"Sıfır Atık Yönetmeliği" Yayınladı

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
İlk dikkatimi çeken kısım yönetmeliğin kapsamı

Kapsam

MADDE 2 –
(1) Bu Yönetmelik, mahalli idareler ve EK-1 listede tanımlı diğer yerler ile gönüllülük esasına dayalı olarak sıfır atık yönetim sistemini kurmak isteyenler için sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, izlenmesine, sıfır atık belgesi düzenlenmesine ilişkin esasları kapsar.

(2) Sıfır atık yönetim sistemi kurulan yerlerde oluşan ve 2/4/2015 tarihli ve 29314 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Yönetmeliğinin EK-4 atık listesinde yer alan atıklar bu sistem kapsamındadır. Ancak, sanayi işletmelerinden kaynaklanan atıklardan içerik veya yapısal olarak evsel nitelikli atıklara benzer olanlar hariç olmak üzere, bu işletmelerin faaliyetleri sonucunda oluşan proses atıkları Bakanlıkça kriterleri belirleninceye kadar bu Yönetmelikte tanımlanan sıfır atık belgesi kapsamında değerlendirilmez.

ferudun nalbat

Aktif üye
Başlık
3
Tepki
4
En çok beklenen buydu galiba...
(4) Sıfır atık yönetim sistemi kapsamında biriktirilen atıklar, mahalli idarelerin sıfır atık belgesi bulunması ve atıkları ayrı toplaması halinde mahalli idare tarafından kurulan toplama sistemine; mahalli idarenin sıfır atık belgesi bulunmaması halinde sıfır atık yönetim sistemi kapsamında biriktirilen atıklar Bakanlık ve/veya il müdürlüğünden gerekli izin ve/veya çevre lisansı almış atık işleme tesislerine verilebilir.

KubilayDuman

Daimi üye
Başlık
26
Tepki
516
yani bu şu oluyor galiba sıfır atık sistemi bulunmayan belediyeler yine eskiden verdiği gibi lisanslı geri dönüşüm tesislerine verecekler. Hatta yine atıkları belediye değil lisanslı GDT yapacak belediye yine bir işe karışmayacak mı ?

Önceki cevapları görüntüle…

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
MADDE 9 (3) Sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve sistemin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla EK-1 listede tanımlanan uygulama takviminde belirtilen, sisteme geçişlerin tamamlanması için verilen son tarihten önce;

a) 1. Grupta tanımlanan mahalli idarelerde çevre yönetim birimi kurulur.

b) 2. Grupta tanımlanan mahalli idarelerde en az 1 çevre görevlisi bulundurulur.

c) 3. Grupta tanımlanan mahalli idarelerde çevre görevlisi bulundurulur ve/veya çevre danışmanlık hizmeti alınır.

MADDE 10 (2) Sıfır atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü olanlar ile sistemi gönüllü olarak kurmak isteyenler, sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesinin sağlanması için danışmanlık hizmeti alabilirler. EK-4 doğrultusunda Bakanlıkça belirlenen puanlama kriterleri kapsamında platin belge almak isteyenlerin danışmanlık hizmetini almaları zorunludur. Sıfır atık yönetim sistemi kapsamında danışmanlık hizmeti verilmesine ilişkin esaslar Bakanlıkça belirlenir.

Tarık Can

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
183
Tepki
832
çed e göre yönlendirmeleri saçma olmuş.
personel sayısı na göre endekslenmeliydi. örneğin; ek-1 olup 2-3 kişi çalışan tavuk işletmelerinde sıfır atık nasıl yönetilecek? çedde kapsamdışı olan 4000 çalışanı olan tesisim ise, kapsama girmiyor. mantıklı mı?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Başlık
27
Tepki
2.703
Mezuniyet
2013—14
Aynısını düşündüm az önce :D Çok komik şeyler olacak. Kapsamları birden fazla kriter ile belirtebilirlerdi. Neyse ki en azından 2020 sonuna kadar süremiz var. Bu süreçte bir şeyler değişebilir.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
Benim firmamda da 150 civarı kişi çalışıyor, kimya sektöründeyiz, birsürü atığımız çıkıyor ama ÇED kapsam dışıyız. Biz uygulamayacak mıyız şimdi :rolleyes: İnsan gerçekten hayret ediyor.

