Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Şevkinin kırılması..maaşı alamamak..

Konu, 'ARŞİV' kısmında Gül Can tarafından paylaşıldı.

 1. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Merhabalar Sevgili Meslektaşlarım..Bu siteyi öğrencilik yıllarımdan beri takip ediyorum..Daha çok okuyucu olarak katılıyorum..Bugünlerde canımı sıkan bir mesele var ve bunu sizlerle paylaşmak istedim..Geçtiğimiz dönem mezun olmuş çiçeği burnunda yeni bir mezunum..mezun olduğum aydan itibaren iş bulmalıyım telaşesiyle kendimi yiyip bitirdim..Ucundan,kenarından bir şekilde iş hayatına atılmak Çevre Mühendisi iş bulamaz önyargısını çevremdeki insanlara kanıtlamak istiyordum..Gel zaman git zaman bir danışmanlık firmasına kabul edildim, çok ta araştırmaya fırsatım olmadan paldır küldür işe başladım..Ancak durumlar umduğum gibi gitmedi..Disiplinden uzak bir şirketmiş ellerinde doğru düzgün tesisleri yoktu ve şu aylar itibariyle ellerindekilerde sözleşmeleri birer birer fesh edip 2013 yılında bizimle çalışmayacakalarını belirttiler..Zaten Çevre Görevlisi olarak girmeme rağmen bana atanan bir tesis yoktu..3 aydır burda çalışıyorum ama tecrübe adına hiç birşey öğrenemedim üstelik maaşlarımı da alamadım sadece çok az bir miktarını alabildim..Gerekçe olarak ta işlerin kötü gittiğini bu ay toparlayacaklarını söyleyip duruyorlardı..Ve artık sabrım taşmaya başlayacaktı ki geçen akşam patronum telefonda onu görüşmek istediğimi söylediğim zaman beni azarladı..Bu olaydan sonra kesinlikle çıkmaya karar verdim..Sizlerinde fikrinizi almak istiyorum , zaten mesleki anlamda bana bir şey veremeyen bir şirkette daha fazla kalmamın bir anlamı yok değil mi?? Bir de maaşlarımı almak konusunda izlenebilecek en uygun yol nedir sizce?? Bana neler tavsiye edebilirsiniz?? Şimdiden Teşekkürler..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Merhabalar,

  Öncelikle tabi ki kalmayın diyorum. Peki sigortanız yatıyor muydu? Durumu SSK 'ya bildirin onlar her türlü yardımda bulunacaklardır sizlere..
   
 3. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Evet yatıyor..Hatta işe girerken maaşım üzerinden yatırılacağı söylenmişti fakat asgari ücret üzerinden yatırıyorlar..Bunu belirttiğimde bir hata olmuş deyip geçiştirildi..Sigortadan bilgi aldım, şikayet etmem durumunda yüklü bir ceza alma ihtimalleri varmış..Ama bunu yapmayı istediğimden pek emin değilim :)
   
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Neden yapmayasın? Onlar sana gereken değeri verdi mi? Hem o cezayı öderler hemde maaşını. O maaşı alamasam bile şikayet ederdim ben olsam..
   
 5. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Fatih Bey zaten ben bu şirkette çalıştığıma bin pişman oldum..En son yaşadığım azarlama olayı hepten sinirimi bozdu..Mümkünse içerde kalmış maaşlarımı en kısa yoldan alıp onları kendi hallerine bırakmak istiyorum..İlk işimde böyle hayal kırıklığına uğramak yeterince canımı sıktı malesef :(
   
 6. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Maaşla ilgili bir tartışma daha yapmıştık sitede. Onu aratırsanız size faydası olacaktır.. Ama yanlarına bırakmayın böyle firmaların..
   
 7. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Peki Fatih Bey, ilginize teşekkürler..Kolay Gelsin
   
 8. Zehra Doğan

  Zehra Doğan CMNet Üyesi

  Fatih Bey'e katılıyorum, yanlarına bırakmamalısınız çünkü bugün siz çıkarsınız başka bir meslektaşınız o işe girer ve aynı mağduriyetleri o yaşar...Ben kendi adıma mesleğe ilk adımlarını atan hiçbir meslektaşımın bu şekilde hevesinin kırılmasının ve hakkının yenmesini istemem. Ki içerde kalan paranızı da siz işten ayrıldıktan sonra da vermezler...
   
