• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık bilgi sistemi

ozden.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
-
Arkadaşlar merhaba, ECBS uygulamalarına Sıfır Atık Bilgi Sistemi eklendi. Henüz yönetmelik yürürlüğe girmeden bu uygulamayı firmalarında kullanan veri girişi yapanlar var mıdır? Yapmalı mıyız?

Sisteme giriş yaptım bilgileri doldurdum kaydet tuşuna basmadan bekliyorum. İzmir İl Çevre ile görüştüm. Kesin olan hiç bir şey söylemediler. Sadece her ay giriş yapmam gerektiğinden emin. Kağıt karton atmıyoruz ofislerden, kırpıp ürettiğimiz malzemenin kutularında destek için kullanıyoruz. Sadece evsel çıkıyor onun girişini yapmam gerekiyor sanırım. Ofis çalışan sayımız 50 kişi. 2020 içinde kesin bir şey söylemedi. Çok saçma her zaman ki gibi yaptıkları iş.

Arkadaşlar,
25-28 Şubat tarihlerinde düzenlenen Atık Yönetimi Zirvesi'nde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Envanter ve Eğitim Şube Müdürü Hülya Çakır başta olmak üzere sektörden çeşitli kişilerle temas kurdum.

Sıfır Atık Bilgi Sistemi hala geliştirilme aşamasında ve yakın zamanda bazı detaylar sistemde daha net şekilde açıklanacak. Mesela koridor uzunluğu 1 kat için ortalama uzunluk olarak girilecek. Yıllık oluşan atık miktarına -sadece sıfır atık projesinin uygulandığı binadan kaynaklı olmak üzere- tehlikeli, tehlikesiz tüm atıklar dahil edilecek (Yıllık oluşan atık miktarına sadece ambalaj atıklarının yazılması gerektiğine dair açıklama yapan İl Müdürlüğü olmuştu). Raporlamalar bu sistem üzerinden aylık olarak yapılacak ve sistemde beyan edilen bilgiler üzerinden belgelendirme yapılacak.

Çevre İl Müdürlükleri'nde de yanlış anlaşılmalar mevcut; sıfır atık projesini uygulamaya koymayan kurumlar için sisteme veri girişi söz konusu değil. Eğer biz sıfır atık projesini uygulamaya başladık diyorsanız o zaman veri girişi yapmanız gerekiyor.

Yönetmelik hala taslak halinde, yönetmelikteki hiçbir şeyin aynı kalacağının garantisi yok. Mevcut görüşler dikkate alınarak taslak yönetmeliğin revizesi sonrasında, ikinci kez görüşe açılma durumu da söz konusu olabilir.

Benim yorumum, Sıfır Atık Projesi'ni uygulamak yönetmelik çıkana kadar isteğe bağlı bir durum. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'nden gelen yazılara, yönetmeliğin çıkmasının ardından uygulamaya geçileceği bilgisinin verilmesinde sakınca görmüyorum.

bende bir zirveden anladığım yoruları yapayım
Çalışan sayısı girilirken tüm çalışan sayısının girileceğini belirtti. Çünkü tüm personel yemek yediği için tüm personelden kaynaklı yemek atıkları oluşabileceğini belirtti
Koridor uzunluğundaki amaç koyulacak kutuların büyüklüğünü ve çalışan kişi sayısına bağlı olarakta miktarını belirlemek için
Geçici depolama sıfır atık için oluşturulan yerin resmi yüklenecek

Evet katılıyorum, birkaç ekleme yapayım. Sıfır Atık Projesinin uygulanacağı yerdeki tüm personel sayısı girilecek. Yemek atıkları için yemekhane olup olmadığı bilgisi girilmesi gerekiyor zaten. Sadece geçici depolama alanının değil, diğer ekipmanların da fotoğrafı çekilip sisteme yüklenecek.

Arkadaşlar bu sistem için şuan için kesin birsey soyleyecek yok mu? Bazı yorumlar da sadece ofis kısmı alınacak diyor, bazı arkadaşlar işletme geneli diye bahsediyor. Bu olayda neyi örnek almamız lazım.

Mümkünse işletme geneli alınmalı, eğer bazı kısımlarda uygulanması mümkün değilse o kısımlar hariç tutulabilir.

Kocaeli bölgesi için bakanlıktan aldıkları bilgilere göre ofis ve idari kısım dahil edilecektir şeklinde bir bilgi verebilirim.

merhabalar sevgili arkadaşlar,
ben sıfır atıkla alakalı okullarda sunum yapmayı düşünüyorum.Örnek sunumları olanlar varsa paylasım yapabilir misiniz?Sunumun yanı sıra çocuklarda bilincin artmasına yönelik uygulamalar yapılabılır mi?Fikirlerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar

Asude Hanım Merhaba, uygulama olarak kısa süreli olacak şekilde tiyatro yapabilirsiniz. Örnek veriyorum; 4 adet kutu yerleştirirsiniz ve hangi atık hangi kutuya atılması gerekli. Kutularda atık biriktirdikten sonra ne yapılmalı gibi olabilir. Her zaman uygulamalı anlatım tekniği daha iyi olur.

Asude Hanım Merhaba ,

İstanbul İl Çevre Müdürlüğü sitesindeki sunum size yardımcı olabilir .
Linkini
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
şöyle paylaşayım.
Buradan yararlanabilirsiniz:)

Ekli dosyalar

• sifir-atik-eg-t-m-sunumu-20190118094321.pptx
    21.9 MB · Görüntüleme: 59
Şafak Bey merhaba, ben danışmanlığını yaptığım yazlık siteler için sıfır atık uygulamasını eçbs üzerinden ekledim ancak atık anlamında henüz bi bilgi girmedim. Sizin çalışmanız oldu mu acaba bu konuda

Merhaba ,

Kesinlikle haklısınız. Ancak bu durumda sadece bu şekilde garipseyip kalıyoruz. Çevre Mühendisi atamalarının rakamları çok komik derecede kalıyor. Sorunuzun cevabı da gerçekten gariplik var evet. Değişmesini umarak ve bizi temsil eden mecraların katkılarını umarak devam ediyoruz ...