• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık belgesi hakkında

oructut

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü
Merhabalar; tüzel kişilik kazanmış, ancak daha üretime geçmiş parseli olmayan bir organize sanayi bölgesi, sıfır atık belge başvurusu yapmalı mıdır?

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
oructutÜstadım Merhaba,

Öncelikle şu bilgiyi hatırlatmakta fayda var; sıfır atık belgesi idari ofislerden kaynaklı oluşacak atıklar için alınır.

Sıfır Atık Yönetmeliğine göre ÇED Yönetmeliğinin ek-1 ve ek-2 kapsamına giren sanayi tesisleri temel seviye sıfır atık belgesi alması gerekir. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlükleri kendi içerisinde bulunan bütün firmaları kapsayacak şekilde temel seviye sıfır atık belgesi almak zorundadır Ancak organize sanayi bölgesinde bulunan firmaların sıfır atık belgesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sıfır atık belgesi almak isteyen firmalar sistemi kurarak belge alabilirler.

Yine şu bilgiyi hatırlatalım; ilk defa geçici faaliyet belgesi alacak firmalarda sıfır atık belgesi aranmaz ama sıfır atık sisteminin kurulu olması gerekir.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
oructutÜstadım, yeni kurulan OSB olduğu için il çevre müdürlüğü tarafından herhangi bir idari yaptırım uygulanmaz. Siz idari ofis olarak sıfır atık sistemini kurduktan sonra başvuru yapabilirsiniz. Sıfır Atık Yönetmeliğinde OSB ile ilgili ifadeler aşağıda yer almaktadır;

Organize sanayi bölgeleri ve havalimanlarının yükümlülükleri

MADDE 11 –
(1) Organize sanayi bölgesi yönetimleri ve havalimanı/terminal işletmecileri 10 uncu maddede verilen yükümlülüklere ilave olarak;

a) Sınırları içerisinde sıfır atık yönetim sisteminin planlanması, kurulması, uygulanması ve izlenmesine yönelik gerekli koordinasyon ve işbirliğini sağlamakla,

b) Sıfır atık yönetim sistemine geçiş süreci de dahil olmak üzere, mevcut atık yönetim hizmetlerinin sıfır atık yönetim sistemine entegre edilmesine yönelik planlama yapmakla, sınırları içerisindeki tüm kurum, kuruluş ve işletmelerin bu plana uymasını sağlamakla,

yükümlüdür.

(2) Organize sanayi bölgeleri ve havalimanları tarafından sorumluluk alanlarına göre atık toplama ve taşıma sistemleri oluşturulurken Bakanlıkça hazırlanan kılavuzlar esas alınır.

Sıfır atık belgesi alma yükümlülüğü

MADDE 16 –
(1) Sıfır atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü EK-1 listedeki yerler, 17 nci maddede tanımlanan süreç doğrultusunda temel seviyede sıfır atık belgesi almak zorundadır. Diğer yerler ise talep etmeleri halinde temel seviyede belge almak için müracaatta bulunabilir.

2) (Değişik:RG-9/10/2021-31623) Temel seviyede sıfır atık belgesine sahip yerlerden; il belediyeleri ve nüfusu elli binin üzerindeki ilçe belediyeleri, organize sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, havalimanları, limanlar, 250 oda ve üstü konaklama kapasiteli işletmeler, zincir marketler ile üniversiteler gümüş, altın veya platin sıfır atık belgesini almakla yükümlüdür. Temel seviyede sıfır atık belgesine sahip diğer yerler ise talep etmeleri halinde gümüş, altın ve platin sıfır atık belgesi için başvuruda bulunabilirler.

4) İçerisinde birden fazla kurum, kuruluş ve işletme barındıran ve ortak bir yönetimi olan bina ve yerleşkelere, içerisindeki tüm kurum, kuruluş ve işletmeleri kapsayacak şekilde seviyesine uygun tek bir sıfır atık belgesi düzenlenir. Ancak, organize sanayi bölgeleri ile havalimanları içerisindeki kurum, kuruluş ve işletmeler talep etmeleri halinde ayrıca münferit belge müracaatında bulunabilirler.

OSB'lerde büyük ihtimalle Belediyeler gibi idari binalar ve genel olmak üzere iki tane temel seviye sıfır atık başvurusu yapacaklar.