Okan Türe

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Başlık
2
Tepki
560
Mezuniyet
2011—12
Gönüllülük esasına dayalı olarak kurabilirsiniz. Haydi firmalara örnek olun 😇 😄

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
Aslında zaten Atık Yönetimi Yönetmeliği esasına bağlı olarak bunların hepsi sanayi tesislerinde uygulanıyor. Bizde de uygulanıyor. Atık yönetimi sisteminde bir fark göremedim, Tek fark para verip Sıfır Atık Belgesi almak, onu da açıkcası gerekli görmüyorum, devletin açtığı yeni bir para kapısı daha. Bir Çevre Mühendisi olarak firmamda atıkları azaltıp düzgün bir şekilde yönetebiliyorsam, bu konuda içim rahatsa para verip belge ile bunu tasdiklemelerine gerek duymuyorum. :D

Emre Kurt

Daimi üye
Başlık
1
Tepki
11
ÇED kapsamına göre değerlendirilmesi efsane bir fiyasko olmuş. Bir maddede kafamı kurcalayan ve muhtemelen yanlış anladığım bir madde var. Organize Sanayi Bölgeleri derken direkt olarak Müdürlüğü mü kapsayacak. Yoksa içinde ÇED Kapsamdışı olan küçük firmalarda bu sisteme dahil olacak mı ?

Başlık
0
Tepki
1
Mezuniyet
2011—12
organize sanayi bölgelerinde her firma ayrı olarak değerlendirilecek ancak osb yönetimleri teknik destek ve bilgi amaçlı yardımca bulunacak anlıyorum ben. osb yönetim binaları için ise osb çevre mühendisi/görevlisi sistemi kurup gerekli işlemleri kendi binası için yapacak.

Ömer Es

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
67
Arkadaşlar ben bir şeyi merak ediyorum, 300 ve üzeri yapıya sahip konutlar sıfır atık sistemini kurup satabilecekler mi atıklarını, yine m yoruma açık. Ama bakanlık personeli her zaman şunu diyor yönetmelikler birbiri ile çelişmez.
Birde madde 10
(3) Atıkların toplanması, taşınması ve işlenmesine yönelik hizmet alımlarında ilgili idarelerin tam maliyet esaslı tarifelerine uyulur.

adacevre

Aktif üye
Başlık
1
Tepki
9
Mezuniyet
2008—09
Yönetmeliğin uygulanabilirliği çok zor. Bugüne kadar okuduğum en boş yönetmelik olmuş. Ambalaj tamamen kalkmış, tehlikesiz adı altında birleşmiş. Belediyenin sıfır atık belgesi alması da belediyeler bu şekilde çalışmaya devam edecekse çok zor olur. Benim mantık kuramadığım şey belediyeler bu işi nasıl yapacak kısmı, ekipman, araç, toplama sistemini belediyeler nasıl sağlayacak. Türkiye'de atık getirme merkezi kurabilen belediye sayısı o kadar azken, sıfır atık belgesi almak için uğraşmaları mucize olur. Her şey tersine dönmüş durumda artık, toplama ayırma tesisleri mantıklı davranırsa çözüm için belediyelerin bu işi yapabilmesi için hizmet satın alması gerekecek....

Daha önemlisi ambalaj yönetmelikte kaldırılmış evet bir ambalaj atıklarının kontrolü yönetmeliği var ve yönetmeliğe göre zorunlu istihdam edilen binlerce çevre mühendisi var. Bu durumda ne olacak? Ülkemizde yönetmelikler hep ucu açık hep yoruma açık, somut olan tek şey cezalar ne yazık ki.....

KubilayDuman

Daimi üye
Başlık
26
Tepki
516
Bende bu yönetmelikten istihdam çıkacağını sanmıyorum. Sıfır atik sistemi kurmayan/kuramayan/ olmayan belediyeler sıfır atık sistemi kurmuş gdt lerle anlaşıp onlara işi ihale edecek. Eee bu zaten var ? Ve her belediye anlaşma yapmak sistem kurmaktan daha mantıklı gelecek.

