarıdır, eğer kimyasalların içerisinde birden fazla cas numarasına sahip tehlikeli maddeler varsa müstahzar olarak girebiliyormusnuz ona bir bakın... özellikleri yazarsınız
   
 15. erman

  erman CMNet Üyesi

  Aynı cas numaralı birden fazla madde varsa ? İlginç bir durum !
   
  Okan Öztürk bunu beğendi.
 16. aslihanca

  aslihanca CMNet Üyesi

  Merhabalar arkadaşlar

  İş Güvenliği Uzmanıyım ve kozmetik sektöründe bir müşterim var. Saç Şekillendiricileri, parfüm ve deodorant vb. gibi ürünlerin üretimini yapıyorlar. Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü yönetmeliği gereğince SEVESO sistemine yönetmeliğin ekinde verilen madde miktarlarını girmemiz gerekiyor. Yönetmeliğin ekli listesinde bölüm 2 kısmında çok kolay alevlenebilir ve kolay alevenebilir maddelerinde sisteme girilmesi gerektiği bildirilmiş. Dedorant R12 çok kolay alevlenebilir bir madde, parfümse R11 kolay alevlenebilir madde ve ürün yüksek miktarda ürün stoklarımız oluyor. Bu durumda parfüm ve deodorantları da sisteme girmem gerekiyor mu?

  Gerekli ise deodorantların yönetmeliğin Ek1 Bölüm 2 Not 3 de verilen aşağıdaki tanımının hangisine uygun olduğu konusunda fikriniz var mı?
  Not3

  (c)Çok kolay alevlenir gazlar ve sıvılar:

  1.0 oC'nin altında, parlama noktasına ve normal basınç altında 35 oC’ye eşit ya da daha düşük kaynama noktasına (ya da bir kaynama aralığının bulunması durumunda kaynamanın başladığı sıcaklık) sahip olan sıvı madde ve müstahzarlar (risk tanımı R12)

  2.OOrtam sıcaklığı ve basıncında havayla temas halinde alevlenebilir gaz veya süper kritik halde bulunan gazlar (risk tanımı R12)

  3.KKaynama noktalarının üzerindeki bir sıcaklıkta bulundurulan, alevlenir veya kolay alevlenir sıvı maddeler ve müstahzarlar.
   
 17. erman

  erman CMNet Üyesi

  Sistem girişlerinizi MSDS formları yardımı ile yapabilirsiniz. Burada CAS No ve ya EC No'lar bulunmaktadır. Bu kodları ile maddeleri girdiğinizde sistemde kayıtlı bir madde ise R sınıflarını sistem kendisi karşınıza çıkarıyor ve miktar girişlerine geçiyorsunuz.
   
 18. aslihanca

  aslihanca CMNet Üyesi

  MSDS lerde R12 yazıyor sisteme R12 olarak giriyorum ancak Not3 de yukarıda belirttiğim seçenekleri de soruyor MSDS lerde böyle bilgi yok. Bu bilgiyi sisteme girmediğim zamanda maddenin indekslerini hesaplamıyor.
   
 19. Buket Ayas

  Buket Ayas CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Ben seveso bildirimi yapmak istiyorum ama ilk defa yapıcam nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum. örnek vericek olursam elimde 'Q16 liquid gres' dında bir yağ bulunmakta. Msdsine baktığımda herhangi bir cas numarası yok. bileşimlerinde, naftenik, parafinik hidrokarbon zinciri
  Aşınmayı engelleyi maddeler
  pas önleyici katkılar
  petroleum gases, liquefied yazmakta. Ben bildirim yaparken kullanılan sıvının ismine göremi içerisinde bulunanlar için tek tek mı bildirmem gerekiyor?
   
  bll_2081 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?