• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık projesi

Şeref Sayın

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
İpekyolu Belediyesi / VAN
Sitede olmayan bir konu açtık. Sıfır atık projesiyle ilgili çalışma yürüten arkadaşlar var mı?

Kastettiğiniz şey tam olarak bu mu bilmiyorum ama isim benzerliğinden bir bilgilendirme yapmış olayım :)
Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği "Sofrada Sıfır Artık" adında bir proje ile israf ve tüketim alışkanlıkları konusunda eğitimler vermektedir. Konu ile alakalı link şudur;
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Sofrada Sıfır Artık.png
    Sofrada Sıfır Artık.png
    7.6 KB · Görüntüleme: 205
Kısmen ilgisi olmakla beraber söz ettiğim proje Bakanlığın kamu kuruluşlarından başlatarak yaygınlaştırmak istediği, atıkların gerek geri dönüşümle, gerek kompost ve diğer işlemlerle, atığın kaynaktan hemen işlenebilirliğini sağlayabilmek. Atık derken elbette evsel atıkları, belediye atıklarını kast ediyorum.

Kurum-kuruluş nufüsları işletmelerin çalışan sayıları ve avm ile otellerin ziyaretçi sayılarının verilerini derledik. Lakin bunun yöntemi ne olacak nasıl bir perspektif ortaya koyacaklar bilmiyoruz.

Merhaba arkadaşlar,
Sıfır atık projesi ile ilgilenen arkadaşlar çalışmalara başladınız mı ne durumda ilerleme alabiliyor musunuz?

Bakanlığın talimatları doğrultusunda ilerliyoruz. Çalışan sayısı, öğrenci sayısı gibi birtakım verileri aldılar, geçen bir toplantı olacaktı Ankara'da iş yoğunluğu ve personel eksikliğinden dolayı katılım sağlanamayacaktır diyerek cevaplamıştık, son durum nedir, bilmemekle beraber pek önemli olduğunu da düşünmüyoruz. En azından şimdilik..

52 bin liralık ekonomik değer oluşturulmuş. iyi para.

bakalım ne kadar zamanda? ne yapılacak?

Türkiye’nin İlk Süper Kentini İTÜ Projelendirdi!

İTÜ’den bir ekip Eskişehir Odunpazarı İlçesi
Kocakır mevkiinde “sıfır
enerji, sıfır atık ve kendi kendine yeten,
ihtiyacını kendi üreten ekolojik şehir” tasarladı.

Rektör Karaca: Türkiye için
örnek bir proje…
Rektör Prof. Dr. Mehmet Karaca, “Mimarlık
Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin
Yılmaz ile Şehir ve Bölge Planlama
çalışmalar yaptık. Kampüslerimize çeşitli
dönüşüm üniteleri yerleştirdik. Yağmur
suyunun kazanımı için peyzaj tasarımlarında
geçirimli yüzey uygulamaları yapıldı.
Kampüsümüzü adeta doğal park
haline getirdik. Biyolojik çeşitliliği destekleyen
ve çevre kalitesi yüksek bir kampüs
olmanın devamlılığı için bölgesel iklime
uygun bitkiler kullanarak çeşitliği artırdık.
Kampüs içindeki araç trafiğini mümkün
olduğunca bu alanlardan uzak tutabilmek
adına yeni güzergâh tasarımları yaptık.
Toplu otoparklar oluşturduk ve İTÜ Trafik
Kuralları’nı hayata geçirdik. Elektrikli araç
kullanımını teşvik edecek uygulamalar
yaptık.”
İTÜ’nün projesi 23 Nisan 2016 tarihinde
EXPO 2016 Antalya’da Tarih, Biyo-çeşitlilik,
Sürdürülebilirlik ve Yeşil Şehirler
temasında örnek proje olarak sunuldu.
Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet
Ocakçı ve ekibinin üstlendiği proje ülkemiz
için örnek teşkil ediyor.“ dedi. Proje
ekibini tebrik eden Karaca şöyle devam
etti: “İklim değişikliğiyle mücadele için bu
tür projeler ile alınan önlemlerin artması
lazım. Türkiye bu konuda öncü pozisyona
gelebilir. Biz aslında 3 yıldır Mimarlık
Fakültemizin de önemli desteğiyle “İTÜ
Yeşil Kampüs” projesinde küçük ölçekte
de olsa benzer uygulamalar yapıyoruz.
Sürdürülebilir yaşam kültürünün kazandırılması,
ekolojik ve kendine özgü kimliği
olan estetik değeri olan bir kampüs
oluşturulması; engelsiz, güvenli, 24 saat
yaşayan bir kampüs ortamının hazırlanması
noktasında ilerliyoruz. Mesela,
Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi’nde etkin
bir kampüs olmak ve geri dönüşüm
bilincini herkese kazandırmak amacı ile