Tarık Can

Yönetim Grubu
Yönetim Grubu
Başlık
183
Tepki
832
danışmanlık hizmeti için DANIŞMAN FİRMALARI türeyecek ve istihdam bu şekilde belki (!) artabilir.

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
Kutuların kendi renginin mavi, sarı, yeşil, gri olması mı gerekir acaba, bizim fabrikadaki atık kutularımız aşağıdaki gibi. Üstlerindeki tanımlayıcı etiketlerin renkleri ayrı ayrı. Bu geçerli olur mu ki acep :D

Jel hepsi.jpg

Beril Çataltepe

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
558
Mezuniyet
2016—17
@Boranss evet şimdi siz söyledikten sonra baktım o açıklamaya, "Ekipman renkleri, ekipman bu renkte teşkil edilerek veya ekipmanın üzerine ilgili renkte etiket yapıştırılarak veya giydirme yapılarak da belirtilebilir" diyor. O zaman bu kutular geçerli oluyor. Süper :)

Başlık
0
Tepki
15
Mezuniyet
2010—11
İlgili Yönetmeliğin Ek-5 Kısmının son kısmında ;Ekipman renkleri, ekipman bu renkte teşkil edilerek veya ekipmanın üzerine ilgili renkte yapıştırılarak veya giydirme yapılarak da belirtilebilir denmektedir. Yani rahat olsun :harika:.

Başlık
0
Tepki
15
Mezuniyet
2010—11
@kubraeren İlgili Konteynırınıza Tehlikeli Atık olduğuna dair renkli etiket yapıştırın, yeterlidir.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

İlgili Yönetmeliğin Ek-5 Kısmının son kısmında ;Ekipman renkleri, ekipman bu renkte teşkil edilerek veya ekipmanın üzerine ilgili renkte yapıştırılarak veya giydirme yapılarak da belirtilebilir denmektedir.

hepaistos

Daimi üye
Başlık
18
Tepki
233
Bence istihdam çıkar küçük belediyeler ve il özel idareleri çevre danışmanlık veya çevre görevlisi büyükşehir belediyeleri çevre görevlisi bulunduracak

Buda kamunun ya çevre görevlisi alması yada danışmanlık hizmeti alması demektir ki buda istihdamı arttırır.

Hayırlı olsun.

serhanmaden

Daimi üye
Başlık
31
Tepki
264
Sıfır Atık Yönetmeliği Değerlendirmesi
Merakla beklenen sıfır atık yönetmeliği 12 Temmuz tarihinde yayınlandı. Her zamanki gibi taslaktan çok farklı bir yönetmelik ortaya çıktı. Bu yönetmelik bir çatı yönetmelik olmaktan çıkartılarak sadece bir belgenin nasıl alınabileceğini anlatan bir hal almıştır.

Bazı önemli hususlar;

