• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Sıfır atık revize taslağı görüşe açılmıştır

Evrem Yeşil

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
AMBALAJ
Taslaklar

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
(revize) -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-

-

-

-
-
-
-
-
-
-
-

Sıfır atık müşavirliği sınavları ne zaman başlayacak acaba? Ona da ayrı belge almak gerekir gibi görünüyor. Bir de bu belge hangi meslek gruplarına verilir bakalım :oops:

Sayıştay der ki: "Ambalaj atığı toplama işi gelir getiren bir iştir. Belediyeler bu işi yapmak/yaptırmakla yükümlüdür. Bu işi yükleniciye yaptıran belediyeler bunun karşılığında bedel almalıdır."
İşin aslı şudur ki: Bu iş muhakkak ki gelir getiren bir iştir, ancak çalıştığın belediyenin dişe dokunur bir nüfusu varsa, gerçekten atıkları bedelsiz alabiliyorsan ve evsel kaynaklı topladığın atıkların %50'si çöp değilse.

Şimdi sıfır atık kapsamında belediyelere ve kamu kurumlarına sorumluluklar verildi. Kamu kurumları bu aşamada belediyelerden yardım istiyor. Belediyeler ise, yüklenicilerin koşu yoluna yuvarlıyor topu. Dolayısıyla sıfır atık projesinin tüm yüklenicisi toplama ayırma tesisleri oluveriyor.

Şimdi ambalaj atığı toplama ayırma tesisleri toplama işini yapsın, toplama ve ayırma ekipmanı sağlasın, yaptığı işle hiç alakası olmamasına rağmen geri dönüşümü mümkün olmayan atıklar için gri/siyah renkli iç mekan kumbarasımsı ekipmanlardan yaptırsın(bir de bunu rutin toplasın, çöpe atsın), üstüne bir de bu iş gelir getirdiğinden belediyeye para ödesin.

Bu proje kapsamında, kamu kurumları, özel sektör ve özellikle vatandaşlara sorumluluklar paylaştırılmadan gerçek amacına ulaşamayacağını düşünüyorum. En fazla
- Yapıyor muyuz?
+ Yapıyoruz.
olur.

Masa başında yönetmelik hazırlayıp, görüşe açıp sonra özet çıkarıp yönetmelik yayınlamakla olmuyor bu işler. En bariz örneği Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği. Eğer sıfır atık konusunda samimi isek; bu işin tüm ilgili, bilgili ve paydaşlarıyla bir araya gelinip, gerçekten sahada uygulanabilecek, sorumlulukların net ve adil paylaştırıldığı bir çalışma yapılması lazım, şahsi görüşümdür.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bende soru işareti oluşturan konu şu: Şimdi burada YK'lardan hiç bahsedilmiyor. YK'lar TAT'ların toplama maliyetlerini karşılamakla yükümlüydü.
Taslakta;
"Atık Üreticilerinin Yükümlülükleri
MADDE 11 –
(1) Atık üreticileri;
c) Atıkların toplanması, taşınması ve işlenmesine yönelik hizmet alımlarında yetkili idarelerin mali tarifelerine uymakla, yükümlüdür.

Atık Toplama, Taşıma ve İşleme Tesislerinin Yükümlülükleri
MADDE 12 –
(1) Atıkların toplanması ve taşınması faaliyetinde bulunanlar ile atık işleme tesisleri;
d) Atıkların toplanması, taşınması ve işlenmesine yönelik maliyet analizi yapmakla ve hizmet tarifelerini ilgili tüm taraflarla paylaşarak duyurmakla, yükümlüdür."

ibareleri var.

Bir TAT Firması çalışanı olarak anladığım veya anlamak istediğim şudur: Biz Kaynağında ayrı toplamamızı yapacağız, Maliyet analizimizi çıkarıp ton başına bir birim fiyat çıkaracağız, ve bu ücreti de hizmet verdiğimiz işletmeden temin edeceğiz. Tek taraflı mı düşünüyorum acaba?

Mahalli idarelerin görev, yetki ve yükümlülükleri
MADDE 9

(2) Sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve sistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla ek-1 listede tanımlanan süreçte belirtilen;
b) 2. Grupta tanımlanan mahalli idareler için en az 1 çevre görevlisi istihdam edilir.
c) 3. Grupta tanımlanan mahalli idareler için ise çevre görevlisi ve/veya çevre danışmanlık hizmeti alınır.

Ve yine Çevre Görevlisi.. ÇMO'ya şükranlarımı sunuyorum. Çok iyi çalışıyorlar maşallah...