@eyavuz
bakanlıkta kullanılan atık konteynerlarından ilinizdeki kamu kurumlarına yaptırmaya başladınız mı acaba?
Bizden ilimizdeki çevre il müd. bakanlığa yapılan kontynrlardan yaptırmamızı istedi 4 kamu kurumuna yapıyoruz ve uygulanmaya başlayacak.Bunun yanında diğer kamu kurumlarının da nüfuslarını derleyeceğiz.Diğer iller nasıl çalışıyor ne aşamada merak ettim.

peki bende bir başka soru sormak isterim bu sistemden çıkan gübre veya kompost nerede kullanılacak eğer park bahçe veya tarla gibi yerlerde kullanılacak ise öncesinde ısıl işlem uygulamak gerekmez mi neden diye bunu söylüyorum diyorsanız biyogaz tesisleri ve solucan gübresi(hem mamayı hemde çıkan ürünü) temelinde gübre işleme veya organik işleme olan sistemlerden çıkanı kullanılmadan önce ısıl işlemden geçirilmesi lazım diyor yönetmelik,eğer bakanlık ısıl işlem uygulamadan kullanıyorsa burada bir problem var çünkü tarım bakanlığı ısıl işlem yapmak zorundasın diyor.

Her tür kompost tesisi tarım bakanlığı yönetmeliğine mi bağlı? Çevre bakanlığı?

Tarımda (bahçe vs hariç) kullanılma şartı mı?

Çevre bakanlığı maliyet analizi vermemiş galiba, parasını verip ısıl işlemi yaptırır. Kaça mal olduğu önemli değil mi?

Valla hocam benim bildiğim eğer arazide kullanacaksan öncelikle tarım bakanlığın değerleri var onu sağlayıp onay/lisans alman lazım,bu yüzden çevre bakanlığın bir bağlayıcılığı olduğunu düşünmüyorum. Mesela 250 kg/st lik solucan gübresi için ısıl işlem maliyeti 25.000 tl fakat benim burada bir türlü anlamadığım nokta AB bu işlemi bizden başkasında istemiyor.Sadece bize dayattı bu uygulamayı,mantık olarak düşünürsek 70 derece ısıda yararlı olan her şey bozulup gidecek.tuhaf bi uygulama ,eskiden sadece mamaya ısıl işlem vardı şimdi hem girdiye hem çıktıya getirmek istiyorlar.

Arkadaşlar bu konuda bende bir şey söylemek istiyorum. Şimdi Ülkemizde başaramadığımız-yapamadığımız ne varsa ona fantastik isimler bularak hedef saptırırız. Mesela; "TRAFİK CANAVARI". Tapu gibi "Atık Yönetimi Yönetmeliğimiz" var ama uygulayamıyoruz. Diğer spesifik yönetmeliklerde aynı kaderi paylaşıyor tabi. Dolayısıyla böyle yeni isimler bularak (sıfır atık, eksi 1 atık, uçan-kaçan atık gibi) Amerikayı yeniden keşfediyoruz. Hatta bakanlıkta bununla ilgili Sıfır atık şube müdürlüğü kurulmuş. Atık yönetimi hiyerarşisinin 1. basamağı kaynağında atık oluşturma, oluşanıda geri kazan. bunun bugünkü adı "sıfır atık" sadece. Neyse arkadaşlar yinede bizim için pozitif gelişmeler bunlar. adı ne olursa olsun bizlerin işine yarar. yeni mühendis arkadaşlarımıza iş olanağı çıkar buradan. sıfır mıfır biz bunu kendi lehimize kullanalım derim. bu projede görev alacak teknik personel mutlaka ÇEVRE MÜHENDİSLERİ olmalı. belediyelerde ve diğer kurumlarda alakasız kişileri işin başına koyarlarsa zaten bu projeye inanmadıklarını gösterecektir. yani bu SIFIR atık işi bizim işimiz. ÇEVRE GÖREVLİSİ DE OLMAZ BU İŞTE. ODA YETKİLİLERİMİZ BU KONU İLE ALAKALI BAKANLIĞA TELKİNDE BULUNMALI. sağlıcakla kalınız.

