• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Seveso

radres

Kayıtlı Kullanıcı
önceki sene seveso müracaatı yapıp kapsam dışı yazısı aldıgımız tesisle ilğili olarak tekrar bildirim yapılması gerekiyormu teşekkürler

Kullandığınız kimyasalların miktarında( tesiste bulunma ) görünür bir değişim olduysa güncellemek gerekir.

akaryakıt istasyonuydu zaten sanırım ilk alınan yazıymış bakanlıkla görüşmüştük ozaman her şey aynı sanırım ozaman gerek yoktur teşekkürler

bildirim yükümlülüğü neye göre belirleniyor byük end. kaza kontrolü hakkında yönetmelikteki maddeleri içeren mi depolayan mı kullanan mı

bu linkler eski sanırım giriş yapamıyorum

@Kenan Atalar

Peki bu miktarlar 2012 yılına ait mi olacak. Yıl içinde kullanılan tüm kimyasal miktarı mı girilecek? Bir de şubat ayı içinde mi girmek zorundayız bu rakamları yönetmelikten tam anlayamadım..

henüz çalışma yapıyorum bukonuda net bi bilgim yok benim de bu yüzden sordum. Sistemin nasıl işlediğini anlamaya çalışıorum hala ben de

@Dilan Seycan
Çevre Bilgi Sistemine giriş yaptıktan sonra firma işlemleri> firma bilgileri' ne giriyorsunuz. Alt sağ kısımda ek uygulama başvuru formunu indirip çıktısını alıp seveso bildirim sistemini işaretleyip tesis yetkilisine imzalattıktan sonra bağlı bulunduğunuz İl Çevre Müdürlüğüne iletiniz. Birkaç gün sonra sistemde görüntüleniyor zaten.

@esra aşıklı

Esra hanım 2012 yılına ait miktarlar girlmeyecek. yönetmelikte adlandırılmış ve adlandırılmamış kimyasallardan tesiste bulunabilecek anlık maksimum miktarları girilebilcek. bunu örnekle açıklamak gerekirse diyelimki tesisinizde 3 adet 20 tonluk lpg tankınız bulunmaktadır. bunların 1 tanesinin arıza durumunda kullanılmak üzere yedekte olduğunu varsyalım ve tesiste lpg geldiği zaman en fazla 2 tank doldurulduğunu varsayalım. o zman 40 ton anlık maksimum kapasiteniz bulunmaktadır. bu 40 ton lpg ister günlük tüketilsin isterse 2 yılda tüketilsin sürenin bir önemi yok. yıl içerisinde toplamda kaç sefere doldurulup boşlatıldığının bi önemi yok. önemli olan anlık bulunabilecek maksimum miktardır. bu miktar ise 40 tondur, umarım açıklayabilmişimdir. :)

Arkadaşlar ben sveso beyanını yaptım. Beyan sonucunda işletmemiz sistem tarafından alt seviyeli kuruluş olarak belirlendi. Bu nedenle BEKÖP (büyük endüstriyel kaza önleme politikası) hazırlamam gerekiyor. Yönetmelik istenen bilgiler çok detaylıca bunun için bakanlığında yayımlamış olduğu bazı dökümanlar mevcut. anca BEKÖP formatını göremedim elinde hazırlanmış bir BEKÖP örneği olan var mı?

@Adem Taş
çok teşekkür ederim sanırım anladım:) ama bu konuyla ilgili ayrıntılı bir bilgi bulamadım hiç bi yerde il müdürlüğü de pek yardımcı olmadı yani anca bu yolla öğrenebilirdim. tekrar teşekkür ederim:) İyi Çalışmalar

@esra aşıklı
sveso bildirimleri hakkında il müdürlükleri ilgilenmiyor aslında. bakanlıkta seveo birimi var yapılan bütün bildirimler ve yüklenen dosyalar onlar tarafından incelenip değerlendirliyor.
konuyla ilgili soracağınız detaylıca şeyler olursa bakanlık seveso birimini aşağıdaki numaralardan arayabilrisiniz :)
0312 586 31 81-83-84-85 / 0312 586 32 53