• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık bilgi sistemi

ozden.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar merhaba, ECBS uygulamalarına Sıfır Atık Bilgi Sistemi eklendi. Henüz yönetmelik yürürlüğe girmeden bu uygulamayı firmalarında kullanan veri girişi yapanlar var mıdır? Yapmalı mıyız?

Fatih Bey, aynı yazı bize de ulaştı TOSB tarafından :)
Fakat sistemi incelediğimizde sanki bu işlemi tosbun yapması gerekiyor gibi :) fakat sıkıntı firmaların yapabileceği bir işlem olarak sistemi düzenlememişler.
Yönetmelik çıkmadan daha firmalardan bunları istemeleri gerçekten çok saçma :)

Arkadaşlar ;
Sistemde TOPLANAN ATIK kısmına 2018 de çıkmış olduğumuz atıkların her birini TEK TEK İRSALİYE İRSALİYE girilmesi ve sisteme o irsaliyelerin yüklenmesi gerekiyormuş. İl müdürlüğü yetkilileri ile konuştum. Sistem Atık yönetim uygulamasındaki gibi kümülatif istemiyor. Tek tek tarih tarih istiyor. Hatta aynı tarihte iki yada üç farklı çıkış varsa bile onları da ayrı ayrı yüklemelisiniz dedi. Bu da orta düzey bir işletme için bile yüzlerce irsaliye yüklenmesi anlamına geliyor. SIFIR ATIK mail adresine mail attım. Bu sorunu açıkladım. Bakalım ne diyecekler ..

Böyle bir saçmalık olabilir mi yahu, bir ton işimiz gücümüz var bir de bunlarla mı uğraşacağız? Benim çalıştığım firma çok büyük ve 3 vardiya düzeninde çalışıyor, sürekli atık gönderimi yapıyoruz. Çok fazla iş yükü hepimiz için. İyice şaşırdılar...

Memura bunu sordum, bunu yapabilecek ne altyapı ne de personel var, belki yüzlerce atık çıkışı var. Danışman olunca da bu şekilde bir sürü tesis olacak dedim. Sistem bunu istiyor , bizim elimizden bir şey gelmiyor dedi. Bence bu iş patlar. Hayatta şubat sonuna yetişmez. Ya süre uzatımı olacak yada sisteme güncelleme gelip tek seferde toplam gireceğiz.

@DEMET AKMAN Bence de öyle bir şeyler olacak, olmalı. Herbirinin tek tek girilmesi ve hatta irsaliye fotoğraflarının yüklenmesi bana çok saçma geliyor. O kadar belgeyi oturup didik didik inceleyecekler sanki, bakmayacaklar bile.

ARKADAŞLAR MERHABA,

Biraz önce Sıfır Atık Şube Müdürü HÜLYA ÇAKIR ile görüştüm. Bizde belediye ile sözleşmesi olan Ambalaj Atığı Toplama Ayırma tesisiyiz bunu da kendisine ifade ettim ve sıfır atık bilgi sistemi kurup kurmamamız gerektiği ile ilgili olarak soru yönelttim. Hayır hayır bu kesinlikle sizinle ilgili değil dedi. Ancak tesisin kurumsal bir ana binası varsa orada yapılacak işlemler için sisteme giriş yapabilir dedi yerleştirilen ekipmanlar vs. tarzında. Bir kaç kişi böyle arayıp teyit alırsa durumu netleştirmiş oluruz.

Arkadaşlar Merhaba,
Geçen gün tesisimize çevre ve şehircilik bakanlığından geldiler bende sıfır atık sistemine giriş yapıp yapmayacağımız sorusunu yönelttim cevap olarak da bu girişin bizimle ilgili olmadığını söylediler.

Arkadaşlar Merhaba;

Benim çalıştığım tesiste AMBALAJ ATIĞI TOPLAMA AYIRMA TESİSİ. belediye ile çalışmamız yok. Az önce bende çevre ve şehircilik bakanlığını aradım. Bana da söylenen sizi ilgilendiren bir sistem değil, Şube Müdürünün bize verdiği cevaba göre söylüyorum dedi görüştüğüm kişi.

Fatih Bey ECBSde uygulamayı kendiniz mi eklediniz. yoksa otomatik çıktımı. Bize herhangi bir yazı gelmedi. Uygulama da pasif konumda görünüyor.

@Demet Akman Demet Hanım,
Hangi ildeki memurla görüştünüz acaba.
Söylediğiniz gibi yapmamız için hiçbir iş yapmamız gerekiyor. Ne beyan ne plan yenilemesi ne çevre izni ne başka birşey.
Bunlar gerçekten iyice şaşırdılar.

Vallahi ne yaptıkları hakkında kendilerinin de bişey bildiği yok.
Bir firmaya 3 kere EKÖK yazısı gönderilir mi hemde eski tarihli ? !

Size TOSB Tarafından gönderilen yazı aslında il müdürlüğünün TOSB binasında oluşan atıklar için kurdurmak istediği sıfır atık programı ile ilgili. TOSB da bu yazıyı sanki size bilgi kendileri tarafından verilmesi gerekirmiş gibi sizlerle paylaşmış.

@Kenan Atalar Hayır sıfır atığa ne zaman başladığı önemli bundan öncekileri tek tek taramak yerine toplam kg tutanak halinde hazırlayıp karşılıklı imzalarsanız daha kolay olur. Biz öyle yaptık.

arkadaşlar bu sıfır atık projesi kapsamında kamu kurumlarında çevre mühendislerine de görev verilecek mi? yoksa kamu kurumları kendi içlerinde görevlendirecekleri memurlar ile mi yapacak bu işlemleri?

merhaba,il müdürlüğünü aradım . tat firmasıyız ve belediyeler ile sözleşmemiz var bizimde. siz daha başlamayacaksınız öncelik kamu kurumları gi
bi yerler dediler.

yazı yazmadığımız için şimdiden başlarsanız erken başlamış olursunuz dediler.

merhaba, kamu kurumlarıyla bizzat sıfır atıkla çalışan biri olarak söylüyorum. en azından şimdilik bir memuru görevlendirmişler onun e devleti ile işlem yapılıyor.