• Daha önceki taslakta, kurumlar sıfır atık belgesi aldıklarında atıklarını satabilecek konuma gelirken, mevcut yönetmelikte mahalli idare (belediyeler) sıfır atık belgesi aldığı takdirde atıkları toplama hakkı kazanmaktadır.
  • İl sıfır atık yönetim planı mahalli çevre kurulu tarafından hazırlanacağı belirtilmiş, bu kurulun içerisinde mutlaka sektör paydaşlarının ve atık yönetim uzmanlarının bulunması gerekmektedir.
  • Kent konseyi kavramı daha önceki yönetmeliklerimizde rastlamadığımız bir kavramdır. Mahalli idarelerde yetkili ve önerileri mecliste görüşülmektedir. Öte yandan bu kent konseyi içerisindeki kişiler atık yönetimi konusunda ne kadar sektöre hakim oldukları bilinmemektedir. Konsey içerisinde en az bir atık yönetim uzmanı olması durumunda karar vermeleri daha doğru olacaktır.
  • Bakanlık ve il çevre kadroları sıfır atık belgesi organizasyonları için yeterli olmadığı aşikardır. Bu kapsamda yetki devri seçeneği olması isabetli olmakla beraber yetki devri yapılacak kurumun niteliksel özellikleri sistemin işleyişi için çok önemlidir.
  • Belediyeler sıfır atık sistemine geçiş sürecini stratejik plan ve bütçelerine işleyecek olması sistem kurulum maliyetleri karşılaması gerektiği izlenimi oluşturmaktadır.
  • Bilinçlendirme ve eğitim faaliyetleri belediyeler tarafından yapılması öngörülmüştür. Bu konuda mevcut işlemlerini takip edemeyen bir çok belediye kadrolarının bu sorumluluğu üstlenmesi gerçekçi durmamaktadır.
  • Sıfır atık yönetim sistemi kuran 3. Grup belediyelerde çevre danışmanlık hizmeti alabilir ifadesi atık yönetimi gibi özel uzmanlık gerektiren bir konuda göstermelik maliyetler oluşturacaktır. Bütün grup belediyelerinde atık yönetimi konusunda en az 5 yıl tecrübeli çevre mühendisi görevlendirme zorunluluğu getirilmesi sistemin işleyişini hızlandıracaktır.
  • ‘’Sıfır atık belgesi alan işletmelerin atıklarının toplanması, taşınması ve işlenmesine yönelik hizmet alımlarında ilgili idarenin tam maliyet esaslı tarifelerine uyulur’’ denilerek bu atıklar için bir bedel ödenmesi gerektiğini ve bu bedelin ilgili idare olarak belediyenin mi belirlemesi istenmiş tam anlaşılamamaktadır.
  • Sıfır atık yönetim sistemi dahilinde toplanan atıklar, eğer belediye sıfır atık belgesi aldıysa ona verilecektir. Belediye sıfır atık belgesi alamadıysa herhangi bir lisanslı kuruma verileceği anlaşılmaktadır. Burada akıllara bir havalimanının atık yönetim işini alan firma topladığı atıkları belediye sıfır atık belgesi aldıysa o belediyeye vermek zorunda mıdır?
  • AVM’ler, oteller, üniversiteler, zincir marketler gibi birçok kurum sıfır atık sistemini kurmakla yükümlüler. Bu kurumlar atıklarını belediyeye verecekse bu sistemi kuruluş maliyetlerini kimin tarafından karşılanacağı net olarak anlaşılmamaktadır.
  • Toplama ekipmanlarının renkleri konusunda bir çok belediyede çöp kutuları rengarenk durumda bunun yönetmeliğe uygun değiştirilmesi pek mümkün gözükmemektedir. Hatta bazı belediyelerde mavi çöp konteynerleri bile bulunmaktadır.
  • Sıfır atık belgesi başvurusu yapan firmaların kontrolleri atık yönetimi konusunda en az 5 yıl tecrübeli çevre mühendisleri tarafından yapılması gerekmektedir. İl müdürlüğünden herhangi bir 3 personelin raporu ile yapılacak belge sınıflarında adaletsizlikler olabilecektir.
  • Mahalli idarelerin sıfır atık belgesi alırken sağlaması gereken şartların niteliksel ve ölçülebilir ifade edilmemesi inceleme süreçlerinde ciddi sıkıntılara sebep olacağı düşünümektedir. Kişi başı kumbara adedi, konteyner özellikleri vs. net olarak ülke geneli için örneklerle belirlenmelidir.
  • Bu yönetmelikte belki de olması gereken en önemli konulardan birisi evsel tehlikeli atıklardır. Bu konuda halkın bilinçlendirilmesi ve depolama sahalarına bu atıkların ulaşmaması için bir toplama alanı oluşturulması gerekmektedir.
  • Sokak toplayıcılarının kaderi kent konseyinin önerisine bırakılmış durumdadır. Onların kararı doğrultusunda belediye meclislerine öneride bulunulacağı ifade edilmiştir.