Gidip görme imkanımız olmadığı için, internette yer alan kompost tesislerinin Nasıl ve ne kadar aktif çalıştığını bilemiyoruz.

İstanbul'daki tesis ısıl işlem yapıyor mu? kompostu yeşil alanlarda kullanıyorlar herhalde.

Edirne Belediyesi yeni bir tesis kurmuş. Önceki yıllarda yapılan kompost tesisi çalıştırılmadan otopark olarak kullanılmış. seksenli yıllarda Batı ülkelerindeki tesislere özenip bizde de kompost tesisi yapılmaya başlanmış anlaşılan, AMA düzgün fizibilite planları yapılmadan ve yerel şartlar gözönüne alınmadan, geçmişe dönük bilgi ve sorunlar da ilginç :

Halkapınar/Çiğli ve Eskiizmir-Uzundere Kompost Tesisleri Örneği

Yapılan hesaplamalarda, 17 ton kompostun işletmeye maliyeti 5950 TL/ton (1.5.1985 tarihinde) olarak bulunmuştur. 17 ton kompostun aynı tarihteki İzmir piyasa satış fiyatı ise 8000.- TL/ton olarak belirlenmiştir.

Prof. Dr. Ertuğrul ERDİN

Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü

"TRAFİK CANAVARI" : Medyanın dikkat çekmek için kullandığı ifade değilmi? Canavar somut değildir herhalde.

Edirne Belediyesi

Sitede bakıyorum, halk atıklarını ayrı topluyor gibi. En azından çoğunluk ama kapıcılar çöpleri karışık atıyor gibi, eğitim yok herhalde, belediye de neden karışık atık geliyor diye dert etmiyor olsa gerek

Kimin tesisi daha iyi tartışması yaşanmış :

Edirne Belediyesi tarafından yaptırılan çöp arıtma, depolama tesisleri 10 milyon liraya mal edilirken, aynı tesisin Manisa’da 110 milyon liraya, Çorum’da 70 milyon liraya, Balıkesir’de 85 milyon liraya mal edildiğini belirten Belediye Başkanı Gürkan, aynı tesislerin bu kadar farklı fiyatlara mal olmasının mutlaka incelenmesi gerektiğini belirtti.

hocam yaşadığım bir olay anlatayım ve şu zihniyet gelmedikçe bence değişmez bu, almanyanın lübeck şehirde arkadaşımın yanına gittim.Kendisi orada yüksek lisans yapıyordu ve öğrenci yurdu yani ev gibi bir alman bizim eleman ve bir lübnanlı vardı.Lübnanlı evsel atığını plastik atık toplama kutusuna attı diye bu alman geldi evsel atığı aldı çöpten elemanın odasının ortasına koydu ve dedi sen bu çöpü buraya atılmayacağını bilmeyecek kadar eğitimsiz misin işte bence temel neden eğitim bizde yeterli çevre eğitimi verilmiyor.

ÖZET
Yüksek Lisans Tezi
FARKLI ISIL TEKNİKLERİ UYGULANMIŞ SOLUCAN GÜBRESİNİN KALİTE PARAMETRELERİNİN BELİRLENMESİ
Didem BORAN
Ankara Üniversitesi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Toprak Anabilim Dalı
Danışman: Prof. Dr. Ayten NAMLI
Solucan gübresini farklı ısıl işlemlere tabi tutmak kimyasal özelliklerinde çok dikkate değer değişiklik yapmazken mikrobiyal ve biyokimyasal özelliklerinde önemli etki yaratmaktadır.

@Mustafa Bolat

Diyelim eğitim verdik (yıllardır kapı kapı eğitimler, tiyatrolar, bisiklete binmeler, vs vs )adam nereye atacak ambalaj atıklarını sizce en yakın kumbaraya (varsa..) taşır mı o atıkları yoksa çöp kutusu yanına mı bırakırlar..