 9. WalkMan

  WalkMan CMNet Üyesi

  Öncelikle geçmiş olsun.
  Öncelikle kesinlikle işten çıkmak istiyorsanız buna kararınızı verin. Kafanızda olayı bitirin yani, kalsam mı çıksam mı diye düşünmeyin. Devam edecekseniz edebilirsiniz, çıkacaksanız çıkabilirsiniz ancak kararınızı mutlaka verin.
  Sonra patronunuzla telefonda değil, iş günü mümkünse oturup birebir konuşun. Kararlı bir şekilde işten ayrılacağınızı sebepleriyle birlikte bildirebilirsiniz. İş Kanununa göre 4 hafta önce yanılmıyorsam haber vermeniz gerekiyor. Dilekçeyi de hazırlayıp kendisine imzalatabilirsiniz. Maaşların da toplu olarak işten çıkış tarihinde yatmasını isteyip aksi takdirde konuyu SSK ile çözmeniz gerekeceğini ve bu durumda şirketin yaptığı yanlış uygulamaların da onların başını ağrıtacağını ve böyle bir şeyi istemediğinizi de belirtebilirsiniz.
  Şimdi çıkmam gerekiyor, seri bir şekilde yazdım kusura bakmayın.
  İyi şanslar dilerim.
   
 10. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Türk halkı hakkını aramadığı için zaten bu hallere sürekli olarak düşüyoruz. Şikayet etmediğiniz sürece siz, arkadaşlarınız, çocuklarınız vs bu duruma düşerse hiç ama hiç üzülmeyelim çünkü hak aramamakla zaten herşeyi hak ediyoruz.


  Saygılar ve Sevgilerle ;)
   
  Tuğçe Kökbaş bunu beğendi.
 11. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Evet bu konuda kesinlikle haklısınız..Durumu sakin bir şekilde çözmeye çalışacağım, Zaten işler olması gerektiği gibi gitmezse gerekli yerlere başvurmaya kararlıyım..Yalnızca bir bayan olarak ''Hem suçlu , hem güçlü'' patronumla daha fazla muhattap olmaktan kaçınıyorum..Başlıkta da belirttiğim gibi bu tarz olaylar insanın şevkini kaçırıyor..Ama her olay bir tecrübe ;)

  İlginiz için teşekkürler..

  Önceleri kalsam mı çıksam mı diye ikilemde kaldığım doğrudur, fakat bahsettiğim telefon görüşmesinden sonra kesin çıkmaya karar verdim..Tabiki bu durumu kendisiyle yüzyüze görüşmek istedim ,zaten o akşam da onu iş yerine gelip gelmeyeceğini kendisiyle görüşmek istediğimi belirtmek için aramıştım (genelde ofise pek gelmez) ki kabaca bir tavırla karşılaştım..Herhangi bir sözleşme imzalamadığım için istediğim zaman dilekçemi verip işten çıkabilirim diye biliyorum..Bu doğru değil mi? Zaten şuanda istifa dilekçem masamda imzalı bir şekilde onu bekliyor..Bundan sonraki yolumu onun tutum ve davranışları belirleyecek ;)
  İlginiz için teşekkürler :)
   
 12. Erkan Karakaya

  Erkan Karakaya CMNet Üyesi

  profesyonel davranmak gerekir, böyle bir sıkıntı varsa açıkça çık ve söyle hiçte kusuruna bakmasınlar iş hayatı bu, çalıştığın ayların maaşlarınıda vermek zorundalar, babanın hayrına çalışmadın açıkçası
   
 13. Tuğçe Kökbaş

  Tuğçe Kökbaş CMNet Üyesi

  Bence yapmalısın. Bazen insanlar hakederler böyle şeyleri. Direk 170' i araman yeterli. Sen bir şey yapmazsın başka bir meslektaşımız da bir şey yapmaz. Sonuç ne olur biliyor musun. Çevre mühendisi diye birşey de kalmaz.

  Zaten fesih süresini beklemeden işten çıkma hakkına sahipsin. Sözleşme konusuna gelince ssk nın başlamasıyla senin ve işverenin iş kanununun hükümlerinin yerine getirilmesi zorunludur. İstifa dilekçesi derken o dilekçede ne yazıyordu o çok önemli.

  İçeride kalmış maaşlarını alırsın hem de söke söke. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 170' i ara. Faydasını göreceksin. Denetim ekibi zetn işyerine gider ve gerekli evrakları ister. Mesela ssk dökümlerini, maaşın ücret dekontları.... gibi. Onun dışında işveren 20 gün ödememe hakkına sahiptir. Fakat haklı bir gerekçesi var ise. Bu 20 gün geçtiğinde ise banka mevduat faiz oranlarına göre zamlı alırsın.
   
  gülay ve Gökhan Berker Akbıyık bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...