Mahalli İdarelere Etkileri;

Bu yönetmelik belediyelere birçok yükümlülük getirmekte ve sistemin uygulamaya geçirmesi konusunda ek maliyet oluşturmaktadır. Ayrıca belediye sınırları içesinde yer alan ek1 kapsamındaki firmaların sıfır atık sistemine geçmeleri durumunda atıklarını belediye sistemine vereceklerse bu maliyetleri de belediyeden talep edebilecekleri anlaşılmaktadır. Özellikle taşra belediyelerinde çevre koruma veya temizlik işleri müdürlüğü olmayan belediyelerin bu sisteme geçmelerini beklemek gerçekçi değildir. Bu belediyelere bakanlık tarafından atık yönetim uzmanı görevlendirilerek sistemin kurulumu sağlanmalıdır. Atık toplama firmaları ile çalışmaları olan birçok belediye bu sistemin maliyetini toplayıcı firmalara yüklemeye çalışacaktır. Bu durum belediyelerde toplama sistemlerinde aksamalara sebep olacaktır.

Satış noktalarına etkileri;

Zincir marketler olarak ek1 de yer alan satış noktaları 31 Aralık 2020 tarihine kadar sıfır atık belgesini almakla yükümlüdür. Kurdukları sıfır atık sisteminde toplanan atıkları her yıl ocak ve temmuz aylarında sıfır atık bilgi sistemine bildirmeleri gerekmektedir. 1 Ocak 2021 tarihine kadar depozito sistemi ile satılan ürünlere sahip satış noktaları içecek ambalajlarının toplanmasına yönelik depozito sistemine katılmaları gerekmektedir. Tüm çalışanlarına sıfır atık sistemi konusunda eğitim vermesi gerekmektedir. Bulunduğu belediyenin sıfır atık belgesi varsa oluşan atıklarını belediye sistemine vermeye devam edecektir.

Toplama firmalarına etkileri;

Belediyelerde toplama yapan firmalar ise belediyeleri sıfır atık belgesi alması durumunda çalışmalarına aynı şekilde devam edeceği anlaşılmaktadır. Öte yandan belediyesi sıfır atık belgesi alamayanlar, kendi bünyesinde sıfır atık belgesi alan işletmelerin atıklarını alamayacak duruma gelecektir. Yönetmelik içerisinde bu atıklar için bir bedel belirtilmemiş olması atıkların mevcut sistemde devam edeceğini göstermektedir.

Organize sanayi bölgeleri ve Havalimanlarına etkileri;

Bu kurumlar için yönetmelikle bazı belirsizlikler oluşsa da işleyişte değişiklik olacağı düşünülmemektedir. Belediyeler sıfır atık belgesi aldığı durumlarda üretim artıkları hariç olarak oluşacak atıkları belediye sistemine vermesi gerektiği anlaşılmaktadır. Bu durum düzeltilmediği takdirde havaalanlarında sıkıntılar oluşabileceği görülmektedir.

Serhan MADEN tarafından yazılmıştır. kaynak göstermeden paylaşılmamasını rica ederim.
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.

serhat sargın

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
35
Vatana millete hayırlı olsun
Uzun yıllar geri dönüşüm sektöründe çalışan bir meslektaşınız olarak
uzun vadede mahalli idarelerin atıkları toplama konusunda yeni yöntemler izleyeceği kanaatindeyim.
Projenin başarıya ulaşabilmesi için
Yerel yönetimlerin geri dönüşüm atıklarını konutlardan ayrı toplama konusunda çeşitli projeler geliştireceği aşikar.
Siyasi bir kurumun yaptırım dahi uygulayamadığı bir ortamda projenin başarıya ulaşması ilk zamanlarda zor gibi görünmektedir.
Umarım sıfır atık halkımız tarafından anlaşılabilsin ve düzenli depolamaya gönderilen atıklar minimize edilsin. Temennimiz bu yönde

Olgaç Sürmelihindi

Videocu
Yönetim Grubu
Başlık
119
Tepki
5.122
İlk zamanlar elbette zorluklar yaşanacaktır ancak düzenli çalışma ve planlama ile dediğiniz gibi bu proje çok güzel olacaktır. Gaziantep'te bazı firmalar sıfır atık projesi için çalışmalara başlamıştı. Hatta denetimlerde güzel geri dönüşler alındı.

serhat sargın

Aktif üye
Başlık
0
Tepki
35
@ezmeyra geri dönüşüm tesislerinden ziyade ambalaj atıkları toplama ayırma tesislerindeki durumdan bahsetmiştim. iş yükü artacak demek yerine kaynağında toplanan atık miktarı artacak diyebiliriz. Önemli olan kaynağında ayrı toplanan ambalaj atıklarının firmalarca toplanması devam edecek mi? yada belediyeler kendi toplama sistemini kuracaklar? gibi sorularımızın cevabını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

nazlı yenigüllü

Daimi üye
Başlık
5
Tepki
19
@serhat sargın belediye ile anlasmasi olmayan ambalaj atigi toplama ayirma tesisleri bu durumdan nasil etkilenecek? Sifir atik sistemini kuran firmalarin atiklarini alabilecekler mi? Belediye sifir atik sistemini kurdugunda sadece sinirlari icerisinde bulunan isletmelerin mi atigini alabilecek? 2023 yilina kadar her belediye sistemini kurmakla yukumlu, organize sanayi bolgelerine de belediye girebilir mi? Ben bu yonetmelikle toplama ayirma tesislerinin önünün kapandigini dusunuyorum. Belediye anlasmasi olmayan tat lar etkilenecek bundan

Mahmut Cimşit

Daimi üye
Başlık
42
Tepki
646
Temel seviyede sıfır atık belgesine sahip yerlerden; il belediyeleri ve nüfusu elli binin üzerindeki ilçe belediyeleri, organize sanayi bölgeleri, alışveriş merkezleri, havalimanları, tren ve otobüs terminalleri, limanlar ile 50 oda ve üstü konaklama kapasiteli işletmeler gümüş, altın veya platin sıfır atık belgesini almakla yükümlüdür. Yükümlülüğü bulunan söz konusu yerler, temel seviyedeki sıfır atık belgesinin alınmasını takip eden on iki aylık süre sonunda gümüş, altın veya platin sıfır atık belgesi için müracaat ederler. Temel seviyede sıfır atık belgesine sahip diğer yerler ise talep etmeleri halinde gümüş, altın ve platin sıfır atık belgesi için başvuruda bulunabilirler

lizzie

Daimi üye
Başlık
0
Tepki
524
Platin belge almak için danışmanlık hizmeti alması zorunludur kısmı dikkatimi çekti. Var olan Çevre Görevlileri ve ya Çevre Yönetim Birimi yeterli olmayacak değil mi?
"Madde 10- (2) Sıfır atık yönetim sistemini kurmakla yükümlü olanlar ile sistemi gönüllü olarak kurmak isteyenler, sıfır atık yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesinin sağlanması için danışmanlık hizmeti alabilirler. EK-4 doğrultusunda Bakanlıkça belirlenen puanlama kriterleri kapsamında platin belge almak isteyenlerin danışmanlık hizmetini almaları zorunludur. Sıfır atık yönetim sistemi kapsamında danışmanlık hizmeti verilmesine ilişkin esaslar Bakanlıkça belirlenir"

betül akkuş

Mevzuat Grubu
Mevzuat Grubu
Başlık
1
Tepki
74
Kılavuzları da beklemek lazım sempozyumda Demirhan Bey altını çizmişti bu konunun yayınlanacak kılavuzların yönetmelikten daha kapsamlı olacağını atık türlerine ve sektörlere özel kılavuzların yayınlanacağını söylemişti uygulamada kılavuzların yönetmelikten daha anlaşılır olacağını belirtmişti bakalım ne zaman yayınlanacak

ekoçev

Daimi üye
Başlık
6
Tepki
17
Mezuniyet
2013—14
Ambalaj Atığı ibaresi kullanılmadığı için Yetkilnedirilmiş kuruluşlar ve Kaynakta toplama sistemindeki destekleri durumu yada daha genel hatlarla
sıfır atık toplama sisteminin yatırım işletim vs ekonomik durumu hiç açıklanmamış aslında işin kaos olan kısmı bu.

Evrem Yeşil

Daimi üye
Başlık
70
Tepki
451
Arkadaşlar merhaba ,
okudum ama lisanslı firmalar , yk vb gibi durumlarda bir belirti göremedim. Sıfır atık nedir belgesi nasıl alınır belediye için biraz düzen anlatılmış. ucu açık cümleler var. ben mi anlamadım?

:utan:

Yukarı Alt