Merhaba;
Ben bir kamu kurumunda çalışıyorum ve kurum içinde geri dönüşüm faaliyetlerinin sürdürülmesi için kurulan ekipte görevliyim. Aslında mesleğim eem ve konu hakkında çok kısıtlı bilgim var. Kurumumuzda çevre müh. olmadığı için gönüllü ekipte bulunan arkadaşlarım ve ben bu işi üstlendik. Bir konuyla ilgili danışmak istiyorum sizlere;

Geri dönüşüm için kurum içinde topladığımız atıkları lisanslı bir dönüşüm şirketine vermek istiyoruz fakat önümüzde bir engel var: Atıkları vermek için sözleşme imzalamak istediğimiz firmanın bizim sınırları içerisinde bulunduğumuz belediye ile sözleşmesi yok. Bu durumda bizimle atıklarımızı almak için sözleşme imzalayamayacaklarını söylüyorlar. Diğer firma ile imzalamak istememe sebebimiz sosyal sorumluluk projemize destek olmayacaklarını söylemeleri. Bu durumda haklı olarak projemize destek verecek olan firma ile anlaşma imzalamak istiyoruz.
Ben mevzuatı incelemeye çalıştım ama bu konuda herhangi bir engel göremedim, firmanın mevzuatı yeterince doğru anlayamadığını düşünüyorum ya da ben çok iyi anlayamıyorum.
1- Bizim kamu kuruluşu olarak ,belediye ile sözleşmesi olsun olmasın, istediğimiz lisanslı bir firma ile sözleşme imzalama hakkımız yok mudur?
2- Belediye sınırları içinde diğer firmaların sözleşme yapmadan atık toplama hakları yok mudur? Sonuçta atık benim atığım, istediğim şahısla çalışırım diyemez mi özel bir işletme?

Merhaba ,

Atıklarınızı göndermek için mevcut Belediyenin anlaşmış olduğu firma ile çalışma zorunluluğunuz yoktur. Dolayısıyla istediğiniz firma ile çalışma yapabilirsiniz.
Ancak mevcut bulunduğunuz kamu kuruluşunda belediyenin anlaşmalı olduğu firma ile ilgili baskı yapılıyor olabilir. Başka firmalardan da teklif alarak çalışma yapmayı deneyebilirsiniz.

merhaba,
Tesis bilgilerinin yazıldığı ekranda tesiste oluşan atık miktarı soruluyor. Kişi başı olarak mı düşünüp hesaplayalım. Sizler nasıl yaptınız?
Birde sadece idari binada çalışan kişiler için oluşan atık miktarı yazılacak değil mi?

ambalaj atıkları kontrolü yönetmeliği gereği zorunluluk var ayrıca belediye kanunları da belediyenin iş yaptırdığı firma ile çalışma zorunluluğu getiriyor sınırları içerisinde kalan yerler için.Fakat sıfır atık taslak yönetmeliğine göre böyle bir madde yok,taslak olduğu için de herhangi bir yaptırımı olamayacağı için belediyenin anlaşmış olduğu tesis ile çalışabilir kurum,destek konusuna gelecek olursak tamamen belediye ve toplama ayırma tesisinin bütçelerine bağlı.

@Hüseyin Can Ceylan @Fatih Koçak Merhaba arkadaşlar; ikinize de çok teşekkür ediyorum cevaplarınızdan ötürü. Çoğunluk sanırım Hüseyin Bey'in görüşünde. Biz bu sıfır atık kurulumunu yapmaya çalışıyoruz ama kurumumuzda. Henüz taslak diyorsunuz. Peki köklü değişiklikler olur mu bundan sonra bu taslakta yoksa bu şekilde sonlanır mı? Bir de bu taslağa bahsettiğim konunun açıklığa kavuşturulması için görüş önerisinde bulunma şansımız var mıdır acaba?

Merhaba,

Ben tesiste oluşan atık miktarı kısmına geçen sene için yaptığımız Tehlikeli - Tehlikesiz Atık beyanında bildirdiğim bütün atıkların toplam miktarını yazdım, bu sene de yaklaşık olarak bu değerlerde çıkacağını tahmin ederek. Sadece idari katı değil, üretim sonucunda oluşan atıklarımız da dahil hepsinin toplam miktarını yazdım. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Özlem BABACAN'ın eğitimine katılmıştım, o sadece idari kat değil Sıfır Atık'ın komple bütün tesisi kapsadığını belirtmişti.

@Beril Çataltepe bir şey soracaktım bu sıfır atık ile ilgili. Uygulmaya 2019 yılında geçecekler listesinde Organize Sanayi Bölgeleri de yer alıyor. Şimdi bu organize sanayide bulunan firmaları mı kastediyor yoksa OSB müdürlüğü genel anlamda mı bu işlemi yapacak?

@kubraeren Tekrar Merhaba ,

Öncelikle yeni taslakla birlikte tarihlerde bir güncelleme oldu.
Eklerdeki bölümlerde bulunun OSB ler tamamen müdürlükleri kapsıyor.
Sanayi kuruluşlarını ÇED ' e göre ek 1 ve ek 2 olarak ayırdı.
Dolayısıyla OSB dediği zaman OSB içerisindeki firmalardan bahsetmiyor .

@kubraeren Fatih Bey'in bahsetmiş olduğu gibi, OSB tanımı OSB müdürlüklerini kapsıyor, firmalar ÇED Ek-1 ve Ek-2 listesindeki sanayi tesisleri olarak belirtilmiş. Ve şuan taslak yönetmeliğe göre geçiş yapılması gereken en erken tarih 1 Haziran 2020, bu da Kamu kurum ve kuruluşları için